NaTreku.cz

Výstup na jižní a západní vrchol sopky Aragats nedaleko Jerevanu

Pohoří, oblast / Stát

Arménská vysočina / Arménie

Roční období

Léto

18. 07. 2019

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 896 m

↓ 896 m

Délka

11.0 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 4001 m n.m.

min. 3196 m n.m.

Turistická mapa okolí hory Aragats

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 896 m
Sklesané metry: 896 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - na jižní vrchol střední, na západní malá
  2. Od jezera je možné dosáhnout i nejvyššího vrcholu sopky Aragats přes sedlo mezi jižním a západním vrcholem.
  3. K jezeru Kari nevyjedou auta na plyn, na který jezdí v Arménii skoro všichni.
  4. Stanové městečko bylo na druhé straně přes jezero Kari od hotelu a hospody.

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - na jižní vrchol střední, na západní malá
  2. Od jezera je možné dosáhnout i nejvyššího vrcholu sopky Aragats přes sedlo mezi jižním a západním vrcholem.
  3. K jezeru Kari nevyjedou auta na plyn, na který jezdí v Arménii skoro všichni.
  4. Stanové městečko bylo na druhé straně přes jezero Kari od hotelu a hospody.

Tipy na výlety v pohoří Arménská vysočina

Vysokohorská túra v masivu hory Aragats k pevnosti Amberd
Arménie
Léto 2019

Vysokohorská túra v masivu hory Aragats k pevnosti Amberd

Obtížnost: 2 / 5
Délka: 6 hodin

Všechny treky v pohoří Arménská vysočina

Dobytí vrcholu nejvyšší hory Arménie - Aragats, od jezera Kari

Nástupní místo

Jezero Kari lake na jižní straně hory Aragats. Jezero se nachází na konci silnice v nadmořské výšce cca. 3 200 m n.m. vedoucí z města Byurakan. U jezera je i malý hotel s restaurací. K jezeru Kari se bez problémů dostanete taxikem.
 

Popis treku

K jezeru Kari lake jsme dojeli taxikem od jezera Sevan. Večer jsme zašli do hospody (bohužel neměli místní pivo, ale jen Krušovice) a přespali jsme na druhé straně jezera. Ráno jsme od jezera beze spěchu vyrazili asi kolem osmé ráno.

Začátek výstupu je pohodová chůze po širokých pláních posetých kameny (foto). Postupně cesta začala nabírat na výšce. My jsme však byli dobře aklimatizovaní z předchozího pobytu v Geghamských horách a tak nám výstup nedělal problém. Rozhodli jsme se vystoupat nejprve na nižší jižní vrchol 3 789 m n. m. Cesta na něj je celkem snadná. Vyšlapaná stezka vede již od jezera Kari.

Na ni jsme se brzy napojili a postupně serpentinami stoupali vzhůru. Po čase se krajina změnila a louky vystřídaly kameny. Stezka je však dobře vyšlapaná i v nejvyšších partiích (foto) a tak jsme poměrně brzy stanuli na nejnižším ze čtyř vrcholů sopky Agarats. Výhledy jsou ovšem skvělé i z tohoto širokého vrcholu.

Po krátkém odpočinku jsme se vydali na západní vrchol sopky. Nejprve jsme museli sejít nepříjemným suťoviskem do sedla mezi vrcholy. Ze sedla začal pravý vysokohorský výstup. Cesta na západní vrchol je totiž výrazně těžší než na jižní vrchol. Jsou zde sice vyšlapané stezky, ale ty se hodí spíš pro sestup. Jsou na nich totiž malé kameny, které stále kloužou. Proto jsme většinu výstupu vedli po velkých balvanech, které pevně drží. Velmi často byly v permanenci i ruce (foto). Nakonec ale výstup nebyl tak hrozný jak se ze sedla zdál. Po zdolání posledních velkých kamenů jsme stanuli na druhém nejvyšším vrcholu sopky Aragats 4 001 m n. m. Výhledy byly super, ale nejvíc pozornosti poutal opět Ararat, který se na nás smál z výšky ještě více než o kilometr větší.

Po odpočinku na vrcholu a lehkém doplnění energie v podobě svačiny jsme se vydali zpět. Do sedla jsme sestoupili zhruba stejnou cestou jako na vrchol. Ze sedla jsme však dál pokračovali v sestupu a brzy jsme se ocitli na planinách. Často jsme zde přecházeli kameny, které jsou rozeseté všude kolem. Po loukách (foto) jsme se poté bez problémů vrátili zpět ke stanům. Jelikož bylo brzké odpoledne, vyrazili jsme ihned do hospody na druhé straně jezera a výstup zde pořádně oslavili.
 

Náročnost

Výstup na jižní a západní vrchol hory Aragats je velmi rozdílný. Pro oba ale platí, že se již nacházejí ve vysoké nadmořské výšce a je nutné mít dobrou aklimatizaci. Na jižní vrchol vede vyšlapaná a upravená stezka. Jedná se tedy o klasický choďák a výstup je tak technicky velmi jednoduchý. Na západní vrchol se musí vystoupat těžším terénem. Po velkých kamenech a v suti. Není zde žádný pořádně vyšlapaný chodník. Ruce jsou v permanenci po celou dobu výstupu od sedla mezi vrcholy. Určitě to není terén pro začátečníky.
 

Dostupnost vody

Vodu jsme nabrali v hospodě u jezera Kari. Po cestě jsme potkávali vodu z odtávajícího sněhu, kterou by asi bylo dobré filtrovat. Zvlášť na zpáteční cestě bylo potůčků více. Celkově nám stačilo cca 2 litry vody na osobu.
 

Možnosti přespání

U jezera Kari je i hotel, kde je možné se ubytovat. My jsme spali ve stanu na druhé straně jezera společně s více trekaři - za stan se nic neplatí, asi počítají, že si stejně v restauraci u hotelu něco dáte. Celkem zde bylo asi 20 stanů (červenec 2019).
 

Vrcholy

Jižní 3 879 m n.m. a západní 4 001 m n.m. jsou čtvrtý a druhý nejvyšší vrchol sopky Aragats. Výhledy z nich jsou skvělé. Je z nich vidět i všudypřítomný Ararat, který je již v Turecku.
 

Nebezpečí

Technicky je výstup na jižní vrchol velmi jednoduchý. Vede sem vyšlapaný chodník. Na západní vrchol je to horší. Nejprve je nutné sejít nepříjemným terénem (sutí) do sedla. Ze sedla se poté jde většinou po velkých kamenech. Ty jsou dobré, protože se nehýbají. Bohužel je zde i hodně kamenů, které ujíždí pod nohama. Výstup je také prudký, stále jsme využívali ruce. Na cestě zpět k jezeru zase můžou na loukách cestu znepříjemnit pastevečtí psi.
 

Jídlo

Na cestu nám stačilo několik energetických tyčinek a nějaký ten chleba se sýrem a salámem. Po příchodu zpět k jezeru jsme se najedli v hospodě u jezera.
 

Zajímavosti

Výstup na horu Aragats velmi usnadňuje silnice vybudovaná k jezeru Kari. Je zde totiž stará meteorologická stanice a také hotel. My jsme se sem dopravili taxikem z města Sevan u stejnojmenného jezera a stálo nás to 15.000,- dramů. Auta v Arménii velmi často jezdí na zemní plyn, do této výšky však musejí přepnout na benzin, neboť je zde již řidší vzduch.

Vloženo: 29. 07. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora