NaTreku.cz

Výlet do skalních bludišť Kalich a Chléviště v Českém Ráji

Pohoří, oblast / Stát

Jičínská pahorkatina / Česko

Roční období

Podzim

11. 11. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 179 m

↓ 179 m

Délka

3.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 562 m n.m.

min. 473 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 179 m
Sklesané metry: 179 m

Podzimní toulky ve skalních městech v Českém Ráji

Nástupní místo

Parkoviště na začátku obce Besednice. Do obce vede silnice z Malé Skály

Popis treku

Okruh ve skalních bludištích Českého ráje začínáme na parkovišti v obci Besednice, kde jsme se napojili na červenou turistickou značku. Po průchodu obcí Besednice jsme došli k rozcestí Kalich. Pokračovali jsme po modré značce do skalního bludiště Kalich. Stezka vede mezi desítkami pískovcových bloků. Chodník je občas velmi úzký a vede po vytesaných schodech v pískovci. (foto) Od rocestí Kalich - modlitebna  (foto) jsme pokračovali po žluté značce. Po širší lesní cestě jsme došli k začátku dalšího skalního bludiště - Chléviště.

Průchod mezi skalami je opět velmi zábavný. Toto bludiště nabízí i krásné vyhlídky směrem k Malé skále. (foto) Po průchodu bludištěm jsme pokračovali po žluté značce. Ta po chvíli začala mírně stoupat a nakonec nás přivedla k nejvyššímu bodu okruhu - vrcholu Sokol 562 m n. m. Na jeho vrcholu je mohutný pískovcový balvan, ze kterého jsou dobré výhledy. (foto) Z vrcholu jsme dál pokračovali po žluté značce, po které jsme došli zpět k rozcestí Kalich. Odtud jsme se po červené značce vrátili na parkoviště v obci Besednice.

Náročnost

Krátký výlet do skalních měst zvládnou i malé děti. Fyzicky není vůbec náročný. Stezka občas vede ve velmi úzkých průchodech mezi skalami, ale je dobře značená a na některých místech zajištěna zábradlím (hlavně na vyhlídkách, které jsou vysoko nad okolním terénem). Trasu není možné projet s kočárkem, malé děti lze mít jedině v manduce nebo šátku, ale i tak může prolézání mezi skalami působit potíže.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v sezoně v obci Besednice v restauracích. Po cestě žádný pramen nebo občerstvení není.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v blízké obci Malá Skála.
 

Vrcholy

Trasa vede přes vrchol Sokol 562 m n. m., což je nejvyšší bod Jičínské pahorkatiny. Proto jsou z něj za dobrého počasí krásné výhledy např. na Jizerské hory.
 

Nebezpečí

Cesta vede ve skalních bludištích, za mokra můžou kameny hodně klouzat. Občas jsou průchody mezi skalami velmi úzké nebo nízké. Vyhlídky jsou zajištěné zábradlím, ale malé děti je zde přesto nutné hlídat.
 

Jídlo

V sezoně je možné občerstvení v restauracích v obci Besednice. Na trase v lese již žádné občerstvení není.
 

Zajímavosti

Skalní bludiště Kalich a Chléviště bylo útočištěm věřících nekatolického vyznání za protireformace v 17. století, což mimo jiné dokazuje vytesaný kalich s letopočtem 1634. Najdeme zde i modlitebnu Jednoty bratrské ve skalní sluji.

Vloženo: 17. 11. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora