NaTreku.cz

Výstup na Džabal Tubkal, nejvyšší horu Maroka

Pohoří, oblast / Stát

Vysoký Atlas / Maroko

Roční období

Léto

29. 07. - 31. 07. 2014

Náročnost

4 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2982 m

↓ 2983 m

Délka

30.2 km

3 dny

Nadmořská výška

max. 4167 m n.m.

min. 1750 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2982 m
Sklesané metry: 2983 m

Užitečné informace

  1. 29. 7. příjedz do Imlilu (1 780 m. n. m.), ubytování, nákup zásob pití a něco jídla, přespání v Imlilu.
  2. 30. 7. brzy ráno odchod z Imlilu směr Aroumd (vesnička na Imlilem). Cesta z Imlilu k chatě s přestávkami trvala 7 hodin.
  3. Večeře (50 Kč osoba) a přespání na Refuge Tobukal (100 Kč za osobu a noc, spacák nutností).
  4. 31. 7. brzy ráno (cca v 03:00) odchod z Refuge Toubkal směr vrchol Jebel Toubkal (4 167 m.n.m.). Cesta na vrchol trvala cca 5 hodin (z chaty na vrchol a zpět).
  5. Na Refuge Toubkal odpočinek a doplnění tekutin, ve 13:00 odchod směr Imlil , příchod do Imlilu cca 17:00.

Užitečné informace

  1. 29. 7. příjedz do Imlilu (1 780 m. n. m.), ubytování, nákup zásob pití a něco jídla, přespání v Imlilu.
  2. 30. 7. brzy ráno odchod z Imlilu směr Aroumd (vesnička na Imlilem). Cesta z Imlilu k chatě s přestávkami trvala 7 hodin.
  3. Večeře (50 Kč osoba) a přespání na Refuge Tobukal (100 Kč za osobu a noc, spacák nutností).
  4. 31. 7. brzy ráno (cca v 03:00) odchod z Refuge Toubkal směr vrchol Jebel Toubkal (4 167 m.n.m.). Cesta na vrchol trvala cca 5 hodin (z chaty na vrchol a zpět).
  5. Na Refuge Toubkal odpočinek a doplnění tekutin, ve 13:00 odchod směr Imlil , příchod do Imlilu cca 17:00.

Vysokohorská turistika v Maroku - dobytí vrcholu Džabal Tubkal z vesničky Imlil

Nástupní místo

Trek začíná ve vesničce Imlil, jižně od Marakéše. Z Marakéše do Imlilu sice jezdí autobusy, ale je dost složité je objevit, proto jsme využili taxík. Při výběru taxíku v Marakéši smlouvejte, nabízená cena se dá vždy stlačit minimálně o polovinu. My jsme jeli z Marakéše do Imlilu taxíkem cca za 400 Kč a to jenom proto, že se nám nepodařilo nalézt autobus mířící do Asni, kde by se teoreticky dalo přesoupit na autobus do Imlilu.

V průvodci Lonely Planet sice značení místa odjezdu autobusu v Marakéši do Ansi je, ale na místě nic nebylo a místní neporadili. Hned po příjezdu do Imlilu se Vás bude snažit ujmout několik naháněčů ubytování.
 

Popis treku

1. den

Ubytování v Imlilu (foto) jsme si vybrali u mladého horala, který nám nabízel i svoje služby jako průvodce na Jebel Toubkal. Usmlouvali jsme zde velmi příznivou cenu - cca 200 Kč za osobu na dvě noci, jednu večeři a dvě snídaně.

Průměrně zkušený turista služby průvodce v létě nepotřebuje - cesta na chatu Refuge Toubkal je z vesnice Imlil celkem jasná (viz popis druhého dne). Po ubytování jsme dostali vynikající tajine (tažin - dušená zelenina s kuřecím masem podávané v typické hliněné nádobě). 
 

2. den

Ráno jsme z Imlilu vyrazili směrem na vesničku Arnoud. Z Imlilu jdete po prašné silnici stále do kopce po úbočí menšího kopce a cca za 30 minut chůze jste v Arnoud. Zde následujete značení ve směru na Refuge Toubkal. Kdybyste značení ztratili, tak se stačí kohokoliv zeptat, všichni tuto cestu znají. V Arnoud přejdete přes v létě vyschlé koryto řeky (foto) Oued Rheraya, které se zaplní jen z jara, kdy roztává velké množství sněhu. Poté stačí jít po jediné zřetelné pěšině po levé straně údolí.

Cca za dvě hodiny chůze dorazíte k několika stavením Chamharouch 2 400 m. n. m., kde možná někdo bydlí, ale v sezóně slouží zejména jako občerstovvací stanice pro turisty mířící na Refuge Toubkal. Po občerstvení (pomerančová šťáva z čerstvých plodů za 30 Kč přijde vhod) přejdete na pravou stranu údolí (ve směru chůze) a takto dojdete za cca pět hodin až na Refuge Toubkal (3 207 m. n. m.).

Pod chatou Refuge Toubkal je ještě jedna chata - Refuge Mouflon (foto) která je však o dost dražší než Refuge Toubkal. Na chatě Toubkal jsme si objednali spaní na jednu noc s večeří (na osobu to stále 150 Kč). Vše jsme objednávali na místě (30. 7.), volné místo bylo i bez předchozí rezervace. V případě plné chaty Toubkal je možnost využít plochy u chaty k postavení svého stanu (ovšem komu by se chtěl tahat stan).

3. den

Brzy ráno (cca 03:00) jsme vyrazili z chaty Toubkal směrem na vrchol. Je to cesta východním směrem. Přímo od chaty je směr a cesta jasná, ovšem po cca 100 výškových metrech je celkem obtížné jít po značce, protože jdete ve tmě mezi většími balvany kamenů. Na druhou stranu v sezóně na vrchol nikdy nejdete sami, takže můžete jít jako my v patách více znalých turistů. Ideálně je vidět cesta z chaty vyznačená na mapě - ale pozor, nejde o přesné souřadnice, bylo později vyznačeno na google mapě, takže to vyznačení je nutné brát s rezervou 10 až 20 metrů.

Na vrchol Jebel Toubkal (foto) jsme dorazili kolem osmé hodiny ranní. Na vrcholu jsme byli cca 20 minut a šli stejnou cestou zpět na chatu Toubkal. Zde jsme si dali oběd (70 Kč na osobu, těstoviny, zelenina), doplnili zásoby pití a šli zpět směrem na Imlil, kam jsme dorazili cca v 17:00.

Náročnost

Těžká túra kvůli více dnům nutným ke zdolání vrcholu, zejména však díky vysokému převýšení. Vychází se z Imlilu ve výšce 1 780 m. n. m. a během prvního dne překonáte 1 400 výškových metrů na chatu Toubkal (3 207 m. n. m.) a to vše s batohem min. 8kg. Ve vrcholový den překonáte na lehko téměř další kilometr na vrchol a při sestupu do Imlilu pak 2 400 metrů. Samozřejmě lze při sestupu využít opět spaní na chatě Toubkal a prodloužit si tak trek o jeden den. Túru na Toubkal jsme šli v létě a tudíž byly cesty a pěšiny celkem dobře viditelné. Od chaty Toubkal ve vrcholový den jsme šli pouze na lehko s 2l na osobu a třemi vrstvami oblečení (hlavně bunda odolná proti větru je na vrcholu velmi žádoucí).

Cca 400 m pod vrcholem jsme začali cítitl zvýšenou únavu díky snížené hustotě kyslíku ve vzduchu - pouze to snížilo naši rychlost výstupu. Žádné příznaky výškové nemoci (bolesti hlavy, pocity na zvracení) jsme díky aklimatizaci (spánku na chatě v 3 207 m. n. m.) nepociťovali. V zimě bych méně zkušeným turistům doporučoval využít služby průvodce, kterého seženete v kažém ubytování Imlilu - hlavně kvůli pasáži z chaty Toubkal na vrchol, kdy pod sněhem cestu nevidíte a při vyšší sněhové pokrývce může být problém i padajících lavin.
 

Dostupnost vody

V horách Vysokého Atlasu mnoho pramenů nenajdete, takže veškerou vodu pro horskou túru musíte řešit předem nebo na chatách. V Imlilu jsme koupili vodu na jednodenní túru. Protože bylo 30.7. a teploty dosahovali 30°C, vzali jsme na osobu a den 3 litry. Bylo to s vědomím, že ten samý den odchodu z Imlilu dojdeme večer na Refuge Toubkal, kde se dá další voda dokoupit. V červenci bylo navíc po cestě z Imlilu na chatu Toubkal otevřeno několik prodejních chatek s vodou. Navíc cca v polovině túry na chatu Refuge Toubkal je několik občerstvovacích stanic, kde je možné se občerstvit čerstvou pomeračnovou šťávou, balenou vodou nebo dalšími nápoji (cola, sprite, pivo).
 

Možnosti přespání

První noc 29. 7. ve vesnici Imlil jsme si našli ubytování lehce - hned po vystoupení z autobusu nebo taxíku Vás začne nahánět spousta lidí s ubytováním. Zvolili jsme ubytování u hroského průvodce kousek od centra Imlilu.

Druhou noc 30. 7. již trávíme na chatě Refuge du Toubkal  (výchozím bodu pro dobití vrcholu Jebel Toubkal) v nadmořské výšce 3 160 m n. m. za cca 200 Kč / osoba noc. Ubytování je možné na místě sehnat i v letní sezóně. V případě, že je chata plná, lze postavit stan vedle chaty (ale musíte si stan z Imlilu přinést). Další variantou je ubytování na dražší a luxusnější chatě Refuges des Mouflons, která se nachází těsně vedle chaty Refuge du Toubkal. 
 

Vrcholy

Na treku zdoláte jeden hlavní vrchol Jebel Toubkal 4 167 m n. m., což je zároveň nejvyšší hora Maroka a Vysokého Atlasu, tedy celé severní Afriky. Při sestupu z vrcholu je snadné dosáhnou také západního vrcholu Toubkal western peak 4 030 m n. m.

Z vrcholu Jebel Toubkal pak uvidíte nespočet dalších vrcholů Vysokého Atlasu, jako např. jihozápadním směrem Akouid 4 035 m n. m. a Ouanoukrim 4 088 m n. m.
 

Nebezpečí

Na tomto treku nejsou žádná technicky náročná místa. Zkušený horský turista by neměl mít problém s chůzí mezi většími balvany, orientací při horším značením nad chatou Toubkal nebo chůzí v kamenité suti pod vrcholem. Okolo hranice 4 000 m n. m. je nutné počítat s řidším vzduchem a možnou bolestí hlavy. Téma výškové nemoci a aklimatizace na ni je na samostatný článek. Proto jen ve zkratce: jste-li v dobré fyzické kondici a při spaní na chatě Toubkal nepociťujete žádné problémy, na vrchol se můžete bez obav vydat. To, že se Vám bude pod vrcholem hůře dýchat je naprosto normální. Při silném pocitu bolesti hlavy (jeden z prvních příznaků výškové nemoci) je základním pravidlem vždy co nejrychlejší přesun do nižších míst, ideálně k chatě Toubkal. 
 

Jídlo

V Imlilu je několik obchodů i restaurací. Většinou tam kde spíte, Vám nabídnou i dobrou cenu za večeři nebo snídani. V Imlilu jsme koupili vodu na trek k chatě Toubkal. Na chatě pak dokoupili další vodu. Jak v Imlilu tak na chatě Refuge Toubkal je možnost se dobře najíst teplého jídla (cena od 50 - 100 Kč za osobu). Takže na samotnou horskou túru (trek k chatě a trek na vrchol) jsme si vzali jen pití (3l na osobu a trek) a několik sušenek a tyčinek.
 

Zajímavosti

Při ubytovávání v Imlilu je ještě možné smlouvat cenu noclehu i jídla, na chatě Toubkal jsou už pevné ceny. V Imlilu si můžete spolu s průvodcem zajistit také muly (kříženec osla a koně), které Vám vynesou zavazadla (nebo i Vás) až na chatu Toubkal. Cestou na chatu jsme takto potkávali spoustu zejména marockých obyvatel, kteří se spolu se zavazadly nechaly mulami vynášet. Celá oblast je národním parkem Toubkal a oblíbená je zejména v zimě, kdy sem jezdí turisté za adrenalinovými zážitky - jízda v prašanu, free ride.

Vloženo: 28. 02. 2017
Autor:
Karel
Profil autora