NaTreku.cz

Skalní chrám Sigiriya - střípky z dovolené na Sri Lance

Pohoří, oblast / Stát

Sigiriya / Srí Lanka

Roční období

Podzim

03. 11. 2014

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 256 m

↓ 257 m

Délka

22.0 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 260 m n.m.

min. 177 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 256 m
Sklesané metry: 257 m

Lehká turistika k palácovému komplexu Sigiriya, UNESCO Sri Lanka

Nástupní místo

Výlet jsem začal na odbočce ze silnice A6, kousek od autobusové zastávky, kam jsem přijel z města Polonnaruwa. Místní Vám rádi poradí kudy dál, cesta je ovšem dobře značená, nelze zabloudit. K palácovému komplexu Sigiriya lze dojet nebo dojít i mnoha dalšími způsoby, toto byla moje zkušenost.  

Popis treku

Výlet začínám na autobusové zastávce u hlavní silnice, kde mi s cestou ochotně radí místní. Jdu okolo silnice, spolu se mnou jeden až dva psi. Cesta vede přímo do areálu bývalého "města" pod Lví skálou. Normálně se platí vstupné cca 600 Kč (na místní poměry opravdu hodně peněz). Jelikož jsem šel mimo sezónu a sám, bez průvodce, tak jsem to ani nevěděl a nikdo po mě žádné peníze při vstupu nechtěl, takže jsem to měl zadarmo :). Po upravené cestě pokračuji zahradou, okolo obrovských vodních nádrží až pod skálu. Byl jsem zde v listopadu, což není hlavní sezóna (prosinec - duben), takže jsem na samotné Sigiryi moc dalších turistů nebo místních nepotkal.

Po původních i nově vystavěných kamenných schodech stoupám vzhůru. Cesta pak pokračuje po točitých kovových schůdcích a můstcích zavěšených na strmých stěnách hory, ke staré cestě vytesané do skály. Ta náhle končí vysoko nad korunami tropických stromů v místě, kde stála kdysi obrovská cihlová socha lva (Lví brána). V jeho tlamě byl umístěn její jediný vchod, dnes už jsou vidět jen obrovské lví drápy u schodiště. Po železných schodech stoupám až na vrchol, kde jsou zbytky původního palácového komplexu a nadherný výhled (když je dobré počasí). Zpět jdu stejnou cestou.
 

Další tipy v oblasti Sigiriye

Jízda na slonech - turisty velmi vyhledávaná zábava, kdy se na ochočeného slona připevní kovová nebo dřevěná konstrukce (pod ni se dávají tlumíci matrace), na kterou pak může nasednou 1-4 osob. Poslední dobou sílí hlasy odsuzující jízdu na slonech jako podporu týrání zvířat. Toto morální dilema si musí každý zájemce o jízdu rozhodnout sám.

Minneriya National Park - většina vstupů do národních parků je na Sri Lance zpoplatněna (ceny nejsou moc nízké). Platí se jako součást ceny průvodci (bez něj do některých parků vstup ani není možný - nebo spíše povolený). V park Minneirya je stejnojmenná vodní nádrž, kde žije mnoho druhů tropického ptactva. V parku je možnost domluvit si jízdu džípem a vidět tak mnoho zvířat, včetně slonů, makaků, leopardů a varanů, ve volné přírodě. Turistika je na Sri Lance jedním z hlavních ekonomických faktorů a věnuje se jí mnoho lidí. Proto je domluva na jakékoliv atrakci velmi snadná - většinou v místě ubytování získáte nejvhodnější nabídku.
 

Náročnost

Trek je naprosto bezproblémový. První polovina cesty vede okolo "silnice", můžete si ji zkrátit objednáním tuktuku (tříkolé vozidlo - vepředu jeden řidič, vzadu až dva cestující), nebo vozem taženým zvířaty. Další část vede dobře upravenou parkovou cestou bez většího převýšení. Poslední část výletu je stoupaní po schodech okolo skály viz. foto - je tam zábradlí. Lidé se závratí by mohli mít problém. Nedoporučil bych pro malé děti a psy.  
 

Dostupnost vody

S vodou na tomto treku není žádný problém. Balená voda se dala koupit v mnoha stáncích nebo obchůdcích po cestě, ale i v samotném palácovém komplexu. Na celý výlet mi stačil 1,5 litru vody na osobu.  
 

Nebezpečí

Jediným nebezpečím jsou na této trase opičí zloději. Varování je na cedulích všude po cestě, dávejte si na ně opravdu pozor. Samotné schody a lávky na skále nebezpečné nejsou, vše je dobře zajištěno zábradlím, nebo kovovým plotem. Nicméně lidé se závratí zde můžou mít problém, jde se částečně podél skály a je vidět hodně pod nohy dolů.  
 

Jídlo

Jedná se o krátký výlet, stačil mi sandwich od snídaně a 1,5 l vody.  
 

Zajímavosti

200 metrů vysoký skalní masiv Sigiriya je díky své historické hodnotě od roku 1982 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Mimo zahrad a vodních nádrží tu můžete vidět spoustu fresek nadmíru obdařených žen, které jsou odhalené do půli těla. Fresky lemují část původní cesty ke gigantické bráně ve tvaru lva, na kterou narazíte asi v polovině. Dnes už z ní zbývají jen dvě obrovské tlapy a schodiště vedoucí na samotný vrchol, dříve tu ale bývala hlava lva, jehož otevřenými ústy se vcházelo dovnitř k paláci.

Vloženo: 30. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora