NaTreku.cz

Výlet k vyhlídce Ledové sluje v Národním Parku Podyjí

Pohoří, oblast / Stát

Podyjí / Česko

Roční období

Jaro

17. 05. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 177 m

↓ 177 m

Délka

7.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 503 m n.m.

min. 385 m n.m.

Národní park Podyjí - mapa

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 177 m
Sklesané metry: 177 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na jaře střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - na jaře střední

Tipy na výlety v pohoří Podyjí

Výlet na vyhlídku Devět mlýnů v Národním parku Podyjí
Česko
Zima 2018

Výlet na vyhlídku Devět mlýnů v Národním parku Podyjí

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 2 hodiny

Všechny treky v pohoří Podyjí

Okružní trasa z Čížova k Ledovým slujím v Podyjí

Nástupní místo

Odstavné parkoviště na začátku obce Čížov. V samotné obci je zákaz parkování pro návštěvníky Národního Parku Podyjí. Do obce vede silnice, která odbočuje z hlavní silnice spojující Znojmo a Vranov nad Dyjí.
 

Popis treku

Z parkoviště před obcí Čížov jsem došel k prvním domům v obci a brzy jsem odbočil vpravo na cyklostezku. Po asfaltce jsem mírně vystoupal až k lesu, kde je hezké odpočinkové místo. Cesta dál vede již po rovině a asi po 1 kilometru jsem se napojil na turistickou žlutou značku. Po široké lesní cestě jsem došel až k odbočce k vyhlídce Ledové sluje. K samotné vyhlídce vede úzká stezka. Výhled odtud je směrem k Vranovu nad Dyjí.

Od vyhlídky jsem pokračoval dál po červené značce. Je zde varování, že se jedná o náročnější úsek. Stezka vede až ke skále, kde je pomocí lan označen správný směr stezky. Je zde také pěkný výhled do údolí řeky Dyje. Po překonání této části cesty se stezka opět rozšiřuje a po pohodlné široké cestě jsem pokračoval dál. Nakonec jsem se napojil na asfaltku, po které jsem se vrátil zpět do obce Čížov. Na jejím začátku jsou skvěle zachovány pohraniční zátarasy z doby železné opony a je zde i památník železné opony.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet nad řeku Dyji. Naprostá většina cesty je po širokých cestách. Výjimka je stezka nad řekou Dyjí (Pašerácká stezka). Ta je i v mapách označována jako nebezpečné místo, ale tak strašné to není. Jde se po cestičce ve skalách. Celkové převýšení je malé a tak je trasa vhodná pro děti a psy. Kočárek neprojede Pašeráckou stezku.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen. Ale jedná se o krátký výlet, bohatě mi stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Po cestě jsou dvě vyhlídky do údolí řeky Dyje.
 

Nebezpečí

Nejnebezpečnější je skalnatý úsek Pašerácké stezky nad řekou Dyjí. Jedná se o úzkou stezku, ale místo není tak moc exponované. Jsou zde lana pro určení správného směru stezky a pro případné přidržení. Jinak je zbytek trasy naprosto bezpečný, jde se po širokých cestách. Dobré je si dávat pozor na asfaltce do Čížova, kde je velká frekvence cyklistů.
 

Jídlo

V obci Čížov jsou hospůdky, kde je možné se dobře najíst - například Hospoda U Švestků nebo Restaurace U Marka.
 

Zajímavosti

Vyhlídka Ledové sluje nese název podle jeskyní, které se ve svazích pod vyhlídkou nacházejí. Jedná se o nejvýznamnější podzemní prostory v Národním Parku Podyjí. Vznikly erozní činností řeky Dyje, kdy skály postupně praskají a vznikají v nich dutiny, malé propasti nebo propojené jeskyně. Tato činnost se děje i v současné době a proto je přístup k jeskyním zakázaný. V zimě díky studenému vzduchu vznikají na stěnách jeskyní ledové povlaky a rampouchy. Tyto úkazy někdy přetrvají až do začátku léta. Proto jsou jeskyně pojmenované Ledové sluje. V současnosti zde byl zaznamenán výskyt 17 druhů netopýru z celkového počtu 26 druhů, které žijí v Česku.

Další zajímavé informace najdete mimo jiné v pořadu ČT Návraty k divočině - Národní Park Podyjí.

Vloženo: 20. 05. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora