NaTreku.cz

Okružní trek na horu Mangart přes ferratu Via Slovena

Pohoří, oblast / Stát

Julské Alpy‎ / Slovinsko

Roční období

Léto

05. 07. 2020

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1921 m

↓ 1920 m

Délka

13.2 km

12 hod.

Nadmořská výška

max. 2621 m n.m.

min. 944 m n.m.

Turistická mapa Julských Alp

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1921 m
Sklesané metry: 1920 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - zdatní náctiletí
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - střední (dle úseku)

Výstup na Mangart poctivě z Itálie, vrchol pokořen ferratou Via Slovena

Nástupní místo

Trek začínáme na placeném parkovišti u Lago di Fusine superiore. Kdo přijede dost brzo ráno, tak neplatí :). Na parkoviště jsme přijeli autem z Tarvisia přes Fusine in Valromana, vede sem pohodlná silnice.
 

Popis treku

Trek začíná na parkovišti u Lago di Fusine superiore a protože mám ráda okruhy zvolila jsem cestu nahoru přes Forcella della Lavina. Výstup je dosti strmý a v horních partiích vede přes suťové pole. Odměnou jsou opravdu překrásné výhledy na okolní hory a dolů do údolí. Mnozí z vás zde ocení také minimum turistů. 

Forcella della Lavina leží na hranicích Slovinska a Itálie. Ze Slovinska sem vede silnice a tak množství lidí je odtud až na vrchol Mangartu naopak značné, zejména pokud zvolíte normálku (Via Normale Mangart). My jsme na vrchol stoupali ferratou Via Slovena (Slovenska Pot), což je krásná béčková ferrata.

Místy jsou nezajištěné úseky, které je třeba přelézt, ale zkušený vysokohorský turista bez závratí nebude mít problém - exponovanost bych přirovnala k hřebeni Roháčů. Sestup je také dosti strmý. Je dobré si rozložit síly a pokud používáte mapy v mobilu, tak pozor = internetový signál není na všech místech trasy a tak je lepší mít nějaké offline mapy.cz.

Značení celé trasy je klasické alpské - červené tečky. Na rozcestí k ferratě pak šipky. Pro zkušené vysokohorské turisty bez nebezpečí, méně zkušení pozor na suťové pole, zvážit zda vystupovat ferratou či normálkou. Při cestě zpět jsou sněhová pole, ferrata celkově dobře odjištěná s nezajištěnými 1- a 1+ úseky, které se ale za sucha dají velice dobře zvládnout.

Celou cestu si budete užívat krásné výhledy na celé Julské Alpy. Mangart 2 677 m n. m. je třetí nejvyšší hora Slovinska. 
 

Doporučené vybavení

Určitě helma, pořádné boty a oblečení do hor (funkční vrstvené obleční, náhradní tričko, mikina). Kdo zvolí cestu ferratou tak je nutný i ferratový set. Na sestup se budou hodit trekové hole a přes sněhová pole mačky nebo nesmeky.
 

Náročnost

Jedná se o středně těžký trek, na trase je jištění řetězy. Jsou zde strmé výstupy i sestupy. Začínáme v dolině na polní cestě, která se následně mění v lesní cestu. Na trase se pak střídají povrchy kamenité cesty, suťoviska, skály i sněhového pole (doporučuji alespoň nesmeky, mačky asi zbytečné). Na samotném treku není třeba žádných jistících prvků. Ty se využijí až na ferratě Via Slovena, kde je vhodný komplet ferratový set a helma. 

Výstup suťovým polem do sedla Forcella della Lavina šel v pohodě bez jištění. Skála byla sice místy mokrá, ale většinou šlo o jištěná místa.
 

Dostupnost vody

Na celou trasu nám stačilo 2 litry vody na osobu. Zásoby vody jsme již měli s sebou připravené. Jeden pramen vody je pak na zpáteční cestě - vodu jsme z něj pili, nefiltrovali a v pohodě.
 

Možnosti přespání

Na treku jsme nikde nespali, takže zkušenost nemáme. Ale u jezera to vypadalo, že by se přespat třeba v autě dalo. Na Slovinské straně je možnost sejít k horské chatě Mangart Lodge. Jinak na naší trase nebyla žádná další horská chata, kde by se dalo přespat. Nejbližší chata je Rifugio Luigi Zacchi, ale to by se musela upravit trasa - respektive by šlo o dvoudenní mnohem delší trek.
 

Vrcholy

Hlavním cílem trek byl výstup na horu Mangart 2 677 m n. m. Celá trasa je pak jedna velká vyhlídka, kdy se vám rozkryjí Julské Alpy. Za dobrého počasí je vidět také nejvyšší hora Slovinska Triglav 2 864 m n. m.
 

Nebezpečí

Velký pozor je nutné dávat při přechodu sněhového pole, jak bylo řečeno ideálně s nesmeky. Ferrata je celkem nenáročná, obtížnost B. Za většího mokra nebo horších podmínek může být tato trasa nebezpečná. 
​​​​​

Jídlo

Jídlo jsme řešili pouze vlastní svačinkou = energetické tyčinky, čokoláda, oříšky, jesenka. Další možnost občerstvení je na Slovinské straně v horské chatě Mangart Lodge, ale nebyli jsme tam.

Vloženo: 28. 07. 2020
Autor:
Zuza
Profil autora