NaTreku.cz

Výlet na zříceninu Levnov v údolí řeky Oslavy

Pohoří, oblast / Stát

Přírodní park Oslava / Česko

Roční období

Zima

03. 02. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 193 m

↓ 193 m

Délka

6.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 442 m n.m.

min. 345 m n.m.

Turistická mapa údolí Oslavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 193 m
Sklesané metry: 193 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti- ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - v letní sezoně střední
  4. Vhodné pro kočárek - NE

Krátký zimní výlet na zříceninu hradu Levnov v přírodním parku Oslava

Nástupní místo

Parkoviště u obchodu v obci Ketkovice. Zde se dá napojit na červenou turistickou značku.
 

Popis treku

Z parkoviště v jsem se vydal po červené značce. Ta mne vyvedla z vesnice a poté pokračuje po asfaltce směrem k lesu. Cesta vede mezi poli a na horizontu vykukují chladící věže elektrárny Dukovany a vytváří husté bílé mraky. Po vstupu do lesa značka prudce zatáčí vlevo a brzy jsem se ocitl na vyhlídce Panorama. Je zde krásně vidět údolí řeky Oslavy. Sice jsem to měl přesně proti nízkému slunci, ale i tak to byl krásný pohled.

Z vyhlídky vede dál užší lesní pěšina. Ta klesá až k široké lesní cestě. Po chvilce ovšem tuto cestu značka opustí a cesta dál pokračuje po lesní stezce v krásné krajině. Jelikož je zima, tak při příchodu k hradu Levnov jsou vidět skrze stromy zbytky opěrných zdí. Na nejvyšší bod zříceniny vede stezka. Ze zříceniny jsou úžasné výhledy do údolí řek Oslava a Chvojnice. Na horizontu všemu dominuje elektrárna Dukovany. Po krátkém odpočinku jsem se vydal zpět stejnou cestou.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet. Celou dobu se jde po značených trasách. Cesta vede po lesních cestách nebo stezkách. Převýšení je minimální. Ideální pro děti a psy. Pro kočárek je trasa nevhodná.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádnou studánku. Výlet je krátký, bude vám tak určitě bohatě stačit 1 litr na osobu. Tekutiny jdou dokoupit v obchodě u parkoviště v Ketkovicích.
 

Vrcholy

Po cestě se na žádný vrchol hory nevystoupá. Zřícenina hradu Levnov se však nachází na vysoké skále nad řekou a proto jsou z ní krásné výhledy hlavně do hlubokého údolí řeky.
 

Nebezpečí

Velmi jednoduchý výlet. Celou dobu se jde po lesních stezkách nebo cestách. Pozor si dejte jen na samotné zřícenině. Ta se nachází na vysoké sklále nad řekou a není zde žádné zábradlí. Proto je dobré mít se na okraji skal na pozoru.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení, proto se malá svačinka hodí.
 

Zajímavosti

Hrad Levnov pochází ze 14 století a dal jej vybudovat Léva z Levnova. Nachází se na vysoké skále více než 100 metrů nad řekou Oslavou. Na začátku 15. století hrad získává pán z Lipé. Po husitských válkách hrad zabírá loupeživá horda Burgharta Kienbergera a využívá jej pro své loupeživé nájezdy do okolí. Moravský zemský sněm proto rozhodl, že hrad odkoupí od původního majitele, dobude a poté zničí, aby nemohl dál sloužit jako opěrný bod loupeživým hordám. Tak se také stalo a v roce 1442 je hrad zničen. Postupem času se na hrad zapomnělo a začalo se mu říkat Ketkovický hrad. Až v roce 1970 se podařilo historikovi V. Voldánovi dokázat, že Ketkovický hrad je vlastně hrad Levnov. Více informací o hradu Levnov najdete na oficiálním webu obce Ketkovice.

Vloženo: 06. 02. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora