NaTreku.cz

Těžká ferrata s krásnými výhledy v srdci Karavanek

Pohoří, oblast / Stát

Karavanky / Rakousko

Roční období

Léto

25. 08. 2012

Náročnost

D

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 943 m

↓ 943 m

Délka

5.5 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2124 m n.m.

min. 1279 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 943 m
Sklesané metry: 943 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - větší
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Vhodné pro děti- NE

Jednodenní okružní ferrata na hranici Rakouska a Slovinska

Nástupní místo

Naše cesta začala u horské chaty Koschuta Haus. Dojeli jsme k ní po placené cestě - mýtné za 4 Eura. K chatě se dostanete z vesničky Zell-Praffe.

Popis treku

Na chatě jsme si dali ranní kafíčko a vyrazili jsme směr k ferratě. Cesta č. 603 vedla od chaty nejprve lesem. Po krátké době jsme odbočili doprava a začali stoupat nepříjemným suťoviskem. Po kamenech jsme se došli až k začátku ferraty na Lärchenturm. Ferrata je poměrně náročná, jsou zde pasáže, které vyžadují dobrou fyzickou sílu. Často je zde použito kramlí pro stupy nohou. Až na jednu odpočinkovější pasáž, která vede kosodřevinou je celá cesta vedená ve skále. Pod věží Lärchenturm se ferrata rozdvojuje. Část naší výpravy výstup na vrchol vynechala a traverzovala po ferratě směrem k hlavnímu hřebeni Karavanek. Část výpravy vystoupala na vrchol Lärchenturmu. Jedná se o poctivé lezení, ale bez nějakých těžkých technických pasáží. Z vrcholu vede ferrata přímo dolu a napojuje se na cestu, která vrchol traverzuje. Zde se taky obě části naší výpravy setkaly. Poté následoval nepříjemný sestup do sedla mezi věží a hlavním hřebenem hor. Ze sedla jsme poté vystoupali žlabem na hřeben Karavanek. Tato část již byla bez jištění, byla jen poměrně prudká. Takto jsme se dostali až na vrchol Lärchenberg.

Z vrcholu jsme pokračovali po hřebeni směr na východ. Občas byl hřebínek ostřejší a bylo zde jištění. Přes hory Breitkopf a Klein Koschutnik Turm jsme se dosatali až do sedla pod horou Koschutnik Turm. Zde jsme se rozhodli hřeben opustit. Po klettersteigu jsme začali sestupovat. Jedná se o vzdušnou ferratu, pod sebou jsme měli kolmé stěny. Po chvíli se před námi zjevila lávka nad roklí. Je možnost lávku podejít po skále, my se rozhodli si spestřit ferratu a lávku jsme přešli. Docela se houpala, ale byl to aspoň adrenalin.

Za lavkou pokračovala již lehčí jištěná cesta, kde nebylo místy nutné se jistit. Na konci skály jsme opustili ferratu a sestoupili prudce dolu nepříjemným suťoviskem. Na konci suťového pole jsme se napojili na stezku, která nás lesem zavedla zpět k autu u chaty Koschuta Haus. Pak již následoval jen návrat do vlasti.
 

Náročnost

Nádherná jištěná cesta, která je poměrně náročná. Zvášť výstup a následný sestup na věž Lärchenturm vyžaduje fyzické i psychické síly. Ferrata je občas vzdušný, nepříjemný je sestup do sedla mezi věží Lärchenturm a hlavním hřebenem. Poměrně překvapivě náročný je i sestup z hřebene po jištěné cestě. Opět vzdušný, zpestřený lanovým mostkem. Ten se ale dá obejít.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné doplnit jen na chatě Koschuta Haus. Po cestě žádný vodní pramen ani jezero není.
 

Možnosti přespání

Jedná se o jednodenní výstup, nocleh není nutný. Přespat se dá samozřejmě na chatě Koschuta Haus.
 

Vrcholy

Vystoupali jsme na tyto vrcholy - Lärchenberg 2 081 m n. m.(část výpravy), Breitkopf 2 124 m n. m. a Klein Koschutnik Turm 2 104 m n. m. Z hlavního hřebene Karavanek jsou krásné výhledy na slovinká pohoří - Julské Alpy a Kamnické Alpy.
 

Nebezpečí

Ferraty na této trase jsou již obtížnější. Nepříjemné jsou hlavně sestupy. Nejexponovanější výstup po ferratě na horu Lärchenturm je možné podejít na rozbočce. Stejně tak je možné podejít roztomilou lávku při sestupu z hlavního hřebene.
 

Jídlo

Občerstvit a najíst se je možné na chatě Koschuta Haus. My jsme si vystačili s vlastními zásobami.

Vloženo: 13. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora