NaTreku.cz

Výlet na tři skalní vyhlídky v okolí zámku Zbiroh

Pohoří, oblast / Stát

Křivoklátská vrchovina / Česko

Roční období

Podzim

14. 12. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 266 m

↓ 266 m

Délka

7.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 566 m n.m.

min. 437 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 266 m
Sklesané metry: 266 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Krátký výlet kolem zámku Zbiroh

Nástupní místo

Náměstí ve městě Zbiroh. Je zde několik velkých parkovišť.
 

Popis treku

Z náměstí jsem se vydal po zelené turistické značce. Prošel jsem mezi domky bývalého podhradí zámku Zbiroh. Za posledními domy jsem vstoupil do lesa na lesní cestu. Značka vede postupně po široké cestě, poté přechází na úzkou stezku a lehce stoupá. Po čase se krajina lehce změnila a kolem mne bylo stále více skal. To jsem byl již kousek pod kopcem Světovina. Po lehkém výstupu jsem se ocitl na první vyhlídce na trase. Vrchol je široký a nabízí částečné výhledy na Křivoklátsko.

Z vrcholu vede poměrně prudký sestup k turistickému rozcestníku. U něj jsem se napojil na žlutou značku a pokračoval po rovince dál. Brzy jsem došel k dalším skalám. Na jejich vrchol se jde po stezce a poslední asi dva metry se musí vylézt po skále. Výhledy jsou velmi pěkné.

Odtud jsem pokračoval po červené značce. Trasa vede po široké lesní cestě a dovedla mne ke třetí vyhlídce - Čertova skála. Opět je nutné na vrcholek skály vylézt i za pomocí rukou. Ale jedná se o velmi jednoduché lezení, které zvládnou bez problémů i děti. Od skály jsem pokračoval dál po červené značce. Ta mne dovedla zpět do města Zbiroh.
 

Náročnost

Krátký výlet po značených stezkách. Prudký sestup je jen z kopce Světovina. Jinak nejsou na trase exponované úseky. Na vrcholky skalních vyhlídek Čertova skála je nutné vylézt cca 2 metry po skále. Jedná se však o velmi jednoduché lezení, které zvládnou i děti. Zde je ovšem nutné dát si pozor. Není zde žádné zábradlí a může hrozit pád dolů.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nepotkal žádný pramen. Obchody a hospody jsou ve městě Zbiroh. Mě stačilo 1 litr vody.
 

Vrcholy

Trasa vede přes kopec Světovina 560 m n.m. a Čertovu skálu 566 m n.m. Oba vrcholy nabízejí částečné výhledy do kraje.
 

Nebezpečí

Jediný problém může být vrcholy skalních vyhlídek. Zatímco Světovina je bezpečná a dá se na ni dojít po chodníky, zbylé dvě jsou opravdu skály. Je nutné na ně vylézt i s pomocí rukou. Nicméně jedná se o jednoduché a velmi krátké lezení, cca 2 metry. Jinak je trasa úplně bez problémů. Část lesní cesty může být v této době zničená od dřevorubců.
 

Jídlo

Restaurace jsou ve městě Zbiroh.
 

Zajímavosti

Trasa výletu vede kolem zámku Zbiroh. Původně byl vystavěn jako hrad na začátku 13. století. Za císaře Rudolfa II. Habsburského je hrad přestavěn na rozsáhlý renesanční zámek. Zajímavostí hradu je jeho studna, která je se svými 163 metry nejhlubší hradní studní v Evropě. Zámek v současné době (tedy mimo Covidové období) funguje i jako hotel s restaurací. Je zde ovšem možné jít i na několik historických prohlídkových okruhů. Dále se v areálu zámku nachází lanové centrum a minigolf. Více o zámku zde.

Vloženo: 15. 12. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora