NaTreku.cz

Okružní trasa na hrad Neuburg přes rozhlednu Háj

Pohoří, oblast / Stát

Smrčiny / Česko

Roční období

Jaro

01. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 274 m

↓ 274 m

Délka

9.9 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 749 m n.m.

min. 520 m n.m.

Turistická mapa pohoří Smrčiny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 274 m
Sklesané metry: 274 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - u rozhledny větší, jinak malá

Nenáročný okružní výlet přes rozhlednu Háj na hrad Neuburg u Aše

Nástupní místo

Velké neplacené parkoviště u sportovního areálu na okraji Aše.
 

Popis treku

Z parkoviště k rozhledně Háj u Aše je to opravdu jen kousek a tak jsem brzy mohl obdivovat krásy našeho nejzápadnějšího koutu republiky. Na vrchol rozhledny vedou točité kamenné schody. Výhledy jsou trošku omezené, neb je možné dívat se jen skrz okna. Od rozhledny jsem se vydal po žluté značce. Ta vede nejprve lyžařským areálem, brzy ale odbočí do lesa na širokou cestu. Po ní jsem pokračoval směrem k rybníku Bílý Hlaštrov. Cesta celou dobu klesá a tak se jde rychle (foto). U rybníka se napojuje na asfaltku. Rybník samotný slouží pro sportovní rybolov a tak se zde ani v parném létu bohužel neosvěžíte.

Od rybníka poté vede příjemná cesta mezi pastvinami (foto) až do obce Podhradí. Naučný okruh zříceninou hradu Neuberg je volně přístupný a tak se můžete seznámit s historií hradu a jeho okolí (foto). Po prohlídce jsem se začal vracet po modré značce směrem zpět k rozhledně Háj. Značka vystoupá nad pastviny a poté pokračuje lesem. Cesta takřka stále lehce stoupá, ale je to velmi pozvolné nenáročné stoupání. Nakonec jsem se napojil na cestu po které jsem šel směrem od rozhledny a vrátil jsem se zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet v příjemné krajině pohoří Smrčiny. Celou dobu se jde po širokých lesních cestách. Převýšení je také malé a stoupání zpět od hradu Neuburg velmi mírné. Trasa je ideální pro děti a psy. Teoreticky se dá projet i s kočárkem, ale asi by to občas dost drndalo a mohly by lítat dudlíky.
 

Dostupnost vody

V obci Podhradí je restaurace Ve školce, otevřená je ale jen odpoledne. Jinak na trase není žádná studánka, proto je dobré vzít vodu vlastní. Mě stačilo 0,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Bismarkova rozhledna (rozhledna Háj) je postavena na kopci Háj vysokém 758 m n.m. Výhledy z rozhledny jsou skvělé na všechny strany, neboť stavba převyšuje okolní stromy.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a není zde žádné nebezpečné místo. Celou cestu se jde po značených širokých cestách. V obci Podhradí se jde kousek po silnici, tak je dobré dávat pozor na projíždějící auta.
 

Jídlo

Restaurace Ve školce je v obci Podhradí. Má ale otevřeno jen odpoledne od 15.00 -nevyzkoušeno. Mě na tuto trasu stačily nějaké tyčinky na doplnění energie.
 

Zajímavosti

Rozhledna Háj (Bismarckova rozhledna) stojí nad městem Aš ve výšce 758 m n.m. Stavba rozhledny probíhala v letech 1902-1903 podle projektu architekta Wilhelma Kreise. Patří mezi tzv. Bismarckovy rozhledny, kterých je údajně až 173 po celém světě. Slavnostně otevřena byla až 19. června 1904. Oficiální název Bismarckova rozhledna platil jen do založení Československé republiky. Poté byla přejmenována na rozhlednu Háj. Na vyhlídkovou plošinu vede 122 schodů. Otevřená je od dubna do konce řijna denně. Více informací o rozhledně najdete například zde.
 

Zřícenina hradu Neuberg je nejstarší historickou památkou na Ašsku. Hrad naleznete v obci Podhradí severně od města Aš. Neuberg byl založen šlechtickým rodem z Neippergu pravděpodobně na počátku 13. století. Do dnešní doby se sice zachovala pouze kruhová vysoká věž, ale i tak stojí za návštěvu. Další informace o zřícenine najdete také v pořadu ČT Toulavá Kamera.

Vloženo: 04. 04. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora