NaTreku.cz

Výlet přes Trenckovu rokli na hrad Vickov

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

28. 08. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 328 m

↓ 282 m

Délka

11.2 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 523 m n.m.

min. 358 m n.m.

Turistická mapa okolí Trenckovy rokle

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 328 m
Sklesané metry: 282 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárek - NE
  3. Vhodné pro psy - NE

Výlet z Podmitrova k Trenckově rokli a na hrad Víckov

Nástupní místo

Výlet jsme začali u penzionu Podmitrov v údolí Bobrůvky. Sem nás přivezli autem. Pěšky je možné sem dojít po modré ze Strážku, jsou to necelé 3 km.
 

Popis treku

K osadě Podmitrov jsme se nechali přivést autem. Zde jsme se napojili na červenou značku, která vede údolím. Nejprve se jde po pohodlné široké cestě. Někde za Mariinou studánkou cesta přechází v úzkou stezku. Dál kopíruje tok říčky. V létě je okolí stezky dost zarostlé a tak se jde vysokou trávou a jinými porosty.

U osady Sečan jsme přešli po lávce na druhý břeh a cesta brzy začala být zajímavější. Místy prudce vystoupala do svahu, poté jsme se brodili vysokým porostem. Po průchodu další osadou se situace opakovala a opět se střídaly pasáže s vysokou trávou nebo prudkými výstupy do svahu. Nakonec jsme došli do Trenckovy rokle.

Zde jsme si chvilku odpočinuli a poté pokračovali dál po červené značce. Přímo z rokle je nutné vyjít po stezce, která vede po skále. Jsou zde i řetězy. Poté cesta opět klesla k říčce. Nakonec jsme se přebrodili na druhou stranu a opustili jsme tak značenou cestu. Následoval poměrně prudký výstup na zříceninu hradu Víckov. Zde jsme si opět oddechli. Z hradu jsme pokračovali po cestě (asi přes soukromý pozemek) do vesnice Víckov. Zde jsme se napojili na asfaltku a došli do Ždírce, kde jsme si v hospodě dali zasloužené jídlo a pivo.

 

Náročnost

První část trasy je jednoduchá, jde se po široké cestě. Postupně se však cesta mění na úzkou stezku, v létě slušně zarostlou. Druhá polovina trasy je o poznání těžší. Jde se stále po stezce, která ovšem místy nečekaně prudce stoupá a klesá ve svahu podél říčky.

Od Trenckovy rokle je nutné vyjít po skále, pro usnadnění jsou zde i řetězy. Ale není to nic těžkého, bez problémů to zvládnou i děti. Fyzicky nejnáročnější je poté prudké stoupání k zřícenině hradu Vickov.
 

Dostupnost vody

V první polovině trasy jsou minimálně dvě studánky, kde je možné doplnit tekutiny. Dál již žádná není. Proto je nutné mít vlastní vodu. Hospoda je poté v obci Žďárec.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Jediné výhledy do okolí jsou během stoupání na hrad Víckov.
 

Nebezpečí

Ačkoliv se to nezdá, nejedná se o jednoduchý výlet. Některé úseky cesty kolem Bobrůvky jsou velmi strmé, zaříznuté do svahu. Při výstupu z Trenckovy rokle je nutné jít po skále, jsou zde pro usnadnění výstupu instalovány řetězy. Je tak nutné dávat pozor hlavně na děti. Některé úseky lze obejít brodem po protějším břehu říčky.
 

Jídlo

Restaurace je v Podmitrově a na konci výletu ve Žďárci. Po cestě není žádná možnost občerstvení. Proto je dobré mít vlastní dobroty.
 

Zajímavosti

Trenckova rokle získala svoje jméno podle pandura barona Trencka. Ten žil na přelomu 17. a 18. století. Baron Trenck byl vojenský velitel, který se proslavil svojí krutostí. Díky ní byl několikrát odsouzen k trestu smrti a často se tak skrýval před zákonem.

Jedním z takových míst kde nalezl úkryt je údajně i Trenckova rokle. Jedná se o úzký kaňon s potůčkem vtékajícím do říčky Bobrůvka. Potůček vytváří i malé vodopády. Díky chladnému prostředí soutěsky se zde daří horským druhům rostlin.

Vloženo: 08. 09. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora