NaTreku.cz

Výlet na Sirotčí hrad na Pálavě

Pohoří, oblast / Stát

Pálava / Česko

Roční období

Jaro

06. 06. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 298 m

↓ 298 m

Délka

5.7 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 459 m n.m.

min. 228 m n.m.

Turistická mapa CHKO Pálava

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 298 m
Sklesané metry: 298 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet přes Stolovou horu na Sirotčí hrad na Pálavě

Nástupní místo

Malé parkoviště před obecním úřadem v obci Bavory. Do obce vede odbočka ze státní silnice spojující Mikulov a Brno. Začíná zde také zelená turistická značka.
 

Popis treku

U parkoviště v obci Bavory jsem se napojil na zelenou turistickou značku. Ta mne vyvedla kolem vinných sklepů z obce. Hned za posledním sklepem začíná stoupání. První část je vedena v lese, později se stoupá po louce. To se již otevírají výhledy do okolí. Také je vidět Stolová hora, přes kterou vede trasa. Napojil jsem se na červenou značku a částečně po schodech jsem vystoupal na Stolovou horu. Výhledy byly krásné, počasí dokonalé. Rozhodl jsem se, že půjdu kousek podél hrany Stolové hory. Nakonec jsem se opět napojil na červenou značku a sestoupil do sedla. Z něj je to již jen kousek na zříceninu Sirotčí hrad.

Jedná se o malou zříceninu na vysoké vápencové skále. Odběhl jsem si na vyhlídku nad Klentnicí a vrátil se zpět do sedla. Z něj jsem začal sestupovat po zelené značce. Napojil jsem se na žlutou a podešel jsem celou Stolovou horu. Poté jsem se vrátil zpět do obce Bavory opět po zelené značce.
 

Náročnost

Technicky jednoduchý výlet. Celou cestu se jde po značených stezkách. Nejprudší pasáže výstupu na Stolovou horu jsou vylepšeny schody, pro usnadnění výstupu. Ten je místy opravdu náročnější, zvlášť v teplém počasí. Trasa je ideální pro děti i psy.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádný pramen nebo občerstvení. Je nutné mít vlastní pití. Hospoda je pravděpodobně v obci Bavory, ale nezjišťoval jsem to.
 

Vrcholy

Z vrcholu Stolové hory 459 m n.m. jsou skvělé výhledy do okolí Pálavy. Vidět je i jaderná elektrárna Dukovany.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je úplně bez problémů. Jde se celou cestu po stezkách. Jediné místo, kde je dobré si dát pozor, je samotná zřícenina Sirotčího hradu. Ten je na vysoké skále. Je zde sice řetěz, ale hlavně na malé děti je nutné dávat pozor.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo občerstvení. To je asi v obci Bavory a nedaleké obci Klentnice.
 

Zajímavosti

Zřícenina Sirotčí hrad se nachází na severní straně Stolové hory nad vesnicí Klentnice. Hrad byl postaven na dvou vysokých vápencových skalách. V současné době je přístupná jen jižní část, kde se nacházela hlavní část hradu. Na druhé skále byla věž, kterou se zbytkem hradu spojoval most. Hrad byl postaven ve 13. století rodem Wehingenů. V roce 1305 se stal majitelem hradu král Václav III. po jeho smrti rod Lichtenštejnů. V roce 1590 byli majitelé Ditrichštejnové a hrad je již zmiňován jako pustý. V současné době je zřícenina volně přístupná.


 

Vloženo: 12. 06. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora