NaTreku.cz

Výlet kolem řeky Jihlavy na hrad Templštejn

Pohoří, oblast / Stát

Přírodní park Střední Pojihlaví / Česko

Roční období

Jaro

23. 03. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 371 m

↓ 371 m

Délka

7.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 359 m n.m.

min. 227 m n.m.

Turistická mapa okolí hradu Templštejn

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 371 m
Sklesané metry: 371 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Výlet na hrad Templštejn přes 3 vyhlídky nad řekou Jihlavou

Nástupní místo

Auto jsem zanechal na kraji polní cesty za obcí Biskoupky kousek od řeky Jihlavy. Polní cesta vede k chatové kolonii u řeky.
 

Popis treku

Od auta jsme se vydali po široké polní cestě, která slouží pro majitele chat v údolí řeky. Na konci cesty jsem pokračovali kolem řeky po stezce. Brzy odbočila a začala stoupat svahem nad řeku. Po stezce jsem tak došli na první skalní vyhlídku nad řekou Jihlavou. Pokračovali jsme poté dál na další vyhlídky. Nakonec jsme se napojili na širokou lesní cestu. Po ní jsme došli k turistické značce na lesní cestě. Pokračovali jsme po ní a sešli jsem zpět k řece Jihlavě u areálu tábora.

Řeku jsme přešli po mostě a pokračovali jsme ve výstupu k zřícenině hradu Templštejn. Stezka vede malým kaňonem. Místy jsou zde lehce nepříjemná místa, kdy jde opravdu po hraně asi 10 metrů hlubokého kaňonu. Nakonec jsme došli k zřícenině Templštejna. Po důkladné prohlídce jsme se vydali zpět. Sešli jsme tedy k řece Jihlavě. Podél ní jsme pokračovali po lesní asfaltce. Nakonec jsme došli k lávce, po které jsme řeku přešli a vrátili se k autu.
 

Náročnost

Fyzicky i technicky nenáročný výlet. Nějaké převýšení je nutné nastoupat, hlavně od řeky Jihlavy k zřícenině hradu. Jinak se jde po lesních stezkách. Ty sice nejsou značeny, ale jsou zřetelné. Cesta kolem řeky Jihlavy vede po široké asfaltce. Trasu zvládnou děti i psi. Kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Nějaké občerstvení je pod hradem Templštejn. Ale nyní je samozřejmě zavřené. Nevím, jestli funguje i v době mimo Covid. Na studánku jsme nenarazili. Jinak nám stačilo cca 1,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Výhledy však nabízí skály nad řekou Jihlavou i samotná zřícenina Templštejn. Na její nejmohutnější zdi je dřevěná vyhlídka.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je velmi jednoduchá. Je nutné si dát pozor na krajích vyhlídek. Ty jsou na vysokých skalách nad řekou. Není zde žádné zábradlí. Další lehce nepříjemné místo je stezka na zříceninu Templštejna. Ta vede po okraji asi 10 metrů hluboké rokliny.
 

Jídlo

Občerstvení je pod hradem Templštejn, ale je samozřejmě zavřené. Jak je to mimo covidové období nevím. Proto jsme měli několik sušenek, které dodaly energii.
 

Zajímavosti

Hrad Templštejn byl postaven někdy koncem 13. století řádem templářů, kteří se zde usadili. Po rozpuštění tohoto řádu papežem Klimentem V. získal hrad a panství Bertold Pirkner. Od jeho synů hrad získal rod z Lipé. V 17. století panství a hrad přešel rodu Lichtenštejnů a v roce 1625 je hrad uváděn jako pustý. Pravděpodobně byl zničen mohutným požárem, což dokazují vykopávky. Jako zřícenina byl využíván po 2 století loupeživými tlupami. Ve 20. století se stala zřícenina oblíbeným turistickým cílem. V současnosti jej vlastní Ing. David Hamza, který jej koupil v roce 2011 ve veřejné dražbě. Zřícenina je volně přístupná na vlastní nebezpečí.
 

Vloženo: 24. 03. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora