NaTreku.cz

Pohodový výlet na rozhlednu Klucanina

Pohoří, oblast / Stát

Boskovická brázda / Česko

Roční období

Zima

08. 01. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 186 m

↓ 187 m

Délka

5.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 415 m n.m.

min. 252 m n.m.

Turistická mapa Boskovická brázda

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 186 m
Sklesané metry: 187 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Výlet na rozhlednu Klucanina u Tišnova

Nástupní místo

Vlakové nádraží v obci Hradčany. Železnice spojuje Brno a Tišnov.
 

Popis treku

Nádraží v Hradčanech je jen betonový peron a tak jsme se zde nezdrželi a hned vyrazili směr les. Od nádraží vede modrá značka, kterou jsme prošli obec Hradčany. Za obcí jsme vstoupili do lesa po široké lesní cestě. Ta stále mírně stoupá. Brzy jsme došli k odbočce k Tišnovské šibenici a za chvíli jsme stáli na místě kde se dříve popravovalo. Místo je to moc pěkné, odsouzení měli pěkný výhled do krajiny, než se začali houpat:-)

Po prohlídce jsme se vrátili zpět a pokračovali ve stoupání na kopec Klucanina. Stále se jde po široké lesní cestě, takže jsme byli docela brzy na nejvyšším bodě cesty - kopci Klucanina. Náš cíl - rozhledna se však nachází na nižším vrcholu. Sešli jsme tak do sedla a lehce vystoupali k rozhledně. Ta je opravdu mohutná a z jejího ochozu se nabízí krásný výhled na okolí města Tišnov a začátek Českomoravské vysočiny.

Jelikož se blížila sněhová průtrž, dlouho jsme se nezdrželi a pokračovali jsme směrem k Tišnovu. Vrátili jsme se do sedla a po modré značce došli až k prvním domům ve městě. Poté jsme prošli Tišnov, dali jsme si poctivý oběd v hospůdce a pak ukončili jsme náš výlet na nádraží v Tišnově, odkud nám jel domů vlak.
 

Náročnost

Pohodový krátký výlet, ideální pro rodiny s dětmi. Celou dobu se jde po širokých lesních cestách. Samozřejmě je nutné vystoupat k rozhledně, ale převýšení není velké. Trasu s trochou zkušeností projede i kočárek.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná studánka nebo pramen. Doplnit tekutiny je možné v hospodách v Tišnově. Sebou stačí 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Na trase je nejvyšší bod kopec Klucanina 415 m n.m.,rozhledna je postavena na nižším vrcholu.
 

Nebezpečí

Naprosto jednoduchá trasa. Celou dobu se jde po širokých lesních cestách. Takže asi jediné nebezpečí je státní silnice v obci Hradčany, přes kterou vede turistická značka.
 

Jídlo

Několik restaurací je ve městě Tišnov. Je dobré si vzít nějakou tyčinku nebo jinou pochutinu, ale trasa je krátká a nutné to není.
 

Zajímavosti

Tišnovská šibenice, která se nachází kousek nad obcí Hradčany, byla znovuobjevena v roce 2014 výzkumným týmem z Masarykovy univerzity Brno. Měla půdorys čtverce a byla postavena z drásovského pískovce. Výška šibenice byla až 6 metrů a odsouzení mohli být na ni zanecháni až 2 roky, než jejich těla podlehla přírodním vlivům a rozpadla se. V Tišnově se popravovalo zhruba od poloviny 14. století. Kati však dojížděli z Brna. Kromě šibenice byl v Tišnově ještě pranýř a stínadlo. Výkon hrdelního trestu byl v Tišnově zrušen až v roce 1754.

Rozhledna Klucanina byla postavena v roce 2003. Jedná se o železobetonovou konstrukci. Výška rozhledy je cca 29 metrů a nabízí tři vyhlídkové plošiny. Stojí na místě původní dřevěné rozhledny, která byla postavena ve čtyřicátých letech minulého století. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 

Vloženo: 12. 01. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora