NaTreku.cz

Výstup na horu Lugauer v Národním parku Gesäuse

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

05. 08. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1387 m

↓ 97 m

Délka

4.2 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2217 m n.m.

min. 898 m n.m.

Turistická mapa Gesäuse

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1387 m
Sklesané metry: 97 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Přelidněnost -malá

Výstup na Lugauer, Matterhorn Štýrska

Nástupní místo

Malé parkoviště v obci Radmer an der Hasel. Parkoviště je u požární zvonice a autobusové zastávky. Příjezd do obce je silničce, která odbočuje z hlavní silnice spojující města Eisenerz a Hieflau.
 

Popis treku

Předpověd počasí slibovala po obědě bouřky, a proto jsme vyrazili na horu Lugauer velmi brzy ráno. Od parkoviště (foto) jsme pokračovali po asfaltce, která chvilku kličkovala mezi domy. Po několika desítkách metrů jsme odbočili na stezku a po značené cestě pokračovali do lesa. Cesta začala ihned nabírat výšku. V lese byl výstup ještě prudší a poměrně fyzicky náročný. Takto jsme vystoupali až ke skalním stěnám. Stezka skály obešla a mezi dvěmi skalními plotnami. Tato část cesty byla nakonec nejexponovanější. (foto) Dál jsme stoupali po lesní stezce a nakonec jsme dosáhli sedla Gespitzter Stein. (foto)

V sedle jsme si chvilku odpočinuli. Poté jsme šli dál po značené cestě. Ta vedla nejprve do lesa, následně jsme vyšli na horskou louku. Po ní jsme pokračovali ve výstupu až k hraně této louky. Cesta dál pokračovala po horském hřebínku (foto) a bezpečně nás přivedla k vrcholovému kříži. Výhledy byly krásné, ačkoliv byl lehký opar. (foto) Po delším odpočinku a načerpání energie jsme se rozhodli k sestupu. Ten vedl stejnou cestou jako byl výstup. Kolena i stehna bolela, ale nakonec jsme poměrně rychle sestoupili zpět k autu na parkovišti.

Tip na výlet

Krásný tvar hory Lugauer lze pozorovat z okolních hor. Skvělé výhledny nabízí například trek na našem webu Úchvatné výhledy v Eisenerzských Alpách
 

Náročnost

Trasa je náročná hlavně kvůli svému převýšení. Až na vrchol je to více jak 1 300 výškových metrů. Proto je dobrá kondička nutná. Nepříjemná je pasáž mezi skalami ve spodní části výstupu. Zde je chodník zajištěn i ocelovým lanem, ale jen pro jistotu. Jištění určitě není nutné. Výstup zvládnou všichni zdatní turisté, děti i psi.

 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný potok nebo pramen, proto je nutné mít vlastní zásoby. Minimálně 2 litry na osobu.

 

Možnosti přespání

Na trase není žádná možnost přespání. V Národním parku je spaní ve volné přírodě zakázáno a žádná chata po cestě není. Noc před výstupem jsme přespali na parkovišti u muzea hornictví asi jeden kilometr od začátku značené cesty.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Lugauer 2 217 m n. m. jsou krásné výhledy na Národní park Gesäuse, Eisenerzské Alp, Seckauské Taury, Hochschwab a další.
 

Nebezpečí

Asi nejnebezpečnější úsek cesty je ve spodní části pod sedlem Gespitzter Stein. Je zde velmi úzký chodník mezi skalními stěnami. V nejužším místě se zde nachází i ocelové lano, ale jeho použití není nutné. Při opatrné chůzi však žádné nebezpečí nehrozí. Vrcholový hřeben hory Lugauer je poměrně široký a není zde s chůzí po kamenitém povrchu žádný problém.

Vybavení

Výstup na Lugauer lze zvládnout s klasickým vybavením do hor. Pevné boty, funkční prádlo, nepromokavá bunda. Ačkoliv se z některých map dá vyčíst, že na vrchol vede jištěná cesta, není to tak. Jistící vybavení proto není potřeba.
 

Jídlo

Na trase se nenachází žádná chata, je nutné mít vlastní zásoby.
 

Zajímavosti

Hoře Lugauer se díky jejímu krásnému tvaru přezdívá Matterhorn Štýrska. Takřka ze všech stran padá kolmými stěnami do hlubokého údolí. Přesto lze poměrně bezpečně tuto horu celou přejít po značené cestě.
 

Vloženo: 08. 08. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora