NaTreku.cz

Rodinný výlet na rozhlednu Akátová věž u Židlochvic

Pohoří, oblast / Stát

Dyjsko - svratecký úval / Česko

Roční období

Jaro

03. 04. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 182 m

↓ 182 m

Délka

4.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 354 m n.m.

min. 188 m n.m.

Turistická mapa okolí Židlochovic

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 182 m
Sklesané metry: 182 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Výlet na rozhlednu Výhon nad Židlochovicemi

Nástupní místo

Auto jsem zanechali na ulici Masarykova v Židlochvicích, kde se parkuje zdarma. Na náměstí je parkování zpoplatněno.
 

Popis treku

Od parkoviště na ulici Masarykova jsme se vydali na rozhlednu po zelené turistické značce. Ta vede kolem staré zvonice a brzy jsme po ní opustili město. Stoupání z města je poměrně prudké, nejprudší z celé trasy. Po široké cestě jsme se dostali do lesíka. Cesta chvilku i klesá, ale brzy jsme opět lehce stoupali k rozhledně. Druhá část cesty vede po loukách, ze kterých se otevírá výhled na samotnou rozhlednu, později i do širokého okolí. Nakonec jsme bez problémů došli na rozhlednu.

Výhled dominuje Pálava. Dobře je ale vidět i Drahanská vrchovina, za dobrého počasí Bílé Karpaty a snad i Alpy. Z rozhledny jsme pokračovali po široké cestě, která vedla po hřebenu směrem na Blučinu. Brzy jsme však odbočili vlevo a začali sestupovat do Židlochovic. Po cestě jsme si ještě udělali zastávku u bývalého židlochovického popraviště. Poté jsme došli zpět do Židlochovic, kde jsme dopřáli malým účastníkům výletu oběd v hospodě Pavir.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, ideální pro rodiny s dětmi. Celou dobu se jde po širokých polních cestách. Převýšení není velké. Kromě závěrečného stoupání k rozhledně by trasu projel bez problémů i kočárek. Trasu je vhodná i pro psy.
 

Dostupnost vody

Na trase mimo Židlochovice není žádná studánka nebo pramen. Stačí ale 1 litr vody na osobu. Navíc v Židlochovicích je hospůdek dost.
 

Vrcholy

Z rozhledny Výhon je velmi dobrý výhled na všechny strany. Za dobré viditelnosti jsou vidět Bílé Karpaty, Drahanská vrchovina a také Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Jde se po celou dobu po širokých cestách. Není zde žádný problém.
 

Jídlo

Mimo Židlochovice není žádné občerstvení. Ve městě je více možností k jídlu. Je dobré mít nějakou svačinu sebou.
 

Zajímavosti

Rozhledna Akátová věž na kopci Výhon byla postavena v roce 2009. Nachází se ve výšce 355 m n.m. a její konstrukce je z kovu a dřeva. Na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce 14,5 metrů vede 76 schodů. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 

Vloženo: 03. 04. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora