NaTreku.cz

Výstup na horu Hangetsu-san v národním parku Nikko

Pohoří, oblast / Stát

Japonské Alpy / Japonsko

Roční období

Jaro

10. 04. 2018

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 833 m

↓ 834 m

Délka

11.0 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1753 m n.m.

min. 1277 m n.m.

Turistická mapa Japonských Alp

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 833 m
Sklesané metry: 834 m

Nenáročný trek u jezera Chuzenji v Japonských Alpách

Nástupní místo

Trek začal na autobusovém nádražíčku v turistické vesnici Chuzenji Onsen, která se nachází ve výšce cca 1 300 m n.m. v národním parku Nikko. Autobus nás sem dovezl po třičtvrtěhodinové jízdě z vlakového nádraží Nikko. To leží cca 2 hodiny jízdy od Tokia. Poplatek za vstup na trasu žádný není a v bezprostředním sousedství nádraží jsou i parkoviště. Jestli ty jsou placené, nevím.
 

Popis treku

Cesta začala asfaltovou silničkou podél pobřeží jezera Chuzeji (Čuzendži). Vesnice Chuzenji Onsen (v překladu vlastně Lázně u jezera Chuzenji) je v sezóně poměrně navštěvovaným výletním místem. A to zejména kvůli vodopádu Kegon (bezmála 100m výška). Ten se nachází cca 300 od autobusového nádraží.

Zajímavostí je rovněž vyhaslá stratovulkán přímo nad dědinou 2 486 m n.m. vysoký Mt. Nantai. Na něj vede z vesnice turistická trasa. My však neměli tolik času a sil a tak jsme dali přednost výšlapu na menší protější "kopec" Hangetsu-san 1 753 m n. m., ze kterého se sopka Nantai obzvláště vyjímá a ze kterého je poměrně často focena.

Cestou podél břehu jsme navštívili dvě bývalá letní sídla britského a italského velvyslanectví, které zaujímají úchvatná místa na břehu jezera. Do domů se lze za úplatu podívat a občerstvit. Postupně se z asfaltové silnice stával asfaltový chodník, z asfaltu šotolina a jednom místě se objevili turistické směrovky do kopce (dřevěné šipky na kůlech s japonskými písmeny).

Bez GPS by se cesta hledala hůře, ale se základní zkušeností v terénu nebyl problém. Nahoru lesem se vinula dobře patrná stezka občas podpořena nějakým dřevěným schodem. Odteď nebyl s orientací žádný problém. Samotný výšlap do svahu od hladiny jezera udávali místní turistické mapy na 1,5 hodiny a skládala se ze dvou částí.

Delší první část vedena lesem do sedla ve výšce asi 1 550 m .n.m. a pak kratší část vedena již zpola vysokohorskými loukami a nízkým lesem až na vrchol. Vrchol je zalesněný, takže je sice fajn, že tam dojdete, výhled do okolí však zaručuje cca 200 m před ním dřevěná vyhlídková terasa.

Odtud je famózní výhled na sopku i celé zbylé panorama japonských Alp. Které hory je odtud možno spatřit netuším. A pak již stejnou cestou zpět. Pro méně zdatné je cca 1 km pod horou zřízené parkoviště. A lze i udělat okružní trasu. Mapa s turistickými značkami je na jedné z fotek.
 

Náročnost

Je to lehlý trek, který zvládne každá rodina. Stačí pevná obuv, voda, svačina a pláštěnka. Cestou jsme potkali dva turisty, kteří měli na batohu zvoneček proti medvědům a divokým opicím. Cesta je kombinací asfaltové cesty (podél pobřeží jezera) a lesní cesty. Ve vrcholových partiích byly prudké svahy s kamennými či dřevěnými stupni. Start byl z nadmořské výšky cca 1 300 m n. m., vrchol ve výšce 1 753 m n.m, takže žádný problém s nadmořskou výškou nebyl.
 

Dostupnost vody

Měli jsme cca 1 l na osobu + 0,5 l piva. Vodu jsme si přivezli nebo koupili v nástupním bodě. Na autobusovém nádraží jsou nápojové automaty s vodou, limonádou nebo dokonce teplou kávou v plechovce. Cena cca 150 jenů/ kus (30 Kč). Je to turistické středisko, takže je tam vícero restaurací. Po cestě žádný pramen nebyl.
 

Nebezpečí

Dole ve vesnici nás varovali před medvědy a divokými opicemi. Potkali jsme dva turisty, kteří měli s sebou zvoneček na batohu. My však jsme nikoho neviděli.
 

Jídlo

Měli jsme s sebou pouze již dříve připravenou svačinu a 1 litr vody na osobu. Ve vesnici Chuzenji Onsen je však dost restaurací i obchůdků, kde se lze občerstvit nebo dokoupit proviant.
 

Zajímavosti

U břehu jezera stojí dvě bývalá letní sídla britského a italského velvyslanectví, které se dají navštívit a projít si interiéry a okolí. To italské postavil v meziválečné době český architekt Antonín Raymond (jeden ze zakladatelů japonského funkcionalismu).

Tento trek lze jít i jiným způsobem - jako okružní trasu, kdy z vrcholu hory Hangetsu-san nesestupujete stejnou cestou, ale vydáte se východním směrem na Chanokidairu - vyhnete se tak jezeru Chuzenji. 

V jezeru Chuzenji, které vzniklo explozí sopky, můžete spatřit vzácené duhované pstruhy. Voda v jezeru je celoročně velmi chladná, málokdo se zde koupe. Zato je v blízkosti jezera mnoho lázní využívajících horké prameny. Jde o turisticky hojně navštěvovanou oblast.

Vloženo: 20. 04. 2018
Autor:
bob
Profil autora