NaTreku.cz

Výlet s dětmi Pavlíniným údolím v Jetřichovicích

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Léto

09. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 297 m

↓ 160 m

Délka

5.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 367 m n.m.

min. 230 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 297 m
Sklesané metry: 160 m

Nenáročná turistika Pavlíniným údolím v CHKO Labské pískovce

Nástupní místo

Výlet začínáme na neplaceném parkovišti na kraji vesnice Jetřichovice, která se nachází na jižním okraji národního parku České Švýcarsko.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme jižním směrem po červené značce a prvních několik set metrů kopírujeme silnici, která je několik metrů po naší pravici. Jdeme mírným stoupáním po lesní pěšině, později po louce (foto). Za chvíli přicházíme k rozcestníku Grieselův kříž, odkud pokračujeme po červené značce směrem k přírodnímu koupališti a autokempu. Pozor, nejdeme až do kempu, jdeme stále po červené značce (foto).

Asfaltka vede až ke Grieselovu rybníku, vedle kterého stojí opuštěné stavení. Zde už začíná Pavlínino údolí kolem říčky Chřibská Kamenice. Kousek za rybníkem je odbočka k Rusalčině jeskyni (jeskyně je z části zatopená). Pokračujeme dál po červené značce, která vede stále kolem potoka, kde je mnoho fotogenických zákoutí (foto) v meandrující říčce Chřibská Kamenice. Jde se po bezpečné a široké lesní cestě, překonáte několik mostů. Ke konci údolí musíte překonat několik kamenných schodů a větších balvanů (foto).

Takto přicházíme až k rozcestníku Pavlínino údolí, kde se napojuje modrá značka směrem do obce Rynartice (foto), po které se vydáváme i my. Z údolí je nutno po modré značce překonat cca 100 výškových metrů, které nás vynesou na louku navazující na Rynartice. V Rynarticích jsme pak neúspěšně obešli obě hospody (hospoda Na konci světa má otevřeno pouze pá, so, ne a restaurace Zámeček obsluhovala pouze hosty svého hotelu) a následně se vrátili autobusem do Jetřichovic, kde jsme se celkem dobře najedli v restauraci Švýcarský Dvůr.
 

Náročnost

Celá túra je vedena po lesních a polních cestách a asfaltkách. Jedná se o nenáročnou a za sucha bezpečnou trasu, kterou zvládnou i menší děti (od 4 let). Trasa není vhodná pro kočárek, protože se na lesních cestách nachází několik úseků s kamennými schody a mnoha kořeny. Většina výletu vede kolem říčky Chřibská Kamenice, tudíž se jde téměř po rovině. Až při odbočce z Pavlínina údolí do obce Rynartice musíte překonat prudší kopec (nic dramatického, cca 100 výškových metrů).
 

Dostupnost vody

Na trase lze doplnit tekutiny v autokempu u přírodního koupaliště, které budete míjet kousek za Jetřichovicemi. Pak není možnost žádného občerstvení až v cílovém bodu, obci Rynartice. Zde je restaurace Zámeček, která je ovšem součástí hotelu, kde mají vždy hoteloví hosté přednost, nebo pak hospůdka Na konci světa, která je ale otevřená pouze v pátek, sobotu a neděli. Na výlet nám stačilo mít s sebou 0,5 litru vody na osobu.
 

Nebezpečí

Za dobrého počasí se jedná o naprosto bezproblémový výlet, který hravě zvládnou i menší děti. Za mokra nebo v zimě je třeba dát pozor na kamenných schodech a kořenech na lesních cestách (foto). Není zde žádné technicky náročné místo nebo nebezpečný úsek.
 

Jídlo

Během výletu budete míjet autokem s přírodním koupalištěm, kde je v létě možné koupit občerstvení. Další možnost je pouze ve výchozím bodu v Jetřichovicích nebo pak v cílovém bodu v Rynarticích. Větší výběr restaurací je v Jetřichovicích. V Rynarticích je hospoda Na konci světa otevřená pouze v pátek, sobotu a neděli.
 

Zajímavosti

Nedaleko Jetřichovic se nachází zřícenina hradu Falknštejn, který určitě stojí za návštěvu. Hrad byl postaven asi v první polovině 14. století. Tvořil původně součást panství hradu Ostrého. Vlastní hrad stál na pískovcové skále, pod kterou se nacházelo předhradí opevněné valem a příkopem. Na vrchol skály se vcházelo upravenou přírodní průrvou. V roce 2017 byla kolem hradu vystavěna kontroverzní pozinková konstrukce, která má chránit skálu i samotný hrad. Více informací o hradu Falknštejn naleznete v pořadu české televize Krajinou příběhů českých hradů.


Tip na výlet

V oblasti Českého Švýcarska je mnoho turistických stezek a zajímavostí. Doporučuji si prozkoumat nedaleký výlet u Kamenického Šenova.

Fotogalerie

Vloženo: 17. 07. 2018
Autor:
Karel
Profil autora