NaTreku.cz

Okružní trek k Drákulovu jezeru v rumunském Banátu

Pohoří, oblast / Stát

Banát / Rumunsko

Roční období

Léto

02. 08. 2018

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1255 m

↓ 1258 m

Délka

31.1 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 629 m n.m.

min. 147 m n.m.

Turistická mapa Banátu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1255 m
Sklesané metry: 1258 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárek - NE
  2. Vhodné pro děti - Ano, ale určitě už větší s dobrou fyzičkou
  3. Přelidněnost - malá, maximálně potkáte nějaké Čechy

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárek - NE
  2. Vhodné pro děti - Ano, ale určitě už větší s dobrou fyzičkou
  3. Přelidněnost - malá, maximálně potkáte nějaké Čechy

Údolím řeky Nery k Drákulovu jezírku v českém Banátu

Nástupní místo

Výlet začínáme v malé vesnici Sasca Română. Nástupní místo je značené jak na mapách, tak na stromech (červená turistická značka) a začíná visutým mostem přes řeku Neru na konci vesnice.
 

Popis treku

Výlet začínáme na konci vesnice kde nás červená turistická značka vede přes visutý most (foto), sadem a polní cestou ke kaňonu řeky. Šotolinová cesta nad řekou pokračuje do skal vytesaných chodnících (max. 1 m širokých - foto), které ústí do tunelů a protože jsme ještě nad řekou, dá se pěkně koukat po okolí. Po pár kilometrech sestoupíme po lesní cestě k silnici a kamennému mostu (parkovišti), kde nás s úsměvem na rtech víta místní "samozvaný hlídač" a lámanou angličtinou se ptá, odkud že to jsme a kam jdeme.

Jeden z kamarádů říkal ať se nebavíme, ale to přeci není ono a tak se dáváme do řeči. Dostáváme info o brodu i něčem co má být jakože ferry, kterou provozuje další z místních. Nakonec nás hovor stál 1 ojro / osoba, protože strejda po našem thx and bye ukázal zafóliovanou cedulku, kde stálo, že se platí nějaké jakože vstupné do parku a on na to dohlíží :)

Po zaplacení se vydáváme přes most, kde se červená dělí, jedna cesta vede k Văioaga Waterfall a druhá dál k řece (je tam směrovník). Pokračujeme širokou zpevněnou cestou a po chvilce narážíme na rozpadlé, zarostlé "Canton Damian" kempovací místo, kde v okolí vidíme pár stanů a vodáků. Pokračujeme dál těsně kolem řeky až do míst, kde je značka s brodem (foto), přebrodíme řeku (proud byl po dešti celkem silný, ale nikoho nám neodnesl) a pokračujeme druhou stranou řeky po lesní cestě, vytesaných chodnících nad řekou, až k rozpadlé visuté lávce, kde je další kempovací místo s ohništěm. Další cesta vedla lesní rozbahněnou hrůzou, kde každý metr byl poctivě vydřen :) Ale stálo to za to, Drákulovo (Čertovo) jezero bylo krásnou odměnou (foto).

Od rozcestníku u jezera pokračujeme po modré do kopce, kde to opět klouže. Cesta nás dovede na slinici, po které pokračujeme pořád po modré až na okraj Carbunari, kde se stáčí do lesa a po čase pokračuje podél úžasné malé říčky, kde je spousta kaskád a minivodopádů až k většímu Șușara Waterfall.

Odtud jdeme opět vytesanou cestou nad říčkou (foto), která ústí do lesa a dovede nás až k opuštěným budovám, které vypadají jako vstup do parku. Poznáme to podle informační cedule. Za jednou z budov, byl u tekoucí vody rumunský nápis pitná voda (testováno, všichni žijem). Následně pokračujeme po silnici a polem přes Montanu do Romany.
 

Náročnost

Fyzicky nenáročný trek, v některých místech se musíte přidržet řetezu / lana, nebo brodit řeku (já 180 cm, voda nad kolena). Celkově vede trasa vodou, po asfaltce, šotolině, kamenité, lesní zpevněné i nezpevněné cestě. Šli jsme po dešti a musím upozornit, že některá nezpevněná místa byla dost rozbahněná a opravdu hodně klouzavá, což nechcete zrovna ve chvíli, kdy je pod vámi skalnatý sráz ukončený řekou (kloužou i trekové boty). Psa, kočárek ani dítě jsme netestovali, ale myslím, že větší, trošku trénované děti cestu zvládnou. Určitě to není pro předškolní věk. Navíc je trek poměrně dlouhý.  
 

Dostupnost vody

Po cestě (bylo po dešti) byla přírodní voda špinavá a nebylo možno doplnit. Bral jsem si 3 litry balené vody. Určite se dá voda doplnit v Sasca Romana - Montana a u vstupu do parku.
 

Možnosti přespání

Určitě můžu doporučit Pensione Nera v Sasca Română, vlasní ho velice příjemná rumunská rodina, nabízí domácí jídla, teplou vodu a čisté wc. Za nás to byla jen večeře: polévka s ošatkou chleba, 2 x domácí chilli papričkou na test, miska zeleniny, vepřové maso s bramborem za 120 kč (8.2018), točené rumunské pivo Ciuc 35 kč / 0,5 l. Po cestě kolem řeky bylo vidět několik stanů, takže určitě se dá spát ve stanech.  

Vrcholy

Trasa vede většinou údolím řeky Nera, na žádný vrchol se během treku nevystoupá.  
 

Nebezpečí

Cestou narazíte na místa jištěná lanem, nebo řetězem, které využijete zejména v místech, kde není chodník. Stejně tak po dešti pozor na kluzké části, několikrát jsme byli jako na tobogánu a nepomůžou ani dobré boty. Medvědy jsme nepotkali, ale nemůžu vyloučit, že tam někde nejsou. Banátští psi, pojem, o kterém se dočtete v každém článku o Banátu. Příběhů z první ruky o tom, jak divoké smečky napadají turisty jsem před odjezdem přečetl spousty...patřičně vystrašen jsem po příjezdu v noci málem ani nevystoupil z karavanu. Nakonec ale můžu poradit vyzkoušený způsob, stačí se před štěkajícím "divokým" psem sehnout pro kámen (neházet ho, jen sebrat do ruky), pes sice nepřestane štěkat, ale odběhne od vás dál a drží si vzdálenost. Vyzkoušeno ve vesnicích i po cestách.  
 

Jídlo

Po cestě nešlo koupit žádné jídlo, max. můžete zkusit uvlovit a opéct medvěda (milovníci raw food samože bez pečení). Já si přibalil jen 2x jablko a oplatek Mila.  
 

Zajímavosti

Národní park Nera Gorge-Beuşniţa

Má rozlohu 36.758 ha. Je to hornatá oblast (vrcholky, křoviny, jeskyně, údolí, kaňony, vodopády), které chrání širokou škálu rostlin a živočichů; některé druhy jsou endemické nebo velmi vzácné. Mimo celé řady ptáků zde můžete potkat například: medvěda hnědého, jelena, šedého vlka, divoké prase, vydru, jezevce, nebo netopýra obecného. Ve vápencovém podloží vyhloubila Nera 20 km dlouhý divoký kaňon, který je nejdelším krasovým kaňonem v celém Rumunsku. Řeka Nera je splavná i pro vodáky.
 

Drákulovo jezero

Bylo původně podzemní jezero, ale s kolapsem kusu stropu jeskyně bylo odhaleno turistům. Jezero se rozkládá na ploše asi 700 čtverečních metrů a je známé jako největší krasové jezero v zemi. Průměr jezera je 20 m, maximální hloubka se pohybuje mezi 9 a 12 m. Voda jezera má modrou-zelenou barvu, ale může se měnit v závislosti na barvě oblohy, jež se odráží ve vodě. Místní lidé říkají, že jezero je bezedné a ti, kteří se odváží ponořit do jeho modrých vod, se nikdy nevrátí na povrch (netestováno).  

Vloženo: 30. 08. 2018
Autor:
Radim
Profil autora