NaTreku.cz

Trasa ve stopách mnichů z kláštera ve Vyšším Brodě

Pohoří, oblast / Stát

Vyšebrodsko / Česko

Roční období

Léto

20. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 184 m

↓ 184 m

Délka

5.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 713 m n.m.

min. 558 m n.m.

Turistická mapa přírodního parku Vyšebrodsko

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 184 m
Sklesané metry: 184 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá i v sezóně

Okružní výlet Opatskou stezkou č. I. v přírodním parku Vyšebrodsko

Nástupní místo

Výlet začínáme na velkém placeném parkovišti u řeky, hned naproti komplexu cisterciáckého kláštera.
 

Popis treku

Z parkoviště jdeme kolem Rožmberské brány a cisterciáckého kláštera po žluté značené značce, cesta vede po asfaltce. Asi po 300 metrech cesta odbočuje z asfaltky na lesní pěšinu, která se brzy potká s potokem Menší Vltavice (stále jdeme po žluté značce). Cesta kolem potoka vede téměř po rovině a s přibývajícími metry se tok Menší Vltavice stává divočejším, jsou zde i malé vodopády svatého Wolfganga. 

Takdo docházíme až ke dřevěné lávce a přecházíme potok na druhou stranu. Stále jdeme lesní cestou s kořeny a místy kameny, v těsné blízkosit Menší Vltavice, kterou tak můžeme celou cestu na žluté značce obdivovat. Po chvíli cestu kříží asfaltka (silnice, po které jezdí sem tam nějaké auto) s turistickým přístřeškem. Odtud se začínáme vracet po asfaltce do Vyššího Brodu. Přicházíme ke komplexu kláštera a kostela Nanebevzetí Pany Marie z druhé strany, z jihu. 

Výlet si můžete prodloužit, když u křížení žluté značky s asfaltkou budete pokračovat na zelenou značku do kopce až ke kapli spočinutí Pany Marie. Odtud pak křížovou cestou můžete sestoupit zpět do Vyššího Brodu.
 

Náročnost

Trasa vede po lesních cestách a asfaltce. V lese jdete po pěšině, chvílemi po kamenech a přejdete jednu dřevěnou lávku přes říčku Menší Vltavice. Jde o bezproblémovou trasu, kterou zvládnou i malé předškolní děti. Trasa je jako stvořená pro psy. S kočárkem zde, díky častým kořenům a velkým balvanům, neprojedete.
 

Dostupnost vody

Po cestě lez nabrat vodu v Opatské studánce (nezkoušeli jsme). Jinak na trase jdete z větší části podél toku Menší Vltavice, ze které vodu nabrat můžete (kvalitu vody neznám, filtrace neuškodí ;). Cestou pak není žádná chata nebo restaurace, kde by šlo tekutiny doplnit. Jde ovšem o velmi krátkou trasu, na kterou vám bohatě vystačí 0,5 litru vody na osobu.
 

Nebezpečí

Jediným nebezpečním na této trase může bych pochod po silnici zpět do Vyššího Brodu, kde lze potkat nějaké to auto nebo cyklistu (nás míjel dokonce kamion). Na samotné Opatské stezce není žádné technicky obtížné místo, jde se po širokých lesních cestách a lávkách.
 

Jídlo

Jde o velmi krátký výlet, na který není třeba mít ani vodu ani jídlo. Cestou lze vodu nabrat v Opatské studánce, asi v polovině žluté značky (je tam odbočka). Jídlo lze pak koupit v mnoha restauracích ve Vyšším Brodu, například přímo u našeho parkoviště byla restaurace a penzion Inge.
 

Zajímavosti

Naučná stezka Opatská stezka vede od cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodu údolím Hamarského potoka (Menší Vltavice). Jsou zde dvě trasy s označením I. a II. Obě stezky byly vytvořeny v roce 2005. Nám uváděná trasa viz výše je trasou s označením I. Trasa II. vede z Brodu po modré turistické značce směrem do Loučovic s možností odbočení na vyhlídku Vyklestilka.

Vloženo: 13. 10. 2018
Autor:
Karel
Profil autora