NaTreku.cz

4 denní horská túra přes 3 státy s výstupem na Schesaplana

Pohoří, oblast / Stát

Rätikon / Lichtenštejnsko

Roční období

Léto

18. 07. - 21. 07. 2021

Náročnost

4 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 3803 m

↓ 3802 m

Délka

34.4 km

4 dny

Nadmořská výška

max. 2937 m n.m.

min. 1361 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 3803 m
Sklesané metry: 3802 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (středoškoláky s kondičkou)
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - malá

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (středoškoláky s kondičkou)
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - malá

Trek třemi státy v pohoří Rätikon

Nástupní místo

Neplacené parkoviště ve městě Malbun s velkým množstvím míst.
 

Popis treku

1. den

Trek začíná velmi příjemným stoupáním po široké cestě až k první chatě Pfälzerhütte (2 108 m n. m.). Cesta trvá přibližně 3 hodinky, takže stačí vyjít odpoledne. můžete si ještě u chaty vystoupat na vrchol Naafkopf (2 571 m n. m.).
 

2. den

Druhý den je ve znamení přechodu z chaty Pfälzerhütte (2 108 m n. m.) na chatu Schesaplanahütte (1 908 m n. m.).
 

3. den

Nejprudší stoupání je hned od druhé chaty Schesaplanahütte (1 908 m n. m.) až na vrchol Schesaplana (2 965 m n. m.) kde nastoupáte něco málo přes 1 000 výškových metrů asi na 3,5 kilometrech. Začátek je po horské stezce na kterou navazují kameny kde si užijete občasné lezení po čtyřech, část cesty je nepříjemně exponovaná cestička se sypkým povrchem.

Za odměnu vás čeká krásný vrchol kam se od rozcestníku na švícarsko-rakouské hranici dostanete už po příjemném horském chodníku. Cestou na chatu Mannheimer Hütte (2 679 m n. m.) vás čeká ještě příjemný přechod přes ledovec.
 

4. den

Dále vás čeká technický usek přes kameny, kde potkéte i nějaké řetězy a žebříky, po šotolinové cestě slezete až do údolí, a pak už jen dojít zpátky do Malbunu po příjemné cestě, která je ale už po třech dnech celkem dlouhá. Po cestě se můžete zastavit na jídlo nebo kafe v údolí Nenzinger Himmel.
 

Náročnost

Celý trek jsme zvládli bez speciálního vybavení (stačí kvalitní obuv a oblečení do hor). Trek začíná velmi příjemným stoupáním po široké cestě až k první chatě, kde cesta mizí a terén začíná být náročnější. Nejprudší stoupání je hned od druhé chaty Schesaplanahütte až na vrchol Schesaplana.

Začátek je po horské stezce na kterou navazují kameny kde si užijete občasné lezení po čtyřech, část cesty je nepříjemně exponovaná cestička se sypkým povrchem. Za odměnu vás čeká krásný vrchol kam se od rozcestníku na švícarsko-rakouské hranici dostanete už po příjemném horském chodníku. Cestou na chatu Mannheimer Hütte vás čeká ještě příjemný přechod přes ledovec. Dále vás čeká technický usek přes kameny, kde potkéte i nějaké řetězy a žebříky, po šotolinové cestě slezete až do údolí, a pak už jen dojít zpátky do Malbunu po příjemné cestě.

Dostupnost vody

Vodu jme nabírali na chatách a občas v horských pramenech které byli čisté, bez nutnosti filtrace, 3l vak na osobu by vám měl stačit.
 

Možnosti přespání

Lze se ubytovat na chatách po cestě Pfälzerhütte (2 108 m n. m.) nebo na Schesaplanahütte (1 908 m n. m.).
 

Nebezpečí

Žádná divoká zvěř vás na tomto treku neohrozí. Nebezpečím může být jako při většině túr po hřebenech hor pouze počasí a podcenění výbavy nebo svojí kondice.
 

Jídlo

Ke svému občerstvení můžete využít některou z uvedených horských chat na treku. Samozřejmostí je vlastní výbava na samotnou túru (svačinu, čokoládu, dostatek vody - lze nabrat na chatách).

Vloženo: 27. 03. 2023
Autor:
Dominik Sztancsik
Profil autora