NaTreku.cz

Výstup na nejvyšší horu Černé Hory - Zla Kolata

Pohoří, oblast / Stát

Prokletije / Černá Hora

Roční období

Léto

08. 08. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1586 m

↓ 1586 m

Délka

18.3 km

10 hod.

Nadmořská výška

max. 2535 m n.m.

min. 1025 m n.m.

Turistická mapa okolí hory Zla Kolata

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1586 m
Sklesané metry: 1586 m

Užitečné informace

  1. 7.8. Večerní příjezd do Vusanje, ubytování
  2. 8.8. V 8:00 nástup, delší přestávky u baru a Ledové jeskyně
  3. 8.8. Ve 12:30 vrchol
  4. 8.8. V 17 hod návrat opět po delší besedě v baruu

Užitečné informace

  1. 7.8. Večerní příjezd do Vusanje, ubytování
  2. 8.8. V 8:00 nástup, delší přestávky u baru a Ledové jeskyně
  3. 8.8. Ve 12:30 vrchol
  4. 8.8. V 17 hod návrat opět po delší besedě v baruu

Zla Kolata - nejvyšší hora Černé Hory

Nástupní místo

Vesnice Vusanje, která je nejčastějším místem, odkud výstup na Zlou Kolatu startuje. Vesnice leží v horském údolí, do kterého vede silnička z Gusinje.
 

Popis treku

Ubytování jsme našli v jednom z nesčetných penzionů. Podmínky ještě trochu balkánské, snaha o honosnost s nedodělky. Blízko byl nástup na červenou značku, byť bílá cesta na Mapách.cz se ukázala jako špinavější říční koryto. Jinak se běžně vychází do parkoviště u vodopádu.

Zprvu polní-lesní cestou, dále již stezka lesem, vyjde se na větší louku se salaší, která se prezentuje jako bar. Za 2E vám nabídnou pivo, plechovky i ovčí mléko či jogurt. Kousek výše je poslední dobře tekoucí studánka. Po chvilce lesní cestičkou se objevuje další luční plato s rozcestím. Je možnost odbočit na vrch Bora, či pro zdatné takto využít na okružní trek.

My pokračujeme vpravo již trochu do skal, ale žádné náročné lezení. Přes lučně skalnaté výšvihy se dostáváme k Ledové jeskyni, která je již v srpnu bez ledu, ale jde z ní slušný chládek. Možno nakouknout, ale neradno se pouštět dovnitř dále bez lana. Pokračuje dobře patrná traverzová stezka do hraničního sedla s Albánií, kde by se eventuálně dalo i přejít (stezka do Valbone). Zla Kolata ční nad námi a jeví se poměrně nepřístupně, ale je to jen zdání.

Pokračuje se již trochu strměji do sedla mezi Kolatami. Odtud již travnato-kamennými serpentinami k vrcholu. Ten je poměrně plochý, s krásnými výhledy na albánskou část Prokletých hor apod. Po sestupu sestupu do sedla ještě vyběhneme na Kolatu Dobrou, kde stezka patrná méně, ale dá se. Poté se vydáme na sestup stejnou cestou, jakou vedl výstup.
 

Náročnost

Jedná se o středně těžkou túru, zprvu lesní cestou, pak kamenité úseky, žádné šplhání. Převýšení je poměrně velké, proto je nutná dobrá kondice. Vybavení na výstup klasické - trekovky, softshellová bunda, trekové hole se jistě hodí.
 

Dostupnost vody

Na cestu postačí 1,5 l, V první třetině je občerstvovací "bar", kousek nad ním studánka, dále už nic.
 

Možnosti přespání

Ve vesnici Vusanje je množství penzionů, dále i kemp.
 

Vrcholy

Trasa vede na vrcholy Zla Kolata 2 535 m n.m. a Dobra Kolata 2 525 m.n.m Je z nich krásný okružní výhled, zejména na albánskou část Prokletje, Maja Kolates , Maja Jezerces aj.
 

Nebezpečí

Trasa vede po klasické horské stezce Jen v krátkém úseku před sedlem je nutné občas ruční přidržení. Nejsou zde žádné svízelné či nebezpečné úseky.
 

Jídlo

Běžné vybavení ne celodenní túru, tyčinky, svačinka...
 

Zajímavosti

Po cestě z vesnice Vusanje je salašní bar lákající na " pivo, beer, drink"...

Na cestě k vrcholu se nachází ve výšce 1 940 m n.m. jeskyně Ledova pecina. Vstup do jeskyně je vysoký asi 3 metry a i v létě je zde příjemný chládek.

Vloženo: 07. 10. 2022
Autor:
Bodik
Profil autora