NaTreku.cz

Výstup na vyhlídkovou horu Monte Monaco na Sicílii

Pohoří, oblast / Stát

Sicilské Apeniny / Itálie

Roční období

Podzim

28. 09. 2016

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 555 m

↓ 554 m

Délka

4.7 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 532 m n.m.

min. 94 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 555 m
Sklesané metry: 554 m

Krátký trek na vrchol Monte Monaco 532 m n. m. u městečka San Vito lo Capo

Nástupní místo

Začínáme na okraji města San Vito lo Capo, kde jsme dlouho bloudili, než jsme u jedné z asfaltových silnic narazili na značku (viz. foto). Odbočka na stezku je z ulice Strada Comunale Mondelo, která se nachází při příjezdu do města San Vito lo Capo. Od této chvíle už jdete po značené cestě. Pro jistotu se předem koukněte do mapy.

Popis treku

Po lidmi a domácími mazlíčky přeplněné Etně, několika dnech strávených ve stopách Dona Corleona a návštěvách římských památek se přesouváme na druhý konec sicilskho ostrova do městečka San Vita lo Capo, kde právě vrcholí Kuskus festival. Cestu na nevelkou horu Monte Monaco 532 m n. m. začínáme po snídani a s důvěrou v dobré značení vyrážíme na konec města, kde je podle místních začátek cesty k vrcholu. Nástupní bod túry jsme našli až po nějakém čase stráveném hledáním, značení nikde nebylo. Doporučuji proto před výletem v rámci úspory času nastudovat výchozí bod na mapě.

Od první značky úzká cesta prudce stoupá, vede vysokou trávou a po kamenech. V mnoha serpentinách překonává největší převýšení. Obchází tak skalní stěny, které strmě spadají z vrcholu hory k moři. Následně přejde do otevřeného terénu a přivede nás do jakéhosi sedla mezi horami. Zde už je cesta lépe upravena. Stoupání není již tak prudké a otevírají se nám krásné výhledy na okolí a pobřeží Tyrhénskho moře. Po cestě je možné vidět opuštěné domy, těsně pod vrcholem pak opuštěný kamenolom. Od vrcholového kříže jsou nádherné vyhledy na okolní krajinu. Cestou zpět zkoušíme jinou trasu, ale asi v polovině cesty se stejně napojujeme na stejnou stezku, po které jsme vystoupali na vrchol. Po ní se pak vrátíme zpět do městečka.
 

Náročnost

První část vede úzkou neupravenou cestou (kameny, hlína, kořeny a vysoká tráva) prudce nahoru, následně po hřebeni až k vrcholům se jde již v mírnějším terénu, není tak prudký. Stezka je zde lépe upravená. Pomalou chůzí nebudou mít problém ani větší děti a starší lidé. S kočárkem však trasu absolvovat nelze. Stezka je úzká a hrbolatá.
 

Dostupnost vody

Nabrat vodu z pramene nebo ji dokoupit po celé túře nebylo možné (žádná chata ani turistický stánek po cestě nejsou). Doporučuji balenou vodu nakoupit v některém z obchodů v San Vitu. Nám stačilo 1,5 l / osoba.
 

Možnosti přespání

Některé z ubytování v San Vito lo Capo. Vybere si každý, nábídka je široká, od luxusních hotelů, přes apartmány, až po kempování ve stanech.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Monte Monaco 532 m n. m. se otevírají až letecké pohledy na okolní krajinu - město San Vito lo Capo a Tyrhénské moře.
 

Nebezpečí

Cesta není nebezpečná, jde se stále po stezkách. Ty jsou sice úzké a můžou za špatného počasí trošku klouzat, ale jinak vedou v bezpečném terénu. Nejsou zde žádné exponované úseky. Snad jen na vrcholu opatrně při focení, lehce se necháte unést na okraji útesu, na každou světovou stranu jsou z vrcholu nádherné panoramatické výhledy. V létě samzřejmě může púsobit problém velké horko, neboť se jde celou dobu v otevřené krajině bez stínu a 40° teploty nejsou výjimkou (vody nám na tuto túru stačilo 1,5 litru na osobu).
 

Jídlo

Vyrážíme po snídani, takže nám stačila sicilská klasika - neskutečný Croissant + Espresso. Po cestě si doplníme energii jen již dříve zakoupenými tyčinkami.
 

Zajímavosti

San Vito lo Capo podle legendy založil roku 300 n. l. křesťanský uprchlík z Říma jménem Vito. Snažil se přivést místní obyvatele ke křesťanství, ale jedné noci tragicky zahynul na moři. Místní lidé pak na jeho počest postavili kostel sv. Vita, kolem něhož vznikla osada. Kostel tam můžete vidět dodnes. V září se v San Vito lo Capo koná festival kuskusu, večer hrají kapely...parádní atmosféra. Jsou tu i dobré lokality na potápění, lezení, či kolo. Milovníkům mořských dobrot doporučuji návštěvu místní rybárny, kde si doslova za pár stokorun pořídíte čerstvé chobotnice, mušle, ryby atd. S klidným svědomím můžu říct, že lepší pláž jsem v Evropě zatím neviděl. Bílý písek a blankytná voda mi hodně připomíná například Thajsko či Karibik. Přijde mi, že tradiční turisté dosud San Vito Lo Capo neobjevili, což byla po čase stráveném v jejich obležení příjemná změna. Kousek od San Vita najdete také první přírodní rezervaci na Sicílii - Lo Zingaro. Ta se táhne podél nedotčeného pobřeží zálivu Castellammare, které lemují schůdné horské hřebeny. Malebnou krajinu útesů dotváří také malé zátoky, kde se můžete i vykoupat.

Vloženo: 20. 11. 2017
Autor:
Radim
Profil autora