NaTreku.cz

Okružní výlet v Oderských vrších přes zříceninu hradu Puchart

Pohoří, oblast / Stát

Oderské vrchy / Česko

Roční období

Jaro

15. 04. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 355 m

↓ 355 m

Délka

8.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 536 m n.m.

min. 338 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 355 m
Sklesané metry: 355 m

Nenáročná turistika v liduprázdných a malebných Oderských vrších

Nástupní místo

Výlet začínám na zastávce autobusu Olšovec - Boňkov na silnici č. 441 spojující Potštát a Hranice. Na této silnici se také nachází Potštátské sklaní město.
 

Popis treku

Výlet jsme začali u osady Boňkov. Červená značka nás provedla mezi staveními stále do kopce. Nad Boňkovem jsme pokračovali po loukách stále lehce do kopce. (foto) Po vstupu do lesa se profil trasy srovnal a širokou lesní cestou jsme po červené značce pokračovali dál.

Došli jsme až nad osadu Michalov. (foto) Zde jsme se na louce prudce stočili do leva a napojili se na zelenou značku. Ta vede zpět do údolí říčky Velička. Původně jsme si chtěli cestu zkrátit po pěšině, která zde podle mapy má být, ale žádnou jsme nenašli.

Po značené cestě jsme tak sešli do údolí. Zde jsme se odpojili od značky a po lesní cestě přešli přes říčku Velička (není zde most, ale dá se na jaře lehce přeskočit po kamenech). Hned vedle Veličky vede silnice č. 441, podél které se line Potštátské skalní město. Jedná se o masivní skalní bloky z období karbonu vysoké i přes 20 metrů.

Překročili jsme silnici a začali velmi prudce stoupat po lesní cestě (zde není značka). Ta nás přivedla na hřebeni na lesní asfaltku, po které vede žlutá značka. Po necelém kilometru jsme přešli na lesní stezku. Po ní jsme došli ke zbytkům rozhledny hraběte Walderode. (foto)

Od rozhledny jsme začali sestupovat lesem. Cesta se změnila ve stezku a v prudkém svahu jsme došli na zříceninu hradu Puchkart. (foto) Z hradu vede zpět do údolí prudká stezka. (foto) Posledních asi 500 metrů jsme se vrátili po silnici zpět na zastávku autobusu u osady Boňkov.

Za celý výlet jsme nepotkali ani živáčka. Jestli hledáte výlet bez zástupů turistů, tato trasa je ideální volbou. V Oderských vrších je už jen pár dalších turistických tras, protože většina tohoto pohoří se nalézá ve vojenském újezdu Libavá, kam je zakázaný vstup.
 

Náročnost

Z větší části jednoduchý trek v lesnaté krajině. Cesty jsou široké a dobře značené. Náročnější je výstup z údolí říčky Veličky na žlutou turistickou značku. Tato část cesty je poměrně prudká a překonává slušné převýšení. Další náročnější úsek je cesta po žluté značce k hradu Puchart. Zde je potřeba použít i ruce, neboť je cesta velmi prudká. Trasu není možné projet s kočárkem. Dítě v manduce je možné s opatrností nést. Pro psy je to ideální trasa, neboť se můžou osvěžit v říčce Velička a terén pro ně problém určitě nebude.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádnou studánku. Tekutiny jsme měli vlastní, stačilo nám 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Trasa nevede přímo na žádný vrchol. Cesta je po hřebenech, které jsou z větší části zalesněné. Částečné výhledy jsou v okolí bývalé rozhledny hraběte Walderode.
 

Nebezpečí

Z velké části se jedná o jednoduchý výlet po širokých lesních cestách nebo asfaltkách. Trošku náročnější je cesta na zříceninu hradu Puchart. Zde je stezka velmi prudká a je nutné použít i ruce. Další lehce nepříjemný úsek je asi 500 metrů po silnici mezi zastávkou Boňkov a osadou Pod Tlustým Janem. Silnice sice není moc frekventovaná, ale i tak je nutné si dát pozor na projíždějící auta. My jsme při překonání říčky Veličky, zhruba v polovině trasy, značenou zelenou trasu zkrátili po lesní cestě. Ta však kříží říčku bez mostu. Je nutné ji tedy po kamenech přeskákat, nebo obejít po zelené značce a poté silnici.
 

Jídlo

Na trase není žádná možnost občerstvení. V údolí říčky Velička je však pohostinství U Tlustého Jana. To je vzdálené asi 300 metrů po silnici od žluté turistické značky.
 

Zajímavosti

Rozhledna hraběte Walderode

Byla postavena v roce 1929 pro soukromé účely potštátského hraběte. Rozhledna byla vysoká asi 28 metrů. Na kamenných základech byla železná konstrukce. Na kruhovitý vrchol rozhledny vedl žebřík. Za dobré viditelnosti bylo možné spatřit i Nízké nebo Západní Tatry. Železná konstrukce rozhledny byla z důvodu špatného technického stavu stržena v roce 1972.
 

Potštátské skalní město

Skalní město nalezente na silnici č. 441 z města Potštát směrem na jih na Olšovec. Jedná se skalní útvary podobné například těm z Prachovských skal, i když nejsou tak mohutné a je jich méně. Dosahují výšky cca 20 metrů a jejich vznik se datuje do období karbonu. I tak ovšem stojí za shlédnutí. Více informací o Potštátském skalním městě nebo nedalekém hradu Puchart naleznete na oficiálním webu města Potštát. Jako další zdroj informací doporučuji audio příspěvek Českého rozhlasu věnovaný přímo Potštátskému skalnímu městu.

Vloženo: 18. 04. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora