NaTreku.cz

Ferrata na Hochstuhl, nejvyšší horu pohoří Karavanky

Pohoří, oblast / Stát

Karavanky / Rakousko

Roční období

Léto

24. 08. 2012

Náročnost

C

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1413 m

↓ 1413 m

Délka

14.8 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 2237 m n.m.

min. 957 m n.m.

Turistická mapa pohoří Karavanky

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1413 m
Sklesané metry: 1413 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Vhodné pro děti- NE

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Vhodné pro děti- NE

Příjemná ferrata v rakousko-slovinském pohoří Karavanky

Nástupní místo

Parkoviště u chaty Stou Haus v údolí Bärental. Cesta do tohoto údolí vede z městečka Feistritz im Rosental.

Popis treku

Při naší první návštěvě krásného pohoří Karawanky jsme se rozhodli zdolat nejvyšší horu tohoto pohoří, horu Hochstuhl 2 236 m n. m.(slovinský Stol) . Po široké polní cestě jsme od chaty Stou Haus vyrazili směr hlavní hřeben. Po zhruba 30ti minutách chůze jsme opustili širokou cestu a začali jsme sutí stoupat k patě horského hřebene. Cesta to byla namáhavá a ubíhala pomalu. Na konci suťoviště u skal začíná hned ferrata, která vede na vrchol Hochstuhl. Ferrata není obtížná. Nejtěžší úsek je hned na úvod, poté se ferrata prodírá kosodřevinou a tak jsme bez problémů vystoupali na vrchol Hochstuhl 2 236 m n. m.

Z vrcholu jsme pokračovali po hřebeni směrem na východ. Na slovinské straně je možné se občerstvit na chatě Prešernova koča, která byla doslova obsypána lidmi. My jsme však pokračovali po hřebeni až do sedla Bielschitza Sattel. Sestup do horského kotle ze sedla byl velmi nepříjemný. My jsme nešli po vyšlapané stezce, ale shrnuli jsme přímo na dno kotle. Sice dostaly boty pořádně zabrat, ale časová úspora byla velká. Z horského kotle poté vede klasická stezka, kterou jsme došli až na chatu Klagenfurter Haus. Zde jsme si dali pivko a pokračovali jsme po cestě č. 603 do údolí. Po chvíli jsme se napojili na cestu, kterou jsme ráno vystoupali a vrátili jsme se stejnou cestou zpět k autu.
 

Náročnost

Příjemná ferrata, která je vedena v severní stěně hory Hochstuhl. Těžší pasáže se zde střídají s odpočinkovými, kde se není třeba jistit. Výstup není fyzicky náročný. Je samozřejmě nutné dodržovat veškeré pravidla pro pohyb na jištěných cestách.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné doplnit na chatách po cestě - Prešernova Koča a Klagenfurter Haus.
 

Možnosti přespání

Jednalo se o jednodenní výstup, nocleh není nutný. Nicméně je možné ubytování na chatách po cestě (Klagenfurter Haus, Stou Haus).
 

Vrcholy

Ferrata vedla na horu Hochstuhl 2 236 m n. m. Z ní se otevírají krásné výhledy jak na hřeben pohoří Karavanky, tak na slovinské hory - Julské Alpy s nejvyšší horou Triglav.
 

Nebezpečí

Ferrata samotná je spíše jednodušší (obtížnost C), nejsou zde žádné výrazně exponované nebo technicky náročné pasáže. Nepříjemný byl sestup sutí ze sedla Bietschitza Sattel do horského kotle. Sutí jsme spíše klouzali, což nám krapet ohoblovalo boty.
 

Jídlo

Občerstvit se je možné na chatě Pršernova Koča a Klagenfurter Haus. My jsme si vystačili s vlastními zásobami a na chatě jsme si dali jen pivo.
 

Zajímavosti

Je vidět, že je tato lokalita velmi populární a často navštěvovaná. Místní ptáci nám svačinu doslova zobali z ruky, neboť jsou na tyto hody již zvyklí.

Vloženo: 12. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora