NaTreku.cz

Krátký výlet na rozhlednu Vartovna ve Vizovických vrších

Pohoří, oblast / Stát

Vizovická vrchovina / Česko

Roční období

Podzim

04. 11. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 289 m

↓ 289 m

Délka

5.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 651 m n.m.

min. 505 m n.m.

Turistická mapa Vizovických vrchů

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 289 m
Sklesané metry: 289 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Krátký výlet na Vartovnu z obce Prlov

Nástupní místo

Konec obce Prlov, končí zde také asfaltová cesta a je zde altánek. Obec Prlov leží na silnici mezi Vizovicemi a Valšskou Polankou.
 

Popis treku

Na konci vesnice Prlov jsem se napojil na žlutou značku. Po polní (foto) cestě jsem začal stoupat mezi poly nad vesnici. Brzy jsem došel k rozcestí Pod Širokou. Zde jsem se napojil na modrou značku, která vede až na vrchol Vartovny 651 m n. m. (má název Naučný Chodníček k Rozhledně).

Cesta dál stoupala po polní cestě a otevíraly se tak krásné výhledy na okolní krajinu (foto). Nakonec jsem vstoupil do lesa. Cesta ještě chvíli stoupala, ale brzy se sklon změnil a začalo pro změnu klesání. Šlo se stále příjemně po široké lesní cestě. U rozcestníku Horka se na výstupovou trasu napojila také zelená značka.

Nakonec jsem došel do sedla, od kterého začal finální výstup na Vartovnu 651 m n. m. Tato část cesty je nejprudší (foto), ale žádný extrém to není. Těsně pod vrcholem se les rozestoupil a v celé kráse se objevila rozhledna. V okolí vrcholu je několik turistických přístřešků a laviček. Výhled z rozhledny je samozřejmě skvělý, neboť mu nebrání žádné stromy. Po krátkém odpočinku jsem se vrátil zpět do vesnice Prlov stejnou cestou.

Popis této trasy na Vartovnu je z jižní strany. Na vrchol ovšem vedou trasy ze všech světových stran, možnost výběru tedy máte. Když byste pokračovali po modré značce z jihu dál na severovýchod, šli byste po hlavním hřebeni Vizovických vrchů směrem na Vsetín.
 

Náročnost

Jednoduchý a krátký výlet po značených cestách. Jde se po polních nebo lesních širokých cestách. Převýšení není velké (cca 300 výškových metrů nahoru i dolů). Jediné prudší stoupání je těsně pod vrcholem Vartovna. Cesta je ideální pro děti a psy, není však vhodná pro kočárky. Hlavně v lese je cesta občas kamenitá.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná možnost doplnit vodu (ani studánka, ani chata nebo hospoda). Mě stačil 1 litr vody na cestu tam i zpět.
 

Vrcholy

Z vrcholu Vartovna 651 m n.m. a hlavně z rozhledny (foto) se otevírají skvělé výhledy na okolní Vizovickou vrchovinu (foto), jsou vidět Beskydy a za dobré viditelnosti i Malá Fatra a údajně i Roháče.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek, jde se celou dobu po širokých lesních nebo polních cestách (foto). Na rozhlednu je zakázáno chodit při bouřce, náledí nebo sněhu.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Mě stačily sušenky a ovoce. V letní sezoně by mělo být na rozhledně otevřené drobné občerstvení.
 

Zajímavosti

Rozhledna Vartovna se nachází na stejnojmenném kopci ve Vizovických vrších. Jméno kopce je odvozeno od jeho dřívějšího využití. Hora Vartovna sloužila jako strážní hora, na které se zapalovaly varovné ohně, když se blížilo nějaké nebezpeční. Rohledna byla otevřena 17. listopadu 2007. Výška rozhledny je 37 metrů, vyhlídková plošina se nachází v 35 metrech. V letní sezoně je vstup zpoplatněný. Rozhlednu spravuje obec Seninka, která určuje výši vstupného. Za dobré viditelnosti jsou údajně vidět i Roháče. Mimo letní sezonu je rozhledna volně otevřená, vstup je zakázán za námraze, sněhu nebo bouřce. Více informací o rohzhledně Vartovna najdete na jejím oficiálním webu

Vloženo: 07. 11. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora