NaTreku.cz

Zimní výstup na Klosterwappen v pohoří Schneeberg

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Zima

24. 02. - 25. 02. 2009

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1360 m

↓ 174 m

Délka

7.5 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 2076 m n.m.

min. 883 m n.m.

Turistická mapa Schneeberg

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1360 m
Sklesané metry: 174 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Přelidněnost - velká

Zimní výstup přes chatu Edelweißhütte na Schneeberg

Nástupní místo

Parkoviště u spodní stanice lanovky na konci obce Losenheim. Silnice do obce vede z městečka Puchberg am Schneeberg

Popis treku

1. den

Po zkušenostech z předešlých neúspěšných pokusech o výstup na Schneeberg jsme tentokrát zvolili výstup západní stranou. Auto jsme zanechali na parkovišti za obcí Losenheim. Prošli jsme kolem spodní stanice lanovky a vystoupali jsme po kraji sjezdovky k chatě Edelweißhütte. (foto) Od chaty jsme pokračovali po značené cestě Wiener Alpenbogen. Cesta vede lesem a podchází masiv pohoří Schneeberg ze západní strany. (foto) Pokračovali jsme asi 4 kilometry a před památníkem Fleischer-Gedenkstein jsme odbočili doleva směrem k pohoří. Na kraji lesa jsme postavili stan a strávili zde klidnou noc. (foto)

2. den

Ráno jsme nechali většinu věcí ve stanu a na lehko jsme začali stoupat přímo na náhorní plošinu Schneebergu. Kousek od stanu končil les a začínaly holé svahy. Začaly se tak otevírat krásné výhledy na okolní pohoří Raxalpe a Schneealpe. (foto) Cesta byla velmi jednoduchá, neboť sníh byl ještě tvrdý. Bez problémů jsme vystoupali až pod horu Kaiserstein a došli jsme na chatu Fischerhütte. Zde jsme si chvilku odpočinuli a pokračovali jsme po širokém hřebeni (foto) na nejvyšší bod pohoří Schneeberg, horu Klosterwappen. Výhledy jsou z vrcholu jsou nádherné. (foto) Po chvilce jsme se vrátili zpět k chatě a poté následoval sestup po stejné trase jako výstup. Po příchodu ke stanu jsme dobalili všechny věci a vydali se po stejné trase zpět k parkovišti.

Tip na výlet

Pohoří Schneeberg je velmi populární pro svoji dostupnost z Vídně. Výstup v létě na toto malebné pohoří je na našem webu - Výstup na Klosterwappen v pohoří Schneeberg
 

Náročnost

Poměrně jednoduchý výstup na dvouticícový vrchol. Podmínky samozřejmě stěžuje zimní prostředí, takže hlavně v lesních částech cesty se sníh bořil. Na vrcholových pláních byl naopak ztvrdlý mrazem a větrem a chůze byla velmi jednoduchá. Nebylo potřeba ani použít mačky, stačily teleskopické hole. Výstup je možné zvládnout i se psem.
 

Dostupnost vody

Tekutiny je možné dobrat v restauraci na začátku výstupu nebo na horské chatě Fischerhütte, která je otevřená i v zimě za dobrého počasí.
 

Možnosti přespání

Noc jsme strávili ve stanu na kraji lesa v západní části Schneebergu. Jinak je možné se domluvit na přespání na chatě Fischerhütte v sezoně. V zimě bývá chata většinou zavřená.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Klosterwappen 2 076 m n. m. jsou krásné výhledy hlavně na pohoří Raxalpe a Schneealpe, které leží západním směrem.
 

Nebezpečí

Technicky není cesta nijak náročná. Výstup je veden lesem, poté po holých pláních. V lese je nepříjemné boření se do hlubokého sněhu. Největší nebezpečí je na výstupových pláních, kde za nepříznivých podmínek hrozí sesuvy lavin. Je proto nutné se informovat o lavinovém nebezpečí.

Vybavení

Na zimní výstup na Schneeberg je nutné mít dobré boty (pohorky) a funkční oblečení. Samozřejmostí jsou návleky proti sněhu. Důležité jsou také sněžnice, nebo alespoň stoupací železa a teleskopické hole.

 

Jídlo

V sezoně je možné občerstvení na chatách po cestě - Fischerhütte a Edelweißhütte. V zimě fungují restaurace u spodní stanice lanovky.

 

Vloženo: 06. 09. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora