NaTreku.cz

Zimní výstup na Hohe Veitsch v Mürzstegerských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Zima

23. 12. 2015

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 871 m

↓ 871 m

Délka

7.3 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1981 m n.m.

min. 1162 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 871 m
Sklesané metry: 871 m

Lehký okružní trek v Mürzstegerských Alpách

Nástupní místo

Poslední parkoviště na konci silnice u stanice lanovky, poblíž hotelu Scheikl. Silnice vede z městečka Veitsch dlouhým údolím Grossveitschtal. Do městečka Veitsch se dostanete z odbočky na dálnici A9.
 

Popis treku

Ráno jsme dojeli autem až na konec silničky nad spodní stanice lanovek v jižní části pohoří Veitsch. Auto jsme zaparkovali u hostince Scheikl a vyrazili jsme na trek. Po značené cestě jsme začali stoupat podel sjezdovky. Lyžaři zde takřka nebyli, neboť počasí bylo na tričko. Kolem sjezdovky jsme vystoupali až k horní stanici lanovky. Zde jsme odbočili doleva a vystoupali na hřebínek. (foto) Dál jsme stoupali nejprve mezi stromy, později mezi kosodřevinou, kde byl fyzicky výstup nejvíce náročný. Ale stezka je dobře značená a bez problémů jsme se po ní dostali až na hranu náhorní plošiny. Zde začalo aspon trochu zimní počasí, fučelo a byl zde i sníh. Po chvilce jsme došli na chatu Graf Meran Haus. Byla sice zavřená, ale i tak jsme si na závětrné straně terasy dali obídek. (foto) Od chaty jsme dál stoupali po svahu vzhůru. Zde ležel sníh a tak jsme šli mimo značku. Ale vrcholový kříž byl vidět a tak nebyl probém s orientací. Z vrcholu Hohe Veitsch 1 981 m n. m. se otevírají krásné výhledy na Hochschwab a další okolní hory. (foto)

Jelikož zde hodně foukalo, pokračovali jsme po značce dál na sever. Po čase jsme značku opustili a po loukách jsme pokračovali směrem na východ. Došli jsme až nad salaše Seeboden Hütte. Zde jsme si dali opět lehčí odpočinek. Poté jsme se stočili zpět na jih k hraně plošiny. Vrátlili jsme se asi 500 m a mezi skalami jsme našli pohodové místo k sestupu. Mezi skalami a poté po louce jsme prudce sestouplili z náhorní plošiny. (foto) Dostali jsme se na širokou cestu, kterou jsme se vrátili k sjezdovce, po které jsme ráno stoupali nahoru. Poté jsme již jen podel sjezdovky sešli k autu. Zde již opět panovalo jarní počasí a tak jsme došli k autu v tričkách. Bylo to opravdu krásné zpestření předvánočních shonů.

Náročnost

Lehká túra po stezkách a alpských loukách, pouze výstup k chatě na náhorní plošině je trošku fyzicky náročnější. Sestup byl ze začátku prudší, ale také bez komplikací.
 

Dostupnost vody

Na chatě Graf Meran Haus je možné doplnit zásoby, jinak na náhorní plošině pramen není. My jsme byli mimo sezonu a chata byla zavřená. Proto jsme měli vodu sebou.
 

Možnosti přespání

V sezoně je možné přespat na chatě Graf Meran Haus, my jsme celý trek zvládli za pár hodin.
 

Vrcholy

Z vrcholu Hohe Veitsch 1 981 m n. m. a celé náhorní plošiny se otevírají výhledy na pohoří Hochschwab na západě, pohoří Schneealpe, Raxalpe a Schneeberg na východě. Na sever jsou krásně vidět hory Ötscher a Dürrenstein.
 

Nebezpečí

Tato túra není nijak nebezpečná. Jediná náročná část na fyzičku je výstup na náhorní plošinu. Pak se již jde po alpských loukách. Sestup jsme vedli nejprve mezi skalami a poté po louce. Sice louka byla prudká a občas to na trávě uklouzlo, ale i tak to bylo bez problémů.

Vybavení

Ačkoliv jsme výstup uskutečnili den před vánoci, bylo skoro jarní počasí. Nebylo tedy potřeba vybavení do sněhu. Nutné byly kvalitní boty a hlavně budna proti větru.
 

Jídlo

Během našeho výstupu byla chata Graf Meran Haus zavřená. Proto jsme měli veškeré zásoby jídla sebou. Otevřený byl hostinec Scheikl na začátku treku. Zde je možné se dobře najíst.

Tip na výlet

Z vrcholu Hohe Veitsch je krásně vidět pohoří Hochschwab. Výstup na nejvyšší horu tohoto pohoří najdete i na našem webu - Přechod východní části pohoří Hoschschwab
 

Vloženo: 19. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora