NaTreku.cz

Výstup na čtyřtisícovku Gran Paradiso v Grajských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Grajské Alpy / Itálie

Roční období

Léto

23. 07. - 24. 07. 2007

Náročnost

4 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2174 m

↓ 126 m

Délka

9.8 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 4061 m n.m.

min. 1954 m n.m.

Turistická mapa Gran Paradiso

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2174 m
Sklesané metry: 126 m

Užitečné informace

  1. 22. 7. - večerní příjezd do vesničky Pont Valsavarenche, přespání v kempu.
  2. 23. 7. - ráno odchod z kempu Pont (1 975 m n.m.) na chatu Refugio Vittorie Emanuele II (2 700 m n.m., cca 3h), přespání na chatě.
  3. 24. 7. - brzy ráno z chaty Emanuele II výstup na ledovec Gran Paradiso (4 061 m.n.m., cca 6h), sestup do kempu Pont (cca 4,5h).

Užitečné informace

  1. 22. 7. - večerní příjezd do vesničky Pont Valsavarenche, přespání v kempu.
  2. 23. 7. - ráno odchod z kempu Pont (1 975 m n.m.) na chatu Refugio Vittorie Emanuele II (2 700 m n.m., cca 3h), přespání na chatě.
  3. 24. 7. - brzy ráno z chaty Emanuele II výstup na ledovec Gran Paradiso (4 061 m.n.m., cca 6h), sestup do kempu Pont (cca 4,5h).

Vysokohorská túra na Gran Paradiso (4 061 m n. m.) přes chatu Vittorio Emanuele II.

Nástupní místo

Horská túra na čtyřtisícový vrchol Gran Paradiso začíná v italské vesnici Pont Valsavarenche. Pont se nachází v severozápadní části Itálie v těsné blízkosti francouzských hranic. Najdete zde velmi moderně zařízený kemp, ve kterém je vhodné se před výstupem ubytovat a vyjít druhý den ráno směr na chatu Rifugio Vittorio Emanuele II.
 

Popis treku

1. den

Do malé vesničky Pont Breuil jsme přijeli v odpoledních hodinách 22. 7. V kempu je možné využít několika menších restaurací nebo si uvařit u stanu z vlastních zásob. Pont je jedním ze dvou hlavních výchozích bodů při výstupu na Gran Pradiso (tím druhým je Cogne), proto je zde v letní sezóně celkem rušno.

Druhý den ráno 23. 7. vyrážíme po značené trase směr Rifugio Vittorio Emanuele II. Vyrážíme na těžko, bereme si s sebou jídlo na dva dny, vybavení na ledovec, funkční oblečení a spacáky. Cesta od kempu vede po nezpevněné cestě jižním směrem podél říčky Torrente Savara (foto).

Asi po jednom kilometru cesta odbočuje na východní stranu a zde začíná stoupání. Většinou se jedná o kamenitou stezku. Cesta je dobře značená a nelze se stratit. Asi po 3 hod. přicházíme k horské chatě Rifugio Vittorio Emanuele II s jejím typycky obloukovitým tvarem. Jelikož máme ještě celé odpoledne k dobru, jdeme se projít k nástupu na ledovec a vyzkoušíme si vybavení na ledovec.

Cestou k nástupu na ledovec míjíme i pramen, ze kterého je možné brát vodu (jelikož se jedná o vodu z ledovce, doporučuji převařit nebo filtrovat, foto pramene). Navečer se vracíme na chatu, kde vaříme z vlastních zásob na vařičích. Spíme v noclehárně u chaty ve vlastních spacácích (cca 10 eur na osobu).
 

2. den

24.7. vstáváme ve 3 hodiny ráno a vyrážíme po neznačené cestě směrem na sever od chaty. Cesta je vyšlapaná a je dobře viditelná (touto dobou ještě používáme čelovky). Zhruba po čtyřech stech metrech odbočujeme doprava, kde začíná stoupání směrem k ledovci.

Zde už tvoří podklad pouze kamení a skála. Po necelé hodině přicházíme k nástupu na ledovec, kde nazouváme mačky a vážeme se do lanových družstev. Cesta po ledovci ze začátku není obtížná, sklon hory je zde mírný.

Výstup po ledovci na vrchol trvá cca 5 hodin (dle fyzické kondice). Trasa na ledovci je v letní sezóně dobře viditelná díky mnoha ostatním turistům. Posledních cca 100 výškových metrů se sklon ledovce výrazně zvyšuje (foto) až na vrcholový hřeben, na jehož nejvyšším konci je vrcholová madona.

Z vrcholu Gran Paradisa jsou skvělé výhledy na Grajské Alpy a masiv Mont Blanc (foto). K madoně vede úzký hřeben, kdy zejména v letní sezóně může být nebezpečné se na tomto místě vyhýbat s davy dalších turistů. Stejnou cestou jako na vrchol jsme pak sestoupili až do vesničky Pont.
 

Náročnost

Gran Paradiso je čtyřtisícová hora (4 061 m n.m.) pokrytá ledovcem a proto výstup na ni již vyžaduje určitou úroveň fyzické kondice i základní znalost pohybu po ledovci (používání maček, cepínu a navázání lanového družstva). Trhliny v ledovci se při této túře nevyskytují, ovšem navázání na lano se i přesto doporučuje. Ve vrcholový den se vychází z chaty Emanuele II (2 700 m n.m.) a jde se na vrchol - tedy převýšení 1 300 m a sestupuje se až do kempu v Pontu (1 975 m n.m.), tedy sestup dalších cca 2 100 m, což je během jednoho dne slušná porce převýšení. Místo těsně před vrcholem Gran Paradisa, kde je umístěna madona, je celkem exponované. Jedná se o úzký skalnatý výšvih, který by sám o sobě nebyl až tak nebezpečný, nebýt vysoké nadmořské výšky a zejména vysokého počtu lidí, kteří se v sezóně na vrcholu potkávají a často se na tomto úseku nevhodně míjí a nedávají si přednost. Ideální je před výstupem na Gran Paradiso absolvovat minimálně jeden aklimatizační výstup na menší horu. Někomu může jako aklimatizace stačit i přespání v chatě Emanuele II (což byl i náš případ).
 

Dostupnost vody

Zásoby vody lze nakoupit jak ve východzím bodu vesničce Pont Valsavarenche nebo první den výstupu na chatě Rifugio Vittorio Emanuele II. V případě nouze je možné využít prameny z ledovce nad chatou Emanuele II. Prameny by zde měly být čisté, ovšem použití tablet pro čištění vody (např. Aquatabs) není nikdy na škodu.
 

Možnosti přespání

Na začátku treku, nástupní místo treku, je za italské vesnicí Pont Valsavarenche kemp kempu Pont Breuil s možností přespání ve vlastním stanu. První noc na treku se přespává v chatě Rifugio Vittorio Emanuele II. Zde je možnost noclehu jak v pokojích, tak ve společné noclehárně, která je levnější. Vedle chaty je v případě obsazených míst na chatě možnost přespání ve vlastním stanu.
 

Vrcholy

Z vrcholu Gran Paradisa jsou při dobré viditelnosti ohromující výhledy na vzdušnou čarou 60 km vzdálené Walliské Alpy (Monte Rosa, Matterhorn, Castor, Breithorn a další) nebo na celý masiv Mont Blancu.
 

Nebezpečí

Nebezpečný je na této túře zejména pohyb po ledovci. Je nutné dodržovat bezpečností pravidla při chůzi po ledovci a mít náležité vybavení. I když cestou z chaty Emanuele II na vrchol Gran Paradisa nejsou žádné trhliny, je nutné dávat si pozor hlavně v ranních hodinách, kdy je na ledovci zmrzlá krusta.


Vybavení

Při výstupu na Gran Paradiso s přespáním na chatě Vitorio Emanuele II. budete potřebova kvalitní kotníčkové boty, expediční batoh min 60litrů, spacák (budete-li spát v přístřešku), nepromokavou bundu odolnou proti větru a funkční oblečení. Dále ledovcové vybavení: mačky, cepín, lano, helmu a úvazek. 
 

Jídlo

Jídlo lze na tomto výstupu řešit vlastními zásobami, které lze dokoupit v kempu Pont Breuil. Zde je také restaurace, stejně jako na chatě Rifugio Vittorio Emanuele II, kde se dá dobře najíst.
 

Zajímavosti

Na tuto ledovcovou túru je nutné ledovcové vybavení - lano, mačky, přilba, cepín, dále pak standardní vysokohorské vybavení - pevné kotníčkové boty, funkční oblečení. Pro vrcholový den doporučuji mít s sebou také čelovku, protože se vychází brzy ráno ještě za tmy. Vhodné jsou při sestupu také trekové hole. Madona na vrcholu Gran Paradisa byla poprvé vztyčena roku 1954. Byl to k příležitosti potvrzení Gran Paradisa (4 061 m n.m) jako nejvyšší čtyřtisícové hory, která leží celá na území Itálie. Nevyšší horou Itálie je pak Mont Blanc, který je však také nejvyšší horou Francie, protože leží přímo na hranici Francie a Itálie.
 

Vloženo: 11. 03. 2017
Autor:
Karel
Profil autora