NaTreku.cz

Jednodenní trek na Zirbitz Kogel v Lavanttalských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Lavantálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

22. 06. 2013

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 899 m

↓ 899 m

Délka

11.1 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2396 m n.m.

min. 1754 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 899 m
Sklesané metry: 899 m

Pohodová horská túra na vrchol Zirbitz Kogel 2 396 m n. m. v pohoří Seetaler Alpen

Nástupní místo

Parkoviště u horské chaty Winterleiten Hütte. Vede sem silnička od města Judenburg, která kupodivu není zpoplatněna.
 

Popis treku

Trek v Seetalerských Alpách, které jsou nejvyšší horskou skupinou Lavanttálských Alp, jsme začali u horské chaty Winterleiten Hütte, kam jsme dojeli autem. To nám ušetřilo hodně výškových metrů. Z chaty jsme vyrazili po značené cestě 315. Kolem jezera Kleiner Winterletien See jsem vystoupali k jezeru Grosser Winterleiten See. Zde jsme odbočili na sever na hřeben vedoucí na horu Kreis Kogel 2 306 m n. m. Výstup je poměrně prudký (foto) , ale stále po chodníku, takže bez problémů. Z vrcholu jsme lehce sestoupili a napojili jsme se na hřebenovou cestu, kterou jsme došli po krásném širokém hřebínku (foto) na horu Scharfes Eck. Zde je meteorologická stanice. Z hory jsme pokračovali dál k hoře Zirbitz Kogel 2 396 m n. m. Pod horou je i chata, díky které je tento nejvyšší vrchol celého pohoří hojně navštěvován. (foto)

Na vrcholu jsme si odpočinuli a začali se vracet k hoře Scharfes Eck. Těsně pod ní jsem se stočili na jih a začali sestupovat do horského kotle Ochsenboden. (foto) Cesta vede dál podél potoka až k jezeru Grosser Winterleiten See. (foto) Zde jsme se napojili na cestu, kterou jsem začali ráno stoupat a vrátili jsme se zpět k chatě. Samozřejmě jsem neodolali a na závěr si dali i příjemně chlazené pivko na terase chaty.
 

Náročnost

Naprosto pohodový trek v horách vhodný i pro rodinu s dětmi. Po celou dobu se jde po stezkách. Výstup usnadňuje i vysoko položené nástupní místo v 1 754 m n. m. Není zde žádný nebezpečný úsek cesty.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat na začátku treku v potoku. Poté je možnost dobrat vodu na chatě Zirbitzkogel Haus. Další potoky jsou při sestupu. S vodou opravdu není problém.
 

Možnosti přespání

Možnost ubytování nabízí chata WInterleiten Hütte a chata Zirbitzkogel Haus. My jsme však jejich služby nevyužili, trek jsme zvládli za jeden den.
 

Vrcholy

Na treku jsme vystoupali na tyto hory - Kreis Kogel 2 306 m n. m., Scharfes Eck 2 364 m n. m. a Zirbitz Kogel 2396 m n. m. Při dobrém počasí je možné vidět i pohoří Seckauské Taury.
 

Nebezpečí

Jedná se o bezproblémouvou túru vhodnou i pro rodiny s dětmi, celou dobu se jde po horských stezkách. Není zde vůbec žádné nebezpečné místo.

Vybavení

Na tento trek stačí standartní vybavení do hor - pevné kotníkové boty, budna proti větru a dešti. Dobré je funkční tričko, ale není to nutné.
 

Jídlo

Během treku je možné se občerstvit na chatě Zirbitzkogel Haus, která leží asi 20 metru pod vrcholem nejvyšší hory. Najíst se můžete i při startu či návratu na chatě Winterleiten Hütte.
 

Zajímavosti

Vzhledem k dobré dostupnosti autem a chatě těsně pod vrcholem je tato část alp poměrně hojně navštěvovaná. Na hoře Scharfes Eck je navíc meteorologická stanice, takže jsou na hřebeni poměrně široké cesty i pro auta. Kousek od této části hor se nachází vojenská oblast, kterou rakouská armáda využívá již řadu desetiletí pro výcvik speciálních sil.
 

Vloženo: 13. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora