NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Bukovka na Hanušovické vrchovině

Pohoří, oblast / Stát

Hanušovická vrchovina / Česko

Roční období

Léto

05. 08. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 339 m

↓ 339 m

Délka

8.8 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 618 m n.m.

min. 359 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 339 m
Sklesané metry: 339 m

Snadný okružní trek na rozhlednu Bukovka od zámku Velké Losiny

Nástupní místo

Výlet začíná u státního zámku Velké Losiny, který leží na pomezí Hanušovické vrchoviny a Hrubého Jeseníku. Hned vedle zámku je neplacené parkoviště, kde jsme nechali auto. Přímo od parkoviště pak začíná značená cesta k rozhledně Bukovka.

Popis treku

Od parkoviště u zámku jsme vyrazili po modré značené cestě. Hned za zámeckým rybníkem na rozcestí Zámecký park modrá značka začíná stoupat prudce vzhůru. Až na vrchol Strážník 470 m n. m. odsud nastoupáte 100 výškových metrů. Svah je zde opravdu prudký. Je to jediné místo, kvůli kterému tuto trasu nelze jít s kočárkem (zbytek trasy už je s kočárkem až na rozhlednu Bukovka lehce zvládnutelný). Za vrcholem Strážník jsme pokračovali stále po modré značce přes Ludvíkovské sedlo až k rozcestí Pěticestí, kde jsme se v lesním přístřešku občerstvili. Tato část cesty byla naprosto pohodová, bez výraznějšího stoupání, po obslužné lesní komunikaci.

Z Pěticestí trasa pokračuje opět do prudkého kopce stále po modré značce až na rozcestí Přední Bukový - pod rozhlednou. Odsud jsme pokračovali už přímo k rozhledně po žluté značce. Rozhledna Bukovka stojí na vrcholu Přední Bukový kopec 624 m n. m. Z vrcholu rozhledny (vstupné je zdarma) jsou za dobrého počasí výhledy na Hanušovické vrchy jižním směrem a na část Jeseníků severním směrem. U rozhledny stojí malý kiosek, kde se lze občerstvit (nemají teplá jídla, pouze nápoje a balené věci). Z rozhledny lze také spatřit vrchol Pradědu s jeho typickým vysílačem. Od rozhledny jsme pokračovali po žluté značce na druhou stranu kopce Přední Bukový a na rozcestí Pod Bukovým jsme se vrátili již po modré značce zpět na Pěticestí. Odtud jsme sešli po žluté značce NS Bukovka do vesnice Terezín zpět k zámku Velké Losiny.
 

Náročnost

Jedná se snadno zdolatelný trek i pro rodiny s malými dětmi (pozor, ne v kočárku - úvodní pasáž je velmi strmá). Malé děti (do 2-3 let) je na této trase ideální nést v nosičce na zádech. Kromě úvodní strmé pasáže a závěrečného výšvihu k rozhledně se jedná o naprosto pohodovou procházku po Hanušovické vrchovině.
 

Dostupnost vody

Vodu na této trase řešit vůbec nemusíte, protože přímo na rozhledně Bukovka je kiosek se studeným občerstvením a nápoji. Podobně v nástupním místě ve Velkých Losinách je několik restaurací (nejbližší je od zámku vzdálena cca 800 metrů).
 

Vrcholy

Z rozhledny Bukovka můžete za dobrého počasí vidět celou jihovýchodní část Hrubého Jeseníku s vrcholy Jelenka 1 214 m n. m., Černá stráň 1 237 m n. m., Mravenečník 1 343 m n. m., Vřesník 1 342 m n. m. a dokonce je vidět i vysílač na vrcholu Pradědu 1 491 m n. m.
 

Nebezpečí

Za dobrého počasí na této trase nehrozí žádné nebezpečí. Cesty jsou dobře schůdné i pro menší děti. Prudké svahy na začátku cestu za zámeckým rybníkem a pod rozhlednou nejsou nijak obtížné - jednoduše jdete chvíli do prudšího kopce.
 

Zajímavosti

Rozhledna Bukovka u Rapotína je velmi mladou rozhlednou otevřenou teprve 26. listopadu 2016. První snahy o stavbu této vyhlídkové věže na vrcholu Přední Bukový kopec 624 m n. m. byly již v roce 2003. Ovšem díky nedostatku finančních prostředků se stavbu nepodařilo realizovat. Rozhledna má výšku 18 metrů a je volně přístupná bez poplatků. Více informací o rozhledně naleznete zde.

Vloženo: 19. 08. 2017
Autor:
Martin Lojda
Profil autora