NaTreku.cz

Výlet na Říp, aneb ve stopách praotce Čecha

Pohoří, oblast / Stát

Česká tabule / Česko

Roční období

Podzim

17. 10. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 245 m

↓ 245 m

Délka

5.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 461 m n.m.

min. 269 m n.m.

Turistická mapa hory Říp

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 245 m
Sklesané metry: 245 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - ANO

Jednoduchý výlet z obce Rovné na Říp

Nástupní místo

Placené parkoviště v obci Rovné. Poplatek je 50 Kč za osobní auto. Obec Rovné je hned vedle Roudnice nad Labem.
 

Popis treku

Z placeného parkoviště jsem vyrazil s dalšími turisty po červené značce. Ta vede z obce Rovné krásnou lipovou alejí a mírně stoupá až k úpatí hory Říp. Zde cesta vstoupí do lesa a prudkost stoupání se zvýší. Cesta je stále široká a až na krátký úsek je i upravená asfaltem. Po cestě na vrchol jsem si odběhl na Mělnickou vyhlídku. Těsně pod vrcholem je chata Říp, na samotném vrcholu je Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Ze samotného vrcholu nejsou žádné výhledy kvůli vzrostlým stromům. Proto jsem si udělal malou zacházku a došel jsem na Roudnickou vyhlídku, která je na severní straně hory. Odtud jsou naopak výhledy dokonalé. Hlavně na České středohoří.

Vrátil jsem se na vrchol a pokračoval po červené značce v sestupu. Po chvíli jsem dorazil na Pražskou vyhlídku. Ta nabízí asi nejlepší výhled nížiny směrem k Praze. Od vyhlídky se cesta změnila. Krátký úsek je veden po úzké stezce vytesané ve skále. Nakonec jsem došel na rozcestí Pod Řípem. Zde jsem odbočil vpravo a po široké cestě jsem se začal vracet. Došel jsem až k lipové aleji, po které jsem došel zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet na asi nejznámější vrchol v Česku. Celou dobu se jde po značené trase. Na vrchol hory Říp vede široká cesta, z velké části vyasfaltovaná. Proto je možné na vrchol dojet i s kočárkem. Cesta zpět je přeci jen jiné kafe. Malá část trasy vede po úzké velmi kamenité stezce. Přeci jen Říp převyšuje své okolí o několik desítek metrů a tak se netrénovaní lidé do kopce trošku zapotí. Nicméně trasu úplně bez problémů zvládnou i malé děti. A psi jsou samozřejmost.
 

Dostupnost vody

Těsně pod vrcholem Řípu je chata Říp, kde se můžete občerstvit.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Říp 461 m n.m. výhledy možné nejsou. Nicméně z jeho úbočí se nabízí výhledy skoro na všechny světové strany. Nejhezčí výhled je asi na České středohoří.
 

Nebezpečí

Jediné nebezpečí jsou v létě asi davy turistů. Jinak je trasa velmi jednoduchá. Zvlášť výstup je veden po široké cestě. Při sestupu je krátký úsek po kamenité stezce, ale žádné drama.
 

Jídlo

Pod vrcholem Řípu je stejnojmenná chata. Zde se můžete lehce občerstvit, jako utopenec atd.
 

Zajímavosti

Na vrcholu hory Říp se nachází jedna z nejdůležitějších kulturních památek Česka - Rotunda sv. Jiří a Vojtěcha. Tu nechal vybudovat v roce 1126 kníže Soběslav jako památku na bitvu u Chlumce. Rotunda byla postavena na místě bývalého dřevěného kostela. Tato světská památka vždy patřila k důležitým duchovním místům a tradičně se sem konaly poutě. Největší slávu zažily v druhé polovině 19. století, kdy přerostly v celonárodní význam. Více se dočtete zde.
 

Vloženo: 22. 10. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora