NaTreku.cz

Výlet na zříceniny hradů Levnov a Kraví Hora

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

09. 04. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 353 m

↓ 353 m

Délka

7.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 377 m n.m.

min. 261 m n.m.

Turistická mapa okolí řeky Oslavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 353 m
Sklesané metry: 353 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - spíše ne
  2. Přelidněnost - střední
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet do údolí řeky Oslavy na hrady Levnov a Kraví Hora

Nástupní místo

Parkoviště na náměstí v obci Senorady. Nakonec jsme zjistili, že se dá autem dojet až k hospůdce Senoradská kantýna, ale to by byl potom výlet moc krátký.
 

Popis treku

Na hrad Levnov jsem se již jednou vydal z obce Ketkovice. Tentokrát jsem se vydali z jihu a přidali k tomu ještě jednu zříceninu. Z obce Senorady jsme se vydali po žluté značce, která vede po příjemné široké cestě. Po ní jsem došli k hospůdce Senoradská kantýna. Ještě jsme odolali a pokračovali dál po žluté. Ta odbočuje doleva a po chvíli jsme došli k řece Oslavě. Po lávce pro pěší jsme ji překonali a začali stoupat na hrad Kraví Hora. Výstup je hlavně na začátku velmi prudký. Později se zvolňuje a po stezce jsme došli ke zřícenině Kraví Hora.

Po krátkém odpočinku jsme se vrátili zpět k řece Oslavě. Po neznačené stezce jsme poté začali výstup na hrad Levnov. Na začátku je výstup opět velmi prudký. Stezka nás brzy zavedla mezi skály. Často jsme je museli i překonávat, neboť stezka vede po skalnatém hřebeni. Závěr výstupu na Levnov (Ketkovický hrad) je opět velmi prudký. Výhled z hradu do údolí Oslavy a do okolí ovšem stojí za to. Opět jsme si chvilku odpočinuli a poté začali sestupovat zpět. Nejprve jsme šli po červené značce, brzy jsme však odbočili na úzkou stezku, po které jsme  sestoupili do údolí řeky Oslavy. Zde jsme se napojili na širokou cestu, po které jsem se vrátili k hospodě Senoradská kantýna. Tentokrát jsme již neodolali a doplnili jsme lehce tekutiny. Poté jsme se po žluté značce vrátili zpět k autu v Senoradech.

 

Náročnost

Ačkoliv jsme tento výlet absolvovali s dětmi i psem, nejedná se o úplně jednoduchou trasu. Výstupy na zříceniny od řeky Oslavy jsou dost prudké. Nejobtížnější je jednoznačně z celé cesty výstup na hrad Levnov. Zde se jde sice po stezce, ta ovšem vede po skalnatém hřebeni. Velmi často je nutné použít ruce při lezení. Proto je tato trasa vhodná spíš pro zkušenější turisty. Cesty v údolí jsou naopak pohodlné a široké.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v hospůdce Senoradská kantýna, která se nachází po cestě k řece Oslavě. Jinak jsme měli zásoby vody sebou. Dobré je mít alespoň 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Trasa vede přes kopec Kraví hora, na kterém je také stejnojmenná zřícenina hradu. Výborný výhled však nabízí zřícenina Levnov (Ketkovický hrad).
 

Nebezpečí

Výstup na hrad Levnov od řeky Oslavy je náročný díky skalnatému terénu. Stezka místy vede čistě ve skále. Většinou je dobře schůdná, jsou zde ovšem místa, kde se bez použití rukou neobejdete. Navíc vede stezka vysoko nad řekou Oslavou, takže pro méně zkušené turisty je to opravdu náročnější trasa.
 

Jídlo

Lehké občerstvení nabízí hospůdka Senoradská kantýna. My jsme měli ještě vlastní svačinu.
 

Zajímavosti

Trasa výletu vede mimo jiné na zříceninu hradu Kraví Hora. Tento hrad byl pravděpodobně založen v roce v roce 1360 Ješkem z Náchoda a Kraví Hory. Zřícenina leží na vysokém kopci nad řekou Oslavou. Za majitelů Jindřicha a Přibíka Šípa ze Šelmberka podnikala hradní posádka loupeživé nájezdy do okolí, hlavně plenili majetek třebíčského kláštera. Hrad se roku 1409 neúspěšně pokusili dobýt znojemské oddíly. Hrad pravděpodobně zanikl po roce 1440 po hromadné akci moravských stavů proti hradní loupeživé posádce. V současné době byla zachována část mohutné věže, obvodové zdi a pozůstatky hranolové bašty. Zřícenina je volně přístupná veřejnosti.
 

Vloženo: 13. 04. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora