NaTreku.cz

Náročný trek přes horu Eisenerzer Reichenstein

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

02. 06. 2021

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1603 m

↓ 1603 m

Délka

14.9 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2165 m n.m.

min. 848 m n.m.

Turistická mapa Eisenerzer Alpen

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1603 m
Sklesané metry: 1603 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - NE v těchto podmínkách
  3. Vhodné pro psy - NE v těchto podmínkách
  4. V zimě je zakázaný přechod od sedla Rottörl na vrchol, z důvodu nebezpečí lavin

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - NE v těchto podmínkách
  3. Vhodné pro psy - NE v těchto podmínkách
  4. V zimě je zakázaný přechod od sedla Rottörl na vrchol, z důvodu nebezpečí lavin

Výstup na horu Eisenerzer Reichenstein v Rakousku

Nástupní místo

Parkoviště na silnici vedoucí od města Trofaiach k salaším Hirnalm. Dříve bylo možné dojet až k salším ale nyní je tam zákaz vjezdu. Parkoviště se nachází jižně od masivu hory Eisenerzer Reichenstein.
 

Popis treku

Po dlouhé době, kdy bylo prakticky nemožné vyrazit do hor do zahraničí jsem na nic nečekal a s negativním testem jsem vyrazil opět do Rakouska. Vybral jsem si lokalitu, kterou již dobře znám a mám ji rád - Eisenerzské Alpy, které jsou součástí Ennstálských Alp.

Pozdě večer jsem dojel na parkoviště, ale bohužel již není možné dojet k salaším Hirnalm, ale asi o 700 metrů níž. Což přidalo dalších 100 výškových metrů. Po luxusní noci v autě jsem vyrazil brzy ráno. Po cestě jsem došel k salaším Hirnalm a po značce pokračoval dál do lesa. Nejprve se jde po široké cestě, později jsem přešel na pěšinu. Ta nabrala postupně na stoupání a kolem potoku Krumpenbach jsem vystoupal k jezeru Krumpensee. To se nachází pod masivem hory Eisenerzer Reichenstein a nabízí krásnou horskou scenérii. Až k jezeru jsem byla cesta bez sněhu. Dál už to bylo jiné kafe.

Stezka pokračuje do sedla Krumphals. Stoupání je prudké a cestu ztěžoval sníh. V sedle Krumphals jsem si odpočinul a nabral síly na asi nejnáročnější úsek cesty k sedlu Reichenhals. Stezka vede ve stínu hory a tak zde bylo ještě hodně sněhu. Bohužel. Tam kde popadaly laviny byl povrch velmi zmrzlý a musel jsem vykopávat stupy pro nohy. V horní části byl naopak sníh měkký a bořil jsem se po pás do sněhu. Nakonec jsem se s vypětím posledních sil vyškrabal až do sedla. Naštěstí jsem věděl, že zbytek výstupu je už v pohodě. Po hřebínku jsem vystoupal na náhorní plošinu a po ní bez problémů došel k chaty Reichensteinhütte. K mému překvapení byla otevřená, ale já pokračoval dál na blízký vrchol Eisenerzer Reichenstein. Výhled z vrcholu je dokonalý, ničím nerušený. Hochschwab a další pohoří jsou jako na dlani, zvlášť, když vyjde počasí.

Pro cestu zpět jsem se rozhodl pro sedlo Rottörl. Jednak jsem ji ještě nešel a nechtělo se mi vracet stejnou, dost náročnou cestou. Z vrcholu jsem prudce klesl v serpentinách a začal jsem podcházet horu. Místy bylo opět dost sněhu a byl zapadlý i řetěz, který usnadňuje průchod prudším úsekem cesty. Bylo nutné přetraverzovat i nepříjemné sněhové pole, které bylo dost prudké. Ze sedla Rottörl jsem poté již bez problémů sestoupil zpět k jezeru Krumpensee. Od jezera jsem se poté vrátil stejnou cestou zpět k autu a totálně vyčerpaný se vrátil zpět domů.
 

Náročnost

Za normálních podmínek by se jednalo o klasický alpský trek. Tedy docela slušné převýšení, ale technicky v podstatě stále po stezkách. Díky letošní dlouhé zimě bylo stále hodně sněhu. A tak byl jak výstup tak i sestup poměrně náročný. Nejprudší je výstup od sedla Krumphals do sedla Reichenhals. Nejen díky sněhu se jedná o nejnamáhavější část výstupu. I sestup není jednoduchý. Do sedla Rottörl bylo nutné překonat prudký sněhový svah. Malý kousek je jištěn i ocelovou lávkou a řetězy. Trasa v těchto podmínkách je vhodná jen pro zkušené horaly. Není vhodná pro děti a psy. Za dobrých podmínek ji naopak zvládnou.
 

Dostupnost vody

Na cestě k jezeru Krumpensee je několik potůčků. Kousek pod vrcholem Eisenerzer Reichensteinu je chata Reichensteinhütte, kde se můžete v sezoně občerstvit. Hospodu má i salaš Hirnalm, kousek od parkoviště s autem.
 

Možnosti přespání

V sezoně je možné přespat na chatě Reichensteinhütte, která se nachází kousek pod vrcholem. Já jsem po nočním příjezdu přespal vedle auta na parkovišti.
 

Vrcholy

Z vrcholu Eisenerzer Reichenstein 2 165 m .n.m. jsou skvělé kruhové výhledy na vedlejší pohoří - Hochschwab, Ennstálské Alpy, Seckauské a Rottenmannské Taury nebo Dachstein.
 

Nebezpečí

V podmínkách, které jsem měl, se jedná o velmi náročný trek. Výstup i částečný sestup byl veden ve sněhu. Ten byl místy velmi zmrzlý a musel jsem vykopávat stupy pro nohy. Tam kde již svítilo slunce jsem se bořil až po pás do sněhu ( kousek pod sedlem Reichenhals). Na zpáteční cestě byl částečně ve sněhu zapadán řetěz a cesta do sedla Rottörl se vůbec nedoporučuje, neboť vede velmi strmým svahem pokrytým sněhem. Hrozí tak pád, nebo spuštění laviny (byť malé). Za dobrých podmínek se však jedná o klasický alpský trek.
 

Jídlo

Jídlo nabízí chata Reichensteinhütte, která se nachází kousek od vrcholu Eisenerzer Reichenstein. Dál je možné se občerstvit u salaší Hirnalm kousek od začátku treku.

Vloženo: 04. 06. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora