NaTreku.cz

Okružní výlet přes hrad Petršpurk

Pohoří, oblast / Stát

Rakovnická pahorkatina / Česko

Roční období

Zima

23. 01. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 162 m

↓ 162 m

Délka

5.5 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 467 m n.m.

min. 365 m n.m.

Turistická mapa okolí hradu Petršpurk

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 162 m
Sklesané metry: 162 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - v zimě malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Zimní výlet na hrad Petršpurk

Nástupní místo

Střed obce Petrohrad. Je zde i autobusová zastávka a auto není problém někde odstavit. Obec Petrohrad leží jižně od silnice 6 spojující Karlovy Vary a Prahu.
 

Popis treku

Z náměstí jsem se vydal po červené značce. Ta vede kolem zámku Petrohrad, který je v současné době využíván jako psychiatrická léčebna. Na konci vesnice jsem odbočil doprava a pokračoval jsem po asfaltce. Minul jsem hezký hřbitov na kraji lesa a u mohutného dubu jsem odbočil na lesní stezku. Zde opět vede červená značka. Hezkou lehce skalnatou krajinou jsem se vydal směrem k zřícenině Petršpurku. Minul jsem jeskyni Dračí sluj a poté jsem po stezce vystoupal na zříceninu hradu. Pro lepší výhled jsem vylezl po zmrzlých schodech na nejvyšší bod hradu. Jelikož jsem viděl, že se blíží pořádná sněhová vánice, dlouho jsem se zde nezdržel.

Po červené značce jsem sešel pod hrad a pokračoval kolem zemědělského statku do lesa. Napojil jsem se na zelenou značku a po široké cestě jsem došel k Petrohradským skalám. Po krátké obhlídce skal (je zde možné provozovat bouldering) jsem pokračoval dál po zelené značce. Došel jsem až k lesní křižovatce. Zde jsem opustil značku a po široké lesní cestě jsem se začal vracet zpět do Petrohradu. Došel jsem ke státní silnici a po ní se vrátil zpět do obce.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet i v zimních podmínkách. Na cestě je jen malé převýšení, takže to ani moc neklouže, když je sníh. Většinou se jde po širokých cestách, jen na zříceninu vede lesní stezka. Technicky je trasa velmi jednoduchá. Je vhodná pro děti i psy. Kočárek ji asi neprojede kvůli kamenitému úseku pod zříceninou.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen nebo studánku. Ale bohatě stačí 1 litr tekutin na osobu. V obci Petrohrad je obchod, kde je možné doplnit zásoby.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně ze zříceniny hradu Petršpurk jsou skvělé kruhové výhledy.
 

Nebezpečí

Trasa vede po širokých cestách nebo silnicích. Jediný problém, který jsem měl, byl výstup na hradby Petršpurku. Sice jsou zde schody, ale v zimě byly pěkně namrzlé a jelikož tu není zábradlí, hrozí pád na tvrdou zem. Závěrečná část trasy vede po silnici, ale provoz je zde malý. I tak je dobré dávat pozor na auta.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo občerstvení. Stačí malá svačina, trasa je krátká.
 

Zajímavosti

Hrad Petršpurk byl postaven v druhé polovině 14. století Petrem z Janovic. Po něm také nesl název Petrsburg neboli Petrohrad. Asi nejvýznamějším majitelem hradu byl purkrabí Pražského hradu Jenec z Janovic. V druhé polovině 16. století se hrad uvádí jako pustý. V roce 1651 byla na zbytcích hradu postavena kaple, která vévodí svému okolí do dnešních dnů. Zbytky zdí, které jsou k vidění dnes byly uměle vytvořeny v 19. století jako romantická zřícenina. Více o hradě zde.
 

Vloženo: 25. 01. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora