NaTreku.cz

Náročný výstup na nejvyšší horu Německa - Zugspitze

Pohoří, oblast / Stát

Wetterstein / Německo

Roční období

Podzim

28. 09. - 30. 09. 2023

Náročnost

C

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 4009 m

↓ 4009 m

Délka

33.4 km

3 dny

Nadmořská výška

max. 2917 m n.m.

min. 750 m n.m.

Turistická mapa Zugspitze

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 4009 m
Sklesané metry: 4009 m

Užitečné informace

  1. 28.9. 16:30 příjezd pod lanovku Alpspitzbahn, 18:45 chata Höllentalanger Hut,
  2. 29.9. 6:30 výšlap, 12:30 vrchol Zugspitze, večer Knorhütte
  3. 30.9. 6:30 Knorhütte, 13:30 Alpspitze, 16:00 u auta

Užitečné informace

  1. 28.9. 16:30 příjezd pod lanovku Alpspitzbahn, 18:45 chata Höllentalanger Hut,
  2. 29.9. 6:30 výšlap, 12:30 vrchol Zugspitze, večer Knorhütte
  3. 30.9. 6:30 Knorhütte, 13:30 Alpspitze, 16:00 u auta

Kombinovaný přechod přes horu Zugspitze - ferraty, ledovec

Nástupní místo

Auto jsme nechali na parkovišti u dolní stanice lanovky, 5E/den (IX/23) u obce Hammerschach (parkoviště Alpspitzbahn). .Poblíž známého města Ga-Pa.
 

Popis treku

1. den

Pozdním odpolednem dojíždíme k lanovce, kde přeci jen levnější parkování - 5 E/den, přebalíme, 1,5km podél trati do Hammersbachu a pak již značenou lesní cestou, dále serpentinkami nastupujeme do soutěsky, kde nás i podvečer ještě skásnou. Soutěska parádní, mostíky, vodopádky, alternativní tunýlky, ale taky značně mokrá. Po soutěsce ještě trochu stoupání, a nocleh na Höllentalanger Hütte, kde jsme za 2 hodiny.
 

2. den

V 6:30 ještě chvíli na čelovkách vyrážíme z chaty, ubývá stromů, vápencovou stezkou k nástupu na ferratu, která je asi po 1/2 hodině. Na ní dvě atraktivnější místa - Leiter (žebřík), v podobě hustých kramlí na vyhlazenější skále, dále pak Brett (prkno) - traverz po kolících. Pak již zase stezkou směrem k ledovci, následuje méně přehledná suť, kde ve značení je trochu problém se zorientovat, ale za dobré viditelnosti prostě směr ledovec více zprava a traverzem. Ledovec odtává, obnažený led potřísněný kamením. Nazouváme mačky a serpentinami vystoupáme k nástupu na další zajištěnou část. Nastupuje se z odtáté trhliny.

První kramle lehce převislé, ale nic složitého. Zprvu kolmo vzhůru, poté již stoupající traverz směr vrchol. Poslední úsek se objevuje znovu trocha zledovatělého sněhu. Cesta na vrchol trvala těch 5-6 hodin Na vrcholu se mísí lezci s turisty od lanovky. Na plošině babylon je aspoň zavděk občerstvení. Sestup zajištěnou, ale lehčí cestou, takže již bez nezbytnosti jištění (ale kdo chce), směrem k lyžařskému areálu, po ferratě zase suť a pak vcelku pohodový sestup na Knorhütte, kde další nocleh. Sestup z vrcholu necelé 2 hodiny
 

3. den

Ráno trochu horší počasí, mlha, tak nakonec volíme sice delší, ale přehlednější trasu výstupu na Alpspitze. Nejprve údolím Reintal kolem chaty Reintalanger Hut , která se akorát probouzí, pak dále vcelku pohodovou, jen mírně klesající stezkou k odbočce u Bockhütte (není na mapě.cz). Oddělí se údernější část a pak brutálně zase nahoru lesními serpentinami. Po asi 500m převýšení vycházíme z lesa, odpočinek pod Bernadeinkopf a pak již skalnatým podložím a dále hřebenem Alpspitz Ostgrat i kratším zajištěným úsekem na na vrchol Alpspitze 2 628 m n.m., kde jsme ve 13:30, čili za 7 hod s téměř hodinovou zastávkou na Reintalanger Hütte. Roztrhají se mraky, kolem všudypřítomná ochočená až lehce nadrzlá kavčata. Sestup malebnou, poměrně vzdušnou , leč železy intenzivně zajištěnou ferátou s výhledy na Zugspitze, zdá se, že nebere koncem ale za asi 2 hodiny jsme u lanovky, pak již kabinkou dolů, kde čeká zbytek výpravy a v 16:30 odjezd
 

Náročnost

Krásná pestrá trasa patří k náročnějším nicméně nijak extrémně. Za 3 dny překonáno slušné převýšení, v různých terénech- lesem, mokrou soutěskou, skalkami, sutí, ledovcem, ferátou. Z Hammersbachu se jde lesní cestou, dojde k soutěsce, kde nutno zaplatit vstupné, projít turniketem, dále mokřejší stezkou, tunely, po čemž již výstup k chatě.

Od chaty pokračuje kamenitá stezka údolím, zprvu ještě trocha lesa, pak již jen alpská zeleň. Po asi 1/2 hodině nastává čas na ferátové úvazky, ale jedná se o spíše kratší, lehčí úseky, byť "žebřík" působí impozantně, pak další traverz po nabitých kolících. Po další stezce následuje méně přehledná suť k ledovci, kde již pro změnu nutno nazout mačky. Trhliny se bezpečně míjejí.

Nástup z ledovce na pokračování feráty je lehounce převislý, pak téměř kolmá, ale dobře zajištěná stěna, poté je sice vrchol s lanovkou na dohled, ale šikmo traverzující cesta se zdá nekonečná. Pod vrcholem zasněžená, více kluzká pasáž, ale vše je dobře zajištěné. Na ledovec mačky s hůlkami, cepín nebyl potřeba, ani další dojišťování.
 

Dostupnost vody

Běžných 1,5 l vody. Za první ferátovým úsekem jsou ještě místa, kde se dá před ledovcem dočerpat, pak již nahoře restaurace.
 

Možnosti přespání

Na naší trase jsme spali na chatách Höllentalangerhütte a Knorhütte. (možnost na dalších chatách - vrchol Zugspitze i Reintalanger).
 

Vrcholy

Na trase jsme zdoilali vrcholy Zugspitze 2 962 m n.m. a  Alpspitze  2 628 m n. Výhledy jsou na celý Jubilaeumsgrät, dále až po Dolomity, Piz Bernina v dálce apod.
 

Nebezpečí

Nebezpečná místa jsou všechna dobře zajištěná, ale jedná se o náročnější, exponovanou túru, určenou pro zkušené cestovatele. Je nutné mít vybavení jak na jištěné cesty, tak i na pohyb po ledovci. Jištěné cesty jsou do obtížnosti C. 
 

Jídlo

Jídlo je možné na chatách na trase např. gulášovka nebo špecle.. Sebou běžné svačinky, tyčinky atd.
 

Vloženo: 12. 10. 2023
Autor:
Bodik
Profil autora