NaTreku.cz

Zimní výlet od zámku Kozel na zříceninu hradu Lopata

Pohoří, oblast / Stát

Švihovská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

10. 01. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 196 m

↓ 196 m

Délka

8.8 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 429 m n.m.

min. 348 m n.m.

Turistická mapa okolí zámku Kozel

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 196 m
Sklesané metry: 196 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - v zimě malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Okružní výlet přes hrad Lopata u Plzně

Nástupní místo

Odstavné parkoviště pro návštěvníky zámku Kozel. Parkoviště se nachází na kraji obce Šťáhlavice. V sezoně je placené - 50,- Kč na den. V zimě je zdarma.
 

Popis treku

Velké odstavné parkoviště pro zámek Kozel je samozřejmě mimo sezonu úplně prázdné. Hned u něj jsem se napojil na modrou turistickou značku. Ta vede k zámku Kozel, ale u rybníka se stočí doprava. Podél rybníka jsem pokračoval k osadě Vymrovka. Zde jsem se stočil doleva a po široké lesní cestě jsem pokračoval dál. U hájenky se značka opět stočí doprava a dál pokračuje po široké lesní cestě. Tu jsem opustil nad chatovou osadou v údolí Kornatického potoka. Po stezce jsem sestoupil k osadě a obešel jsem ji. Od ní je to již kousek ke zřícenině hradu Lopata. Jde se po lesní stezce. Vstup na hrad umožňuje dřevěná lávka.

Od hradu jsem se vrátil zpět k osadě a pokračoval jsem po žluté značce. Ta mne přivedla k Neslívskému rybníku. Od něj jsem pokračoval zpět po zelené značce. Ta vede po lesní cestě, ale občas překříží asfaltku, po které je také možné se vrátit. Kousek nad zámkem Kozel je pěkná vyhlídka na areál zámku a krajinu kolem. Z vyhlídky jsem se vrátil na zelenou značku. Tu jsem opustil kousek od vstupu do areálu zámku Kozel. Prošel jsem areálem a vrátil se zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet po značených cestách. Většinou se jde po širokých lesních cestách, ke hradu Lopata se jde po stezce. Na trase není žádný problém. Je ideální pro děti nebo psy. Kočárky by měly místy problém projet.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen nebo studánku. V sezoně je možné se občerstvit v okolí zámku Kozel, kde je několik hospod nebo občerstvení.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol. Jediný výhled do okolí jen nad oborou zámku Kozel.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi bezpečná a to i v zimě. Není zde žádný prudký úsek, který by mohl klouzat. Převýšení je minimální. Vstup na skalní ostroh, na kterém se hrad nacházel je na vlastní nebezpečí. Kromě dřevěné lávky zde jiné ochranné prvky (zábradlí atd.) nejsou.
 

Jídlo

Na trase není žádná restaurace. Několik jich je v okolí zámku Kozel.
 

Zajímavosti

Historie hradu Lopata začala v první polovině 14. století, kdy jej nechali postavit páni z Litic. Název hrad dostal pravděpodobně podle tvaru skály, na které byl postaven. Na konci 14. století hrad dobyl královský hejtman. Hrad totiž sloužil lapkům jako základna. Během husitských válek byl pánem hradu Habart z Lopaty. Ten bojoval proti kališníkům. Proto husité hrad oblehli a pokusili se jej dobýt. To se jim však nepodařilo a tak posádku hradu vyhladověli. Hrad poté vypálili a pobořili, aby nemohl dál sloužit lapkům. Sám Habart však z obležení unikl a dál se živil jako loupeživý rytíř. Koncem 19. století F.X. Franc provedl důkladný průzkum zříceniny, při kterém bylo učiněno několik důležitých objevů, např. objevil impozantní gotický oltář. Více o hradě zde.
 

Vloženo: 27. 01. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora