NaTreku.cz

Výstup na Skalku během krásné inverze

Pohoří, oblast / Stát

Podbeskydská pahorkatina / Česko

Roční období

Podzim

20. 11. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 485 m

↓ 485 m

Délka

5.9 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 962 m n.m.

min. 529 m n.m.

Turistická mapa okolí Ondřejníku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 485 m
Sklesané metry: 485 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Výlet za parádní inverzí na Ondřejníku

Nástupní místo

Parkoviště u skiareálu Opálená. Příjezd je z obce Čeladná. Je možné využít i vlak a vystoupit v zastávce Čeladná.
 

Popis treku

Při příjezdu na parkoviště u skiareálu mne přivítala hustá mlha. Což bylo dobré znamení a já mohl doufat, že na hřebenu Ondřejníku bude svítit slunce. Plný energie jsem tedy vyrazil vstříc slunci. Po asfaltce jsem došel k restauraci Opálená. U ní jsem odbočil a začal prudce stoupat po sjezdovce. Viditelnost byla stále tak 20 metrů. Nad sjezdovkou jsem pokračoval po žluté značce stále vzhůru. Minul jsem přístřešek k odpočinku a dál stoupal na hřeben Ondřejníku. V těchto místech je poměrně hodně pokácených stromů a celkově orientace byla v husté mlze horší. Nakonec jsem došel do sedla Skalka. Mlha stále neustupovala, ale zdála se být světlejší. Pokračoval jsem po hřebeni stále vzhůru a po několika desítkách metrů jsem se dočkal. Vyšel jsem z oblačnosti a otevřely se mi fantastické výhledy na Beskydy a oblohu bez mráčku. Po široké cestě jsem došel na vrchol Skalky.

Po vychutnání si parádních výhledů jsem se vydal zpět. Zvolil jsem trošku jinou cestu a to po modré značce. Nějakou dobu jsem si ještě vychutnával inverzi, ale za loukou pro paragliding jsem opět vstoupil do lesa a zároveň do mlhy. Po lesní stezce jsem dál sestupoval z hřebene. Nakonec jsem se napojil na lesní asfaltku, po které jsem se vrátil až nad skiareál. Poté jsem se po sjezdovce vrátil zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Krátký, ale poměrně výživný výlet. Převýšení je více než 400 výškových metrů, takže je dobré mít aspoň trošku kondičku. Technicky se jedná o jednoduchý výlet. Trasa vede po značených cestách nebo stezkách. Lehce kamenitá je stezka zpět z vrcholu. Naopak na vrchol byl zase trošku problém s orientací, neboť byla hustá mlha a část cesty vede mezi polomy. Občas jsem tak ztratil nejen značku, ale i stezku.

Dostupnost vody

Hospoda je u sjezdovky Opálená, na vrcholu Skalky mne mile překvapil lesní bar. Bylo zde nealko i alko. Platí se převodem na účet. Naopak studánka Pod Skalkou byla vyschlá. Mě stačilo 1,5 litru vody.
 

Vrcholy

Vrchol Skalka 964 m n.m. nabízí skvělé výhledy na nejvyšší vrcholy Beskyd a okolní krajinu.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Není zde žádné problémové místo. Většinou se jde po širokých cestách, nebo stezkách.
 

Jídlo

Restaurace je hned na úvod u sjezdovky Opálená. Dál již jen se svými zásobami.
 

Vloženo: 06. 12. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora