NaTreku.cz

Výlet na tři vyhlídky na hrad Zvíkov

Pohoří, oblast / Stát

Táborská pahorkatina / Česko

Roční období

Zima

14. 03. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 184 m

↓ 183 m

Délka

7.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 406 m n.m.

min. 366 m n.m.

Turistická mapa soutok Vltava a Otava

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 184 m
Sklesané metry: 183 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO

Výlet na vyhlídky na hrad Zvíkov u soutoku Vltavy a Otavy

Nástupní místo

Malé odstavné parkoviště u Zvíkovského Otavského mostu na silnici č. 121. Ta spojuje Milevsko a Mirotice. Místa je zde asi na 8 aut.
 

Popis treku

Od mostu přes řeku Otavu jsem se vydal po červené značce. Ta vede po široké lesní cestě. Většina trasy vede po takto širokých cestách. Trasa kopíruje tok řeky Otavy, ale je vysoko nad její vodní hladinou. Po necelých dvou kilometrech jsem došel k odbočce na málo nápadnou stezku. Po ní jsem sešel až takřka k vodní hladině. Z tohoto místa je dokonalý výhled na hrad Zvíkov, který se nachází přímo na protějším břehu, několik desítek metrů ode mne.

Vrátil jsem se na červenou značku a pokračoval dál. Došel jsem k rozcestí Kopanina. Zde jsem opustil červenou značku a pokračoval jsem po naučné stezce. Ta mne nakonec dovedla k hlavní vyhlídce na Zvíkov a řeky Otavu a Vltavu. Tato vyhlídka se nachází jen kousek od jejich soutoku. Těsně před touto vyhlídkou se nachází ještě jedna vyhlídka, na ní je však nutné sestoupit po málo zřetelné stezce několik metrů k vodní hladině.

Nakonec jsem se vydal zpět. Cestu jsem si trošku zkrátil po neznačené široké lesní cestě. Jinak jsem šel zpět po stejné trase.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, vedený takřka stále po širokých lesních cestách. Jen odbočky na vyhlídky vedou po stezkách, které jsou méně zřetelné. Na dvě vyhlídky je také nutné sestoupit několik výškových metrů k vodní hladině. Jinak je výlet ideální pro děti i psy. Asi ho zvládne i kočárek.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádný pramen nebo studánka. Je nutné mít alespoň 0,5 litru vody sebou.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, ale vyhlídky na Zvíkov a řeky Otavu a Vltavu jsou skvělé.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je velmi jednoduchá a bezpečná. Jde se celou dobu po širokých lesních cestách. Jediné místo, kde je nutné si dát pozor, hlavně na děti, jsou dvě vyhlídky. Ty jsou na hraně skalních stěn a tak je dobré dávat pozor, aby se z nich nikdo neskutálel...
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda, ta je na druhé straně řeky u hradu Zvíkov. Je tak dobré mít nějaké dobroty sebou.
 

Zajímavosti

Hlavní atrakcí tohoto výletu jsou krásné výhledy na hrad Zvíkov. Tento hrad byl vybudován nad soutokem řek Otavy a Vltavy v první polovině 13. století za vlády Přemyslovců. Král Václav I. měl tento hrad v oblibě a ten mu zůstal věrný jako jeden z mála během jeho sporu se synem Přemyslem Otakarem. Po vymření Přemyslovců hrad získali Rožmberkové. Největší slávy zažil za Karla IV, kdy zde byly dočasně uložen i korunovační klenoty. Za husitských válek byl hrad obléhán, avšak dobyt nebyl. Hrad dlouho odolával i švédskému vojsku, ale v roce 1622 byl obsazen a vypleněn. Hrad získal rod Schwarzenberků a v 19. století začala jeho sanace. V roce 1948 byl hrad komunisty zabaven a získal jej Československý stát. Více se o hradě Zvíkov dočtete na jeho oficiálních stránkách.
 

Vloženo: 19. 03. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora