NaTreku.cz

Výlet od lázní Sedmihorky na hrad Valdštejn v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Podzim

05. 12. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 299 m

↓ 299 m

Délka

6.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 411 m n.m.

min. 275 m n.m.

Turistická mapa Českého ráje

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 299 m
Sklesané metry: 299 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárky - NE
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - na podzim střední

Krátký výlet k hradu Valdštejn přes Janovu vyhlídku v Českém ráji

Nástupní místo

Parkoviště v areálu bývalých lázní Sedmihorky. V letní sezoně je parkování zpoplatněno, mimo sezónu je parkování zdarma. Silnička k lázním vede ze státní silnice č. 35 spojující Turnov a Jičín.
 

Popis treku

Jelikož jsem přijel k bývalým lázním Sedmihorky mimo sezonu, bylo parkoviště úplně prázdné a zdarma. V létě to zde vypadá určitě úplně jinak. Od parkoviště jsem se vydal po modré značce. Cesta je ze začátku široká a vede kolem několika pramenů vody, ze kterých je možné doplnit tekutiny. Za rozcestím Smíchousův rybník se začínají objevovat první pískovcové bloky. Brzy jsem tak vstoupil do krásného světa pískovcových skal. Stezka totiž prochází skalním městem Kapela. K výstupu do horních pater skal jsou zde vybudované železné schody. Stezka dál prochází mezi skalami, po železných schodech opět klesá do nižších pater skal. Nakonec jsem po stezce vystoupal až k Janově vyhlídce.

Z ní je krásný výhled na sklaní útvary Kapela, hřeben hory Kozákov a na severní část Českého ráje. Od vyhlídky jsem pokračoval po stezce, ale brzy jsem se napojil na širokou cestu, která vede od zámku Hrubá skála k Valdštejnu. Po ní jsem rychle došel k hradu Valdštejn. U hradu jsem se napojil na žlutou značku. Ta vede nejprve pod hradní most. Po lesní asfaltce jsem tak pokračoval pod hradem zpět k lázním Sedmihorky. Jelikož bylo opadané listí, byl Valdštejn z cesty krásně vidět. Žlutá značka na chvíli opustila asfaltku a pokračovala po lesní cestě. Brzy jsem se však na asfaltku napojil a po ní došel k Smíchousovu rybníku. Zde jsem se napojil opět na modrou značku a došlel jsem zpět k lázním Sedmihorky.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v krásném prostředí pískovcových skal. Celou dobu se jde po značených cestách. Ve spodní části trasy jsou cesty široké, mezi kamennými bloky se jde po úzkých stezkách. Na cestě jsou i schody, které usnadňují výstup a sestup mezi skalami. Trasa tak není vhodná pro kočárek. Děti a psi si ji určitě užijí.
 

Dostupnost vody

V sezoně je možné doplnit tekutiny v bufetu u parkoviště v lázních Sedmihorky. Další hospoda je u hradu Valdštejn. Přírodní prameny jsou na začátku trasy kousek od lázní Sedmihorky.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně Janova vyhlídka nabízí skvělé výhledy do okolí.
 

Nebezpečí

Trasa prochází pískovcovými skalami a je velmi dobře zajištěná. Výstup a sestup mezi skalními bloky usnadňuje železné schodiště. Janova vyhlídka je také zajištěna zábradlím. V létě je nutné si dát pozor na cyklisty, kterých se to zde jen hemží.
 

Jídlo

V sezoně je k dispozici občerstvení v areálu lázní Sedmihorky a hospoda u hradu Valdštejn. Ta je otevřena podle otvírací doby hradu. Během mého výletu (začátek prosince 2019) bylo vše zavřené, ale trasa je krátká a stačila mi jen čokoládová tyčinka.
 

Zajímavosti

Výlet začíná v areálu bývalých lázní Sedmihorky. Ty byly založeny v roce 1841 MUDr. Antonínem Šlechtou a byl to nejstarší vodoléčebný ústav v našich zemích. Původní německý název Bad Wartenberg byl brzy změněn na lázně Sedmihorky. Lázně byly takto pojmenovány podle základního pramene Sedmihorka, který lázně zásoboval vodou. V největší slávě lázně ročně navštívilo cca 500 pacientů. Lázně navštěvovaly i známé české osobnosti, nepř. Jan Neruda. Hosté byli místní přírodou tak nadšeni, že v sedmdesátých letech 19. st. začínali toto místo nazývat Českým rájem, což zůstalo pro toto území dodnes. Od roku 1914 lázně začaly sloužit jen jako ubytování pro letní hosty a nefungovaly již jako lázně. Funguje zde jen v létě bufet. O lázních Sedmihorky se můžete více dozvědět např. v pořadu ČT Barvy života zde.

V okolí hradu Valdštejn nabízíme podrobné popisy také dalších výletů, kterými se můžete inspirovat. Jestli se zajímáte o historii hradu Valdštejn, doporučuji pořad ČT Toulavá kamera zde.

Vloženo: 05. 12. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora