NaTreku.cz

Výlet na zříceninu hradu Okoř

Pohoří, oblast / Stát

Středočeský kraj / Česko

Roční období

Zima

17. 03. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 95 m

↓ 95 m

Délka

7.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 304 m n.m.

min. 235 m n.m.

Turistická mapa okolí hradu Okoř

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 95 m
Sklesané metry: 95 m

Na Okoř je cesta....

Nástupní místo

Začátek polní cesty kousek od železničního nádraží Kováry. Auto je možné nechat podál silnice.
 

Popis treku

Tato trasa ke známé zřícenině hradu Okoř je velmi jednoduchá a také velmi oblíbená. Po cestě jsme hojně potkávali cyklisty, běžce i jezdce na koních.

Po červené turistické značce jsme se vydali po široké polní cestě. Ta v podstatě kopíruje Zákolanský potok. Tudíž je takřka po rovině. Cesta vede nejprve po poli, později se pole střídalo s lesními pasážemi. Prošli jsme kolem samoty Podholí a pokračovali jsme k železničnímu viaduktu u Nového mlýna. Samota Nový mlýn je krásně zrekonstruovaná a v její zahradě je i umělecká galerie. Kousek na Novým mlýnem jsme na chvíli opustili údolí Zákolanského potoka a po polní cestě jsme pokračovali k hradu Okoř. V chatové osadě Višňovka jsme se napojili na asfaltku. Po ní jsme došli k zřícenině hradu Okoř. Hrad byl ještě zavřený, takže jsme si užili alespoň krásné výhledy na něj.

Poté jsme si zašli do občerstvení Ella, kde jsme si dali lehké jídlo a nějaké nealko. Po odpočinku jsme se vydali na zpáteční cestu. Zvolili jsme modrou turistickou značku. Ta vede nejprve krátce po silnici, ale brzy jsme odbočili na polní cestu. Po ní jsme pokračovali dál směrem k železniční stanici Kováry. V lesním úseku jsme opustili značku a po široké pěšině pokračovali stále rovně. Brzy jsme se napojili na zelenou značku. Po ní jsme prudce sestoupili do údolí potoka a poté se pohodlně vrátili zpět k výchozímu místu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet. Takřka celou dobu se jde po širokých polních cestách. Je zde jen jeden úsek lehce náročný a to během návratu od hradu Okoř. Sestup po zelené značce do údolí Zákolanského potoka je velmi prudký. Navíc se moc asi nechodí, protože zde není žádná stezka nebo turistický chodník. Prostě prudký svah v lese. Jinak je trasa ideální pro rodiny s dětmi. Převýšení na trase je minimální. Výlet je vhodný i pro psy a projel by jej i kočárek, nebýt zmíněného lesního úseku.
 

Dostupnost vody

Refreshments are available at the ruins of Okoř Castle. We visited the Ella refreshment. There should be some restaurants here, but we didn't try them. Thanks to this, you only need to take 0,5 liters of your own liquids.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádné vrcholy. Pohled na České středohoří nabízí úsek cesty po polní cestě od hradu Okoř.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá. Jediná náročnější pasáž je prudký sestup lesem. Ten se dá asi obejít po jiné cestě, ale je to zacházka.
 

Jídlo

Restaurace a občerstvení je u zříceniny hradu Okoř. My jsme využili jen to občerstvení a stačilo nám to.
 

Zajímavosti

Hrad Okoř patří k našim nejznámějším zříceninám. Stojí na skále v údolí Zákolanského potoka na okraji obce Okoř. Založen byl v polovině 13. století, pravděpodobně vysokým církevním hodnostářem. Ve 14. století byl hrad výrazně přestavěn v gotickém stylu. Hrad postupem času získali jezuité a využívali ho jako letní sídlo. Po zrušení řádu jezuitů byl hrad opuštěn a postupně rozebírán kvůli stavebnímu materiálu. V současné době je zřícenina hradu otevřena veřejnosti od dubna do listopadu a vstup je zpoplatněn.
 

Vloženo: 26. 03. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora