NaTreku.cz

Vyhlídková trasa k laguně Torre pod horou Fitz Roy v Ohňové zemi

Pohoří, oblast / Stát

Andy / Argentina

Roční období

Zima

11. 02. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 694 m

↓ 695 m

Délka

21.3 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 792 m n.m.

min. 426 m n.m.

Turistická mapa Národního parku Los Glaciares

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 694 m
Sklesané metry: 695 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Nenáročná turistika k jezeru Torre v Patagonii

Nástupní místo

Trek začínáme dopoledne v malém městečku El Chaltén, kde můžete nechat auto na jednom z neplacených parkovišť. Nástupní místo je dobře značené na mapách i z dálky.
 

Popis treku

Druhý z chodících výletů do okolí El Chalténu v Argentinském národním parku Los Glaciares začínáme u cedule s označením treku na okraji města. Trasa vede převážně po rovince otevřenou krajinou, po chvilce následuje prudší stoupání po kamenech na vyhlídku Cascada Margarita, kde se můžete kochat úžasným výhledem na kaňon pod Vámi.

Od této zastávky pokračujeme k vyhlídce Mirador Cerro Torre, poté částečně lesem, až nás cesta zavede k řece. Cesta okolo řeky není dlouhá, ale byla asi nejkrásnější pasáž výletu (samo mimo pohledu na ledovec), takhle nějak si představuji Aljašku, jestli je představa správná, zjistím zajisté v jednom z nadcházejících výletů :-)

Cesta kolem řeky vede přes kemp D'Agostini, kde můžete přespat, mimo záchodů tu není žádné vybavení. Po krátkém stoupání po upravené cestě se otevře nádherný výhled na lagunu Torre a majestátní ledovec. Lagunu můžete obejít z pravé strany na vyhlídku Maestri, kde máte zaručeně nejlepší výhled na ledovou masu před Vámi. Zpět do El Chalténu jdeme stejnou cestou.
 

Náročnost

Nenáročný trek, který v pohodě zvládnou i menší děti. Cesta vede po hliněné zpevněné cestě, šotolině, kamenech. Celá trasa se dá bezproblémů jít i za deště (vyzkoušeno). Po cestě jsem opět potkal lidi se psem, takže domácí zvířata jsou asi ok :-) Pro kočárek je cesta nevhodná i když je bez technických pasáží. Trek je výborně značen a není kam zabloudit, tištěná mapa parku je k dispozici u hlavní brány.
 

Dostupnost vody

Voda se dá před cestou doplnit v El Chalténu, po cestě pak z řeky Rio Fitz Roy (to ocení především příznivci Evianu a podobných minerálních vod), řeka totiž teče z ledovce. Nám stačil cca 1 litr vody na osobu.

Možnosti přespání

Přespat se dá v kempu u laguny, nebo v jednom z ubytování v El Chltén. Vyzkoušeno máme Confluencia aparts nové, čisté s teplou vodou (5 lidí, 3 noci 200 USD - rok 2020), velice příjemný majitel Edgar rád se vším poradí.
 

Vrcholy

Po cestě sice nezdoláte žádné značené vrcholy, ale uvidíte jich mnoho kolem - Fritz Roy 3 405 m n. m., Aguja Poincenot 3 002 m n. m., Aguja Rafael Juarez 2 482 m n. m., Aguja Saint-Exipery 2 558 m n. m. a další vrcholy patříci do Národního parku Los Glaciares.
 

Nebezpečí

Po cestě jsme nepotkali žádné zvíře, ale to neříkam, že tu nejsou :-) Jinak na trase není žádné objektivní nebezpečné místo. Horal odkojený Tatrami zde nebude mít žádný problém.
 

Jídlo

Vyráželi jsme po snídani (jedna z cafeterií v El Chalténu sladké koláčky + espresso), po cestě pak stačil banán a tyčinka.
 

Zajímavosti

El Chaltén a jeho okolí není zdaleka jen pro klasické turisty chodiče. Najdete zde i cca 138 lezeckých tras, půjčovny a prodejny vybavení. Trasy si můžete projít například zde. Jak popisují autoři lezeckého průvodce Patagonia Vertical 2016 Chaltén Massif. "Dramatický Chaltén Massif v jižní Patagonii nabízí vše, co by si lezec mohl přát, od vynikající kvality žuly až po jedinečnou divokou přírodu. Je to jedna z nejlepších světových alpských oblastí, které svádí lezce z každého koutu. Tato skupina vrcholů nabízí širokou škálu cílů, od mírných alpských výstupů až po strmé stěny, od příjemných denních výletů až po neopakované hororové show".

Název Chaltén pochází z mapučského slova znamenajícího „kouřící hora“, protože se nad horou, pokud je vůbec vidět, vytváří oblaka. Hora je také ve znaku Santacruzské provincie. Název Cerro Monte Fitz Roy pochází od Francisca Morena, který ji roku 1877 pojmenoval po Robertu Fitz Royovi. Více na wikipedii zde.

Určitě doporučuji všem cestovatelům i návštěvu asi nejznámějšího ledovce Perito Moreno (autobus / auto z nedalekého El Calafate), 70 metrové stěny ledu padající za velkého rachotu do jezera přímo před vámi je zážitek na celý život. Více o ledovici najdete zde.
 

Vloženo: 05. 06. 2020
Autor:
Radim
Profil autora