NaTreku.cz

Krátký výlet údolím Šembery

Pohoří, oblast / Stát

Středolabská tabule / Česko

Roční období

Zima

11. 01. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 85 m

↓ 86 m

Délka

3.1 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 333 m n.m.

min. 251 m n.m.

Turistická mapa okolí říčky Šembera

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 85 m
Sklesané metry: 86 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Okružní výlet přes zříceninu hradu Šember

Nástupní místo

Lesní parkoviště u silničky spojující Kostelec nad Černými lesy a obec Tuchoraz.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem se vydal po široké lesní cestě, na které vede mj. žlutá turistická značka. Cesta vede nejprve po rovince, brzy však začne lehce stoupat. Po čase značka odbočuje ze široké cesty a po užší stezce jsem vystoupal ke zřícenině hradu Šember. Tato část trasy byla nejprudší, nicméně velmi krátká.

Od zříceniny jsem pokračoval po žluté značce, která nejprve vedla po lesní stezce. Brzy jsem se napojil na širokou cesty a po ní jsem sestoupil do údolí Šembery. Zde jsem se prudce stočil doprava a napojil jsem se na stezku vedoucí podél říčky. Napojil jsem se tak na červenou turistickou značku. Cesta vede krásnou soutěskou, lemovanou skalami. Na dvou místech cesta vede přes Šemberu po dřevěných mostcích. Nakonec se údolí rozevřelo a já se po široké cestě vrátil zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Velmi krátký a jednoduchý výlet do pěkné krajiny říčky Šembera. Celou dobu se jde po značených cestách. Ty jsou většinou široké. Jen místy se zužují na lesní stezku. Jediný prudší výstup je k zřícenině hradu Šember. Jedná se o ideální výlet pro rodinu s dětmi. Kočárek trasu neprojede.
 

Dostupnost vody

Trasa je krátká, stačí 0,5 litru vody. Na cestě žádná studánka není.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednoduchý výlet. Na cestě není žádné nebezpečné místo. I v zimě nebyl problém trasu projít. Samozřejmě kameny a kořeny můžou být namrzlé a můžou klouzat. Stejně tak jako mostky přes říčku. Jinak se jde po značených cestách, takže i orientačně není problém.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo občerstvení. Stačí ale jen malá svačina, trasa je velmi krátká.
 

Zajímavosti

Trasa vede kolem bývalého hradu Šember. Ten byl postaven v polovině 14. století na místě bývalého keltského hradiště. Jak hradiště tak i hrad byl postaven z důvodu ochrany obchodní cesty, která vedla nedaleko. Jednalo se o menší hrad, pravděpodobně bez hlavní věže. Během husitských válek byl v roce 1421 hrad dobyt a pobořen. V té době patřil cisterciáckému klášteru v Klášterní Skalici. Od roku 1452 je uváděn jako opuštěný.
 

Vloženo: 12. 01. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora