NaTreku.cz

Trek k vodopádu Mantenga pod Horou Osudu

Pohoří, oblast / Stát

Dračí hory / Svazijsko

Roční období

Zima

20. 02. 2010

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 135 m

↓ 135 m

Délka

4.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 764 m n.m.

min. 706 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 135 m
Sklesané metry: 135 m

Krátký výlet přes vesnici Mantenga Cultural Village v přírodní rezervaci Mantenga Nature Reserve

Nástupní místo

Začínáme u vstupu do rezervace Mantenga Nature Reserve (vstup je zdarma). Zde je také parkoviště. Z hlavní silnice, která vede mezi vesnicemi Lobomba a Ezulwini, sem vede značená odbočka.

Popis treku

Na výlet k vodopádu Mantenga vyrážíme po jediné asfaltové cestě od vstupní brány parku. K jednomu z nejnavštěvovanějších vodopádů ve Svazijsku Mantenga vede cesta přes vesnici Swazi Cultural Village. Až do této vesnice vede široká cesta. Vesnice je živým muzeem starých tradic a představuje klasický svazijský životní styl v 50. letech 18. století (v našich evropských podmínkách můžeme přirovnat ke skanzenům). Vesnický život je velmi uvolněný a průvodce vám rád řekne, jak se vyrábějí chaty a tradiční předměty. Některé z věcí si můžete vyzkoušet i sami.

Hora osudu (Execution Hill 1 110 m n. m.) nad vesnicí (viz foto) je místo, kde vyděděnci ukončili skokem svůj život. Po prohlídce vyrážíme dál k vodopádu Mantenga. Od vesnice vede široká a pohodlná stezka, po které bez problémů (cesta je jasně viditelná) dojdeme až k vodopádu. Bohužel k vodě nebyl dobrý přístup a tak jsme se nemohli osvěžit. Po odpočinku se vracíme stejnou cestou zpět.
 

Informace o vesnici Mantenga Cultural Village:

Otevírací doba kulturní vesnice Mantenga - 8:00 - 22:00.
Restaurace - každý den.
Tradiční tance - každý den 11:15 a 15:30.
Denní návštěvy - denně od 8:00 do 17:00.

Dalšími možnosti vyžití v oblasti Mantenga jsou: rafting, dobrodružné jeskyně, MTB (mountain bike) nebo prohlídky po okolí s průvodci. Více informací získáte zde.
 

Náročnost

První část až k vesnici je zpevněná ceta, k vodopádu pak pokračuje pěšina s udusanou hlínou. Celou dobu je stezka dobře udržovaná, nejsou zde žádná exponovaná místa. Tuto krátkou túru bez problémů zvládnou i malé děti nebo psi. Nehrozí zde žádné nebezpečí. V oblasti sice žije mnoho divoké zvěře (mnoho druhů opic, leopardi, bohatá škála ptactva). Trek vede po celkem frekventované cestě, takže zde není moc velká pravděpodobnost kontaktu s divokou zvěří.
 

Dostupnost vody

Balenou vodu je možné zakoupit u vstupu do rezervace ve stáncích na parkovišti. Na samotném treku pak už nikde není možné doplnit tekutiny.
 

Možnosti přespání

V okolí parku je ubytování spousta, ale nemáme vyzkoušené. My jsme si domluvili přespání ve stanu na zahradě jednoho z místních lidí ve vesnici Lobomba. Bez problémů se zde domluvíte anglicky.
 

Vrcholy

Cesta k vodopádu vede údolím řeky, přes žádný vrchol se nejde. Cestou ovšem téměř stále uvidíte známou horu Osudu (Exectuion Hill) 1 110 m n. m.
 

Nebezpečí

Trasa je bezpečná, dobře udržovaná, nehrozí zde žádné nebezpečí. Není zde ani výrazné převýšení nebo exponovaná místa. V oblasti žije hodně divoké zvěře. Nejsou zde však známy případy napadení.
 

Jídlo

Na parkovišti před vstupem do rezervace jsou stánky s občerstvením. Zde je si zakoupit nějaké burky a jiné místní pochutiny. V rezervaci již žádné občerstvení není.
 

Zajímavosti

Přírodní rezervace Mantenga je složena z kombinace středního a vysokohorského pásma. Podél jižní hranice rezervace teče řeka Little Usutu. Kulturní vesnice Mantenga je rozsáhlá rodinná usedlost ze šestnácti chatrčí, z nichž každá má svůj vlastní účel, plstnaté ploty sloužící jako větrné zábrany a různé další stavby. Stavební materiál je přísně tradiční: tyče, tráva, rákosí, pruhy kůže, zemina a sušený kravský hnůj. S tradičními artefakty vesnice ilustruje mnoho aspektů starého svazijského způsobu života: sociální, ekonomické a náboženské.

Cílem kulturní vesnice je umožnit návštěvníkům z celého světa, stejně jako Svazijcům, zachovat zájem o kulturní dědictví. To zahrnuje jazyk, zvyky, rituály, tanec, hudbu, folklór, umění a řemesla. Po jejím oficiálním otevření byla jeho Veličenstvem králem Mswatiem III pojmenována Ligugu Lemaswati, což znamená "pýcha Svazijských lidí".

Dračí hory, ve kterých se tento trek odehrává, byly pro J. R. R. Tolkiena inspirací pro tvorbu jeho několika hobitích románů ze Středozemě. Hora osudu (Execution Hill) 1 110 m n. m., která se na této trase vyskytuje, byla předlohou stejnojmenné hoře z Tolkienových románů, ve které byl ukován a nakonec také zničen prsten moci: "Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže."

Vloženo: 18. 10. 2017
Autor:
Radim
Profil autora