NaTreku.cz

Nenáročný trek pod horu Fitz Roy v Patagonii

Pohoří, oblast / Stát

Andy / Argentina

Roční období

Zima

11. 02. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1374 m

↓ 1375 m

Délka

27.8 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1180 m n.m.

min. 395 m n.m.

Turistická mapa národního parku Los Glaciares

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1374 m
Sklesané metry: 1375 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - asi ANO
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - asi ANO
  3. Přelidněnost - střední

Trasa k hoře Cerro Chaltén (Fitz Roy) v národním parku Los Glaciares

Nástupní místo

Trek začínáme ráno po snídani v malebném městečku El Chaltén. Na začátku trasy je neplacené parkoviště a můžete zde nechat auto.
 

Popis treku

Za parkovištěm na severním okraji městečka El Chaltén začne cesta stoupat až k první vyhlídce Mirador Río de las Vueltas, kde se otevřou nádherné vyhledy na údolí a řeku Rio Blanco. Poté se stoupání zmírní a jdeme otevřenou mírně zvlněnou krajinou, lesem a kosodřevinou až k rozcestníku, kde nás čeká rozhodnutí kterou cestou se vydat.

Pravá cesta vede otevřeným terénem plným horských vyhlídek, levá cesta vede víceméně lesem okolo úžasné laguny Capri (obě cesty jsou plus mínus stejně náročné). Dá se jít jednou cestou tam a druhou zase zpět. Vydáváme se doleva okolo laguny, přes kemp přímo u laguny, po lávkách přes mokřady až do místa, kde končí slepé rameno řeky Rio Blanco.

Po chvilce narážíme na poslední kemp Poincenot, kde se dají rozložit stany (pokud například plánujete výstup na Fitz Roy na svítání). Za kempem se lesní cesta začne zvedat, až přejde do prudkého výstupu po kamenech a kamenné cestě na jejímž konci nás čeká Laguna de los Tres, kde v celé kráse uvidíte majestátní Fitz Roy 3 405 m n. m. a jeho menší kámoše (Aguja Poinceno, Aguja Rafael Juarez, Aguja Saint-Exipery a další).

U jezera potkáváme partičku horolezců, kteří zrovna dopravují loďkou své vybavení pod ledovcové pole. Posilněni kávou z našeho handpressa a tyčinkou Mila se vydáváme zpět do El Chalténu, cesta je stejná a určitě doporučuji jít u rozcestníku druhou z cest.

Po treku pod horu Fitz Roy jsme si ještě dali menší výlet v vodopádu Chorillo del Salto - cesta tam vede po silnici přímo z El Chalténu.

 

Náročnost

Nenáročný trek, který zvládnou i menší lehce trénované děti školního věku. Cesta vede po hliněné zpevněné cestě, šotolině, kamenech, lávkách a mostech. Poslední cca 1 km očekávajte prudký výstup po kamenité cestě, kde se neschováte před ostrým sluncem, prudkým větrem, deštěm, sněhem.

Po cetě jsou cedule s varováním, že pokud uvidíte sníh, nemáte pokračovat dále (a i když jsme jako národ mistři v obcházení jakéhokilv doporučení či nařízení, tady bych to bral vážně). Po cestě jsem viděl i pár lidí se psem, takže domácí zvířata jsou asi ok :). Pro kočárek je cesta nevhodná i když je bez technických pasáží. Trek je výborně značen a není kam zabloudit, tištěná mapa parku je k dispozici u hlavní brány.
 

Dostupnost vody

Voda se dá před cestou doplnit v El Chalténu, po cestě pak z řeky Rio Blanco nebo všudypřítomného potoku del Salto.
 

Možnosti přespání

Nocovat se dá v kempech po cestě k Cerro Chaltén (nemají vybavení), nebo v jednom z ubytování v El Chltén. Vyzkoušeno máme Confluencia aparts nové, čisté s teplou vodou (5 lidí, 3 noci 200 USD), velice příjemný majitel Edgar rád se vším poradí.
 

Vrcholy

Po cestě sice nezdoláte žádné značené vrcholy, ale uvidíte mnoho vrcholů téměř celou cestu - Fritz Roy 3 405 m n. m., Aguja Poincenot 3 002 m n. m., Aguja Rafael Juarez 2 482 m n. m., Aguja Saint-Exipery 2 558 m n. m. a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

Po cestě jsme nepotkali žádné zvíře, ale to neříkam, že tu nejsou :). Jinak na trase není žádné objektivní nebezpečné místo. Horal odkojený Tatrami zde nebude mít žádný problém.
 

Jídlo

Vyráželi jsme po snídani (jedna z cafeterií v El Chalténu croissant + espresso), skoro všem nám v břichu ještě strašil 450 g argentinský steak od večeře, takže po cestě pak stačil banán a tyčinka.
 

Zajímavosti

El Chaltén a jeho okolí není zdaleka jen pro klasické turisty chodiče. Najdete zde i cca 138 lezeckých tras, půjčovny a prodejny vybavení. Trasy si můžete projít například zde. Jak popisují autoři lezeckého průvodce Patagonia Vertical 2016 Chaltén Massif. "Dramatický Chaltén Massif v jižní Patagonii nabízí vše, co by si lezec mohl přát, od vynikající kvality žuly až po jedinečnou divokou přírodu. Je to jedna z nejlepších světových alpských oblastí, které svádí lezce z každého koutu. Tato skupina vrcholů nabízí širokou škálu cílů, od mírných alpských výstupů až po strmé stěny, od příjemných denních výletů až po neopakované hororové show".

Název Chaltén pochází z mapučského slova znamenajícího „kouřící hora“, protože se nad horou, pokud je vůbec vidět, vytváří oblaka. Hora je také ve znaku Santacruzské provincie. Název Cerro FitzRoy pochází od Francisca Morena, který ji roku 1877 pojmenoval po Robertu FitzRoyovi. Více na wikipedii zde

Určitě doporučuji všem cestovatelům i návštěvu asi nejznámějšího ledovce Perito Moreno (autobus / auto z nedalekého El Calafate), 70 metrové stěny ledu padající za velkého rachotu do jezera přímo před vámo je zážitek na celý život. Více o ledovici najdete zde.

Vloženo: 10. 03. 2020
Autor:
Radim
Profil autora