NaTreku.cz

Okružní výlet kolem Svatého Jana pod Skalou v Českém krasu

Pohoří, oblast / Stát

Český kras / Česko

Roční období

Léto

22. 06. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 451 m

↓ 451 m

Délka

8.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 406 m n.m.

min. 224 m n.m.

Turistická mapa Svatého Jana pod Skalou v Českém krasu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 451 m
Sklesané metry: 451 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - velká

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - velká

Nenáročná trasa v okolí malebné obce Svatého Jana pod Skalou

Nástupní místo

Placené parkoviště u kláštera ve Svatém Janu pod Skalou. Parkovné je 50 Kč / 3 hodiny nebo 100 Kč / den. Jinde v obci je zákaz parkování. Do obce je možné přijet ze severu od Loděnice nebo z jihu od Řevnice.
 

Popis treku

Od kláštera benediktinů ve Svatém Janu pod Skalou vede na vrchol skály červená značka. Stezka je místy prudká, v horní části jsou vybudované i přírodní schody k usnadnění výstupu. Vyhlídka je opravdu úžasná a klášter je hluboko pod vámi.

Z vyhlídky jsem se vydal po naučné stezce Svatojánský okruh, která mne přivedla do areálu bývalých Solvayových lomů. Jedná se o skalní masiv v bývalém lomu na vápenec. Jsou zde dvě stěny vysoké až 30 metrů a od roku 2014 patří mezi horolezecké lokality Českého krasu. Nachází se zde i úzkokolejná železnice a kousek od mé trasy je i hornický skanzen. Já jsem pokračoval dál po naučné stezce, která se u jeskyně Arnika spojí se zelenou značkou. Po stezce jsem pozvolně sestoupil až do obce Hostim.

Tu jsem prošel a nad obcí jsem se napojil na širokou polní cestu. Po této cestě jsem se vydal směrem k další vyhlídce na klášter. Cesta vede částečně po loukách, částečně lesem. Nakonec jsem po úzké stezce došel na vyhlídku. Opět jsou k dispozici skvělé výhledy na klášter a okolí. Z vyhlídky jsem se kousek vrátil a napojil jsem se na červenou značku, po které jsem sešel do údolí. Poté jsem se vrátil po silnici zpět k autu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet, kdy jednoznačně nejnáročnější je úvodní výstup na vyhlídkovou skálu nad klášterem. Stoupání je místy prudké, jsou zde i vybudované schody pro usnadnění výstupu. Zbytek trasy je již pohodová procházka v krásné přírodě. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárek by měl problém hlavně na schodech a v kamenitých částech cesty.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen. Restaurace je u kláštera v obci Svatý Jan pod Skalou a v obci Hostim (Hospůdka U Krobiána). Mě stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné přímo v obci Svatý Jan pod Skalou, kde je hotel.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, jsou zde však dvě vyhlídky. Obě nad údolím říčky Loděnice a nabízejí krásné výhledy na CHKO Český kras.
 

Nebezpečí

Nejnebezpečnější je vyhlídkové místo na skále nad klášterem. Není zde žádné zábradlí a skála je velmi vysoká. Proto je nutné dávat pozor hlavně na děti. Nicméně je zde poměrně hodně místa a není nutné chodit až k hraně skály. Druhé vyhlídkové místo již není tak exponované.
 

Jídlo

Restaurace jsou v obci Svatý Jan pod Skalou (Restaurace Obecná škola) a v Hostimi (Hospůdka U Krobiána).
 

Zajímavosti

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou se nachází v úžasné krajině Českého krasu v údolí potoka Loděnice asi 5 km od Berouna. Historie tohoto místa začíná v druhé polovině 9. století, kdy se zde usadil poutník Ivan a žil zde v místních jeskyních. Ty jsou dochovány dodnes. Ivan byl synem slovanského knížete Gostimila. Po jeho smrti zde nechal kníže Bořivoj postavit kapličku. V polovině 11. století zde byl založen benediktinský klášter. V roce 1310 bylo založeno probošství. Dostavěn byl klášter až v roce 1731. Brzy nato byl však z nařízení císaře Josefa II. rozpuštěn.

Více informací naleznete také v pořadu ČT Poutní místa zde.

Vloženo: 23. 06. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora