NaTreku.cz

Výlet v CHKO Poodří kolem meandrů řeky Odry

Pohoří, oblast / Stát

Poodří / Česko

Roční období

Léto

27. 08. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 73 m

↓ 37 m

Délka

31.9 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 255 m n.m.

min. 217 m n.m.

Turistická mapa CHKO Poodří

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 73 m
Sklesané metry: 37 m

Přechod CHKO Poodří

Nástupní místo

Železniční stanice Suchdol nad Odrou, kam jsme přijeli vlakem z Polanky nad Odrou.
 

Popis treku

Přijeli jsme autem k železniční stanici Polanka nad Odrou, kde jsme přestoupili na vlak a svezli se do Suchdola nad Odrou. Trochu nás znervozňovalo, jak dlouho ten vlak jel a jak daleko je tedy asi naše auto. Ale cesta byla celá po rovince, tak se to za den dalo celé krásně stihnout a není ani kde bloudit, prostě pořád rovně po modré, a pak rovně po červené. Nezabloudila jsem ani já, což už o něčem vypovídá. Cesta byla podél Odry a rybníků, které v CHKO jsou.

Kochali jsme se krásami přírody, meandrující řekou, žabkami, které nám uskakovaly od bot. Ke konci cesty klid přírody narušil odstřel kachen. Myslivci stáli na hrázi rybníka, psi nervózně pobíhali a netrpělivě čekali na povel, kdy skočit do rybníka, aby kachnu přinesli. Rychle jsme utíkali od těch hrůzostrašných zvuků dál. Poslední soustavu rybníků jsme míjeli se západem sluníčka. Vyšlo nám to časově akorát. Příjemně utahaní jsme se naskládali do auta a vyrazili domů.

 

Náročnost

Lehký trek s téměř nulovým převýšením, nicméně délka trasy je více jak 30 kilometrů. Takže nohy můžou trochu bolet.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádnou studánku. Civilizace není daleko, takže by se v obcích kolem dala voda doplnit. Nicméně je to dlouhý výlet a tak je dobré mí 1,5 litru vody sebou minimálně.
 

Možnosti přespání

Na cestě moc míst k přespání není. Je to dost otevřená krajiny a ani přístřešky nejsou běžnou součástí podél cest. Prochází se ale vesničkami, kde je možnost ubytování.
 

Vrcholy

Vrcholy žádné nebyly, trasa vede údolím řeky Odry.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Celou dobu se jde po značených turistických cestách.
 

Jídlo

Nám stačila svačina. Trasa vede sice většinou mimo civilizace, nicméně ve vesnicích, které jsou kousek od turistické trasy, jsou hospody a obchůdky.
 

Zajímavosti

CHKO Poodří je velmi specifická chráněná oblast na území České republiky. Jedná se o jednu z mála nížiných oblastí. Zároveň patří k nejmladším a nejmenším chráněným oblastem. Rozlohu má cca 81 km2. Hlavním bodem CHKO je řeka Odra a její meandry. Díky přirozenému korytu řeky může docházet k rozlévání vody do krajiny, což jí dodává potřebnou vláhu. Na území CHKO je také velké množství rybníků, takřka 70.
 

Vloženo: 13. 02. 2024
Autor:
MarBo
Profil autora