NaTreku.cz

Výlet Terčiným údolím u Nových Hradů

Pohoří, oblast / Stát

Novohradské hory / Česko

Roční období

Léto

09. 07. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 152 m

↓ 152 m

Délka

6.8 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 543 m n.m.

min. 483 m n.m.

Turistická mapa okolí Nových hradů

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 152 m
Sklesané metry: 152 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - potkávali jsme je, ale část trasy vede i po louce
  4. Přelidněnost - velká

Výlet romantickým Tereziiným údolím řeky Stropnice

Nástupní místo

Placené parkoviště za výjezdem z Nových Hradů směrem na Horní Stropnici. Parkování stojí 50Kč/den pro auto.
 

Popis treku

Od parkoviště, které bylo zcela zaplněné, jsme se vydali po široké cestě směrem do údolí. Naučná stezka však brzy odbočuje doleva a po louce jsme prudce vystoupali k lesu. Na hranici lesa se již stoupání zastavilo a my jsme pokračovali po lesní cestě kolem Švýcarského domu a rybníku dál. Lehce jsme sestoupili do údolí a pokračovali jsme podél louky směrem k tvrzi Cukštejn. Před ní je opět lehké stoupání, ale nic dramatického.

U tvrze jsme se stočili a lehce se vraceli směrem k údolí. Po vstupu do lesa jsme se ocitli na stezce, která nás vedla nad Terčiným údolím a my jsme viděli pod sebou řeku Stropnici i davy turistů, kteří šli podél řeky. Asi po 1 km stezka začala klesat k řece a po mostě jsme Stropnici přešli na druhý břeh.

Stočili jsme se o 180 stupňů a po proudu řeky jsme došli po široké cestě k Stropnickému vodopádu. Podél řeky jsme pokračovali kolem zříceniny bývalého Modrého domu a došli jsme k restauraci Tereziiny Lázničky. Zde jsme si dopřáli pořádné pohoštění. Po odpočinku jsme pokračovali po široké cestě údolím, která nás nakonec dovedla zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a pohodový výlet v příjemném prostředí. Ideální pro rodiny s dětmi nebo psy. Sice jsou na trase nějaká stoupání - na začátku trasy a poté k tvrzi Cukštejn, nejedná se ale o nic náročného. Celou dobu se jde po lesních stezkách nebo širokých cestách.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v restauracích po cestě - Tereziiny Lázničky a Hamr.
 

Vrcholy

Trasa, jak už její název napovídá, nevede přes žádný vrchol, ale naopak částečně v údolí řeky Stropnice. Výhledy do okolí nabízí jen pasáže cesty po loukách.
 

Nebezpečí

Trasa je bezpečná, zvládli ji i malé děti. Není zde žádný problém. Je jen nutné se vyhýbat cyklistům, nebo případně jezdcům na koních.
 

Jídlo

Dobré jídlo je možné v restauraci Tereziiny Lázničky - vyzkoušeno. Další možnost je restaurace Hamr.
 

Zajímavosti

Krajinný park Tereziino ( Terčino) údolí vznikl v roce 1756 díky hraběnce Terezii Buquoyové. Dříve místo sloužilo jako bažantnice místní šlechty. Postupně byly v parku vybudovány stavby - Lázničky nebo Modrý dům. Z toho zůstaly jen ruiny, neboť byl poničen v roce 1915 povodní.

V parku byl také vybudován umělý 20 metrů vysoký vodopád, který napájí umělý náhon. Na okraji parku leží tvrz Cukštejn. Parkem prochází naučná stezka. Od roku 1949 je park vyhlášen národní přírodní památkou.

Vloženo: 13. 07. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora