NaTreku.cz

Výstup na horu Großer Pyhrgas v pohoří Ennstálských Alp

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

02. 07. 2018

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1742 m

↓ 1746 m

Délka

13.2 km

10 hod.

Nadmořská výška

max. 2244 m n.m.

min. 726 m n.m.

Turistická mapa Ennstálské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1742 m
Sklesané metry: 1746 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - NE
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - střední
  4. TIP: přijeli jsme k vodopádům 10:30 a vraceli jsme se kolem 20:00 - doporučil bych vyjít dřív.

Okružní trek na horu Großer Pyhrgas přes vodopády Vogelgesang-Klamm

Nástupní místo

Náš trek začínáme u Vogelgesang-Klamm, což jsou krásné vodopády kousek od městečka Spital am Pyhrn. K vodopádům jde zajet autem a je zde možnost bezplatného parkování. Nadmořská výška zde začíná na 823 m n.m.
 

Popis treku

Náš den začal u krásných vodopádů Vogelgesang-Klamm (foto). Zde musíte zaplatit vstupné dospělí: € 4.70, děti (6-15 let) € 3.10. Stezka je dlouhá přibližně 1,5 km a musíte zdolat přibližně 500 schodů. Na konci se napojíte na asfaltku č. 601, která vede okolo horské chaty Bosruckhütte. Na této stezce se setkáte s oplocenými pozemky, kde se volně pohybují krávy a býci!

Tato cesta je značená ukazateli, na kterých je značen Grosßer Pyhrgas a vzdálenost. Když dorazíte k další chatě Rohrauer Haus, u které vcházíte do lesa, tak po 200 metrech se dáte doleva na stezku č. 615. Odsud je cesta značená červeně až na vrchol (značení je dobře viditelné, za dobrého počasí určitě nezabloudíte). Začíná velmi obtížný stoupák v lese. My jsme si s sebou vzali trekové hole, které nám velmi pomohly.

Po výšlapu dlouhém 1.5 km jsme vyšli z lesa a nastala kamenitá cesta. Zde se objevovali části trasy s kamenitými sesuvy. Velká část trasy se neobešla bez lezení po čtyřech (foto). Byli zde z našeho pohledu nebezpečné pasáže. Ke konci trasy před rozcestníkem jsme narazili na řetězy, které byli nezbytně nutné pro výšlap.

Po celou dobu jsme nebyli nijak jištěni. Když jsme se dostali k rozcestníku tak zbývalo 400 metrů na vrchol mírného stoupání viz foto. Místy byl i v červenci vidět sníh. Z vrcholu Großer Pyhrgas 2 244 m n. m. je vidět severovýchodním směrem také Kleiner Pyhrgas 2 023 m n.m. Měli jsme krásné počasí a byli vidět všechny vrcholy okolo nás (foto). Po cestě z vrcholu jsme šli značenou cestu č. 614, která je o poznání méně náročná. U rozcestníku máte na výběr dvě trasy, doleva vede cesta kterou jsme přišli - značená trasa č. 615, která je náročná a při sestupu jsme ji nechtěli absolvovat. Zvolili jsme si cestu vpravo (cesta č. 614), která je snadnější, i když také zde bylo potřeba slézat úseky po čtyřech.

Byli jsme dost vyčerpaní a cesta dolů nám přišla nekonečná. Čim jsme byli níž, tím bylo větší a větší vedro a docházela voda. Zanedlouho jsme dorazili ke třetí chatě Hofalm. Odtud nás čekala 4 km dlouhá cesta zpět k parkovišti. Po necelém kilometru jsem začal používat GPS v mobilu, protože cesta sice byla značená ale místy nebylo jasné kudy máme jít.
 

Vybavení

My jsme měli s sebou pevnou kotníčkovou obuv, hůlky, nepromokavou bundu v batohu, protože nahoře dost foukalo a bylo chladno.
 

Náročnost

Cesta skrze stěny stezky u vodopádů není nijak zvlášť náročná, počítejte s větším počtem schodů, které musíte absolvovat. Délka stezky je cca 900 m. Dále cesta pokračuje po pěší stezce č. 601 až k druhé chatce kde začíná vstup do lesa a cca po 200 m se dáte doleva na stezku č. 615. Vše je dobře značené, neměli jsme problém s orientací.

Zde začíná prudké stoupání lesem, které neztrácí na intenzitě. Pro nás amatéry to bylo velmi náročné na fyzičku. Po 1,5 km se dostanete z lesa a zde začíná kamenitá cesta až na vrchol. Je zde mnoho úseků, které se neobejdou bez lezení po čtyřech, přecházení přes sesuv kamenů a naleznete zde pasáže s řetězy. Jsou zde nebezpečné části trasy. To vše musíte absolvovat až pod vrchol, poté posledních 400 metrů se jde po mírné cestě až k nejvyššímu bodu Grosser Pyhrgas 2 244 m n. m.  

My jsme zde byli v létě a i tak se v roklích držel zbytek sněhu. Tato cesta, kterou jsme šli nahoru je náročnější. Nedoporučujeme výšlap s dětmi a psi. Po cestě dolů jsme pokračovali cestou č. 614 (snadnější). Ta je bez již zmiňovaných řetězů a nejsou zde ani kamenité sesuvy. Cesta je zde také kamenitá a je zde potřeba slézt spoustu pasáží po čtyřech. Od vrcholu je to cca 1.6 km k horské chatě Hofalm, kde se můžete po zásluze občerstvit. Od chatky je to cca 4km k parkovišti. Nám se cesta dolů zdála nekonečná. Pro ne tak zdatné lezce jako jsme my, bych doporučil jít na vrchol i zpět stejnou stezkou č.614, méně obtížnou.
 

Dostupnost vody

Výšlap jsme absolvovali ve dvou, každý z nás měl 2 litry vody již zakoupené v obchodě. Na začátku cesty jsou dvě horské chaty (po 1.7 km Bosruckhütte a po 3.7 km Rohrauer Haus), kde je možnost dokoupit občerstvení. Další možností je horská chata Hofalm, která se nachází až při sestupu z vrcholu Großer Pyhrgas 2 244 m n. m. směrem ke Spital am Pyhrn.
 

Možnosti přespání

Díky tomu, že se jedná o delší trek (cca 10 hodin), je možné jej naplánovat s přespáním na jedné z horských chat po trase: Bosruckhütte, Rohrauer Haus nebo Hofalm.
 

Vrcholy

Na této trase zdoláte vrchol Großer Pyhrgas 2 244 m n. m., ze kterého jsou krásné výhledy na Ennstálské Alpy a další vrcholy jako např.: Kleiner Pyhrgas 2 024 m n. m.,  Scheiblingstein 2 197 m n. m., Laglmauer 1 839 m n. m. a další.
 

Nebezpečí

Za vlhka je třeba opatrnosti na kamenitých stezkách, kameny kloužou. Kousek před vrcholem jsou v prudších pasážích použita ocelová lana a řetězy. Můžou se vyskytnout občasné menší sesuvy kamenů.
 

Vloženo: 12. 05. 2019
Autor:
Tomáš Kulík
Profil autora