NaTreku.cz

Ledovcový výstup na Alphubel ve Walliských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Walliské Alpy / Švýcarsko

Roční období

Léto

15. 08. - 16. 08. 2009

Náročnost

5 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2284 m

↓ 2284 m

Délka

16.3 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 4206 m n.m.

min. 1869 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2284 m
Sklesané metry: 2284 m

Užitečné informace

  1. 1. den - dojezd autem do osady Ottafe, odsud trek k chatě Täsch Hütte (2 701 m, cca 3h).
  2. 1. den - bivak na planině cca 200 výškových metrů nad Täsch Hütte směrem na Alphubeljoch.
  3. 2. den - brzy ráno výstup od bivaku výstup směrem k sedlu Alphubeljoch (3 780 m n. m., cca 2 h) přes ledovec Alphubel gletscher.
  4. 2. den - ze sedla Alphubeljoch (3 780 m n. m.) severně po hřebenu na vrchol Alphubelu (4 206 m, cca 2,5h).
  5. 2. den - sestup z vrcholu Alphubel severozápadním směrem po ledovci Feegletscher znovu k sedlu Alphubeljoch a stejnou cestou pět k autu.

Užitečné informace

  1. 1. den - dojezd autem do osady Ottafe, odsud trek k chatě Täsch Hütte (2 701 m, cca 3h).
  2. 1. den - bivak na planině cca 200 výškových metrů nad Täsch Hütte směrem na Alphubeljoch.
  3. 2. den - brzy ráno výstup od bivaku výstup směrem k sedlu Alphubeljoch (3 780 m n. m., cca 2 h) přes ledovec Alphubel gletscher.
  4. 2. den - ze sedla Alphubeljoch (3 780 m n. m.) severně po hřebenu na vrchol Alphubelu (4 206 m, cca 2,5h).
  5. 2. den - sestup z vrcholu Alphubel severozápadním směrem po ledovci Feegletscher znovu k sedlu Alphubeljoch a stejnou cestou pět k autu.

Tipy na výlety v pohoří Walliské Alpy

Túra k nejdelšímu visutému mostu světa ve Walliských Alpách
Švýcarsko
Léto 2017

Túra k nejdelšímu visutému mostu světa ve Walliských Alpách

Obtížnost: 2 / 5
Délka: 5 hodin
Okružní trek pod Matterhornem ve Walliských Alpách
Švýcarsko
Léto 2009

Okružní trek pod Matterhornem ve Walliských Alpách

Obtížnost: 3 / 5
Délka: 5 hodin

Všechny treky v pohoří Walliské Alpy

Náročný trek na čtyřtisícovku Alphubel 4 206 m n. m. ve švýcarských Alpách

Nástupní místo

Trek začíná ve vesničce Täsch (1 450 m n. m.) nedaleko střediska Zermatt ve Walliských Alpách. Auto můžete nechat přímo na parkovišti v Täsch nebo využít volného místa na silnici (což není podle předpisů) směrem osada Ottafe.
 

Popis treku

1. den

Od auta, které lze odstavit přímo v osadě Ottafe, jsme pokračovali po značené cestě směr Täsch Hütte (2 701 m n. m., cca 4h). Na chatě (foto) můžete využít teplých jídel a noclehu, nebo se vydat bivakovat na planinu cca 200 výškových metrů nad chatou (na vlastní riziko - spaní ve volné přírodě je ve švýcarsku zakázáno, i když je toto místo bivakování používáno - podle ohniště a postavení kamenných ohrad pro stany proti větru - foto).
 

2. den

Druhý den ráno pokračujte západním směrem k sedlu Alphubeljoch 3 780 m n. m., cca 2,5h. Ještě než dorazíte do sedla, nastoupíte na ledovec Wandgletscher (v některých mapových podkladech Alphubel gletscher). Pohyb po ledovci je do sedla velmi snadný, nejsou zde žádné trhliny a sklon je mírný. Od nástupu na ledovec je krásný výhled na Matterhorn 4 478 m n. m.. Ze sedla Alphubeljoch (foto) se vydejte severozápadním směrem po hřebenu směrem k vrcholu Alphubel 4 206 m n. m., který je ze sedla krásně viditelný. Po hřebenové pasáži přijdete ke zlomovému bodu, kde začíná exponovaný, 45° zledovatělý svah (foto - vysoký cca 100 výškových metrů) zakončený vrcholem Alphubelu. Je zde nutná maximální obezřetnost pro každý krok a zásek cepínu. Hned po tomto adrenalinovém zážitku vás čeká široký vrchol Alphubelu s nádhernými výhledy na většinu vrcholů Walliských Alp.

Sestupová trasa může být stejná jako vrcholová. Ovšem sestupovat po 45° zledovatělém svahu není nic příjemného. Bezpečnější je využít možnosti pokračovat z vrcholu Alphubel severozápadně, obejít vrchol a nejstrměnší pasáže vrcholu tak vlastně podejít z východní strany. V těchto místech už je možné narazit na ledovcové trhliny, takže doporučujeme navázání do lanových družstev. Jakmile tímto způsobem obejdete vrchol Alphubelu ze západní strany, vrátíte se zpět do sedla Alphubeljoch, ze kterého pak pokračujete stejnou cestou jako nahoru.
 

Náročnost

Vysoká nadmořská výška Alphubelu (4 206 m n. m.) a pohyb po ledovci dělají z tohoto treku náročnou horskou túru, která je umocněna adrenalinovým závěrečným svahem - často (hlavně z rána) zledovatělým výšvihem se sklonem 45°.
 

Dostupnost vody

Vodu můžete nakoupit přímo ve vesnici Täsch nebo pak na chatě Täsch Hütte. Cestou k osadě Ottafe budete míjet prameny Rotbach a Täschbach, ve kterých lze pitnou vodu také nabrat. Nad chatou Täsch Hütte směrem do sedla Alphubeljoch je také pramen tekoucí od ledovce Alphubel gletscher. Na celý trek nám stačili 3 litry vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Bivak jsme postavili na menší planině cca 200 výškových metrů nad chatou Täsch Hütte 2 701 m n. m. (foto) Jsou zde dokonce kamenné zídky, které dokáží stan alespoň minimálně uchránit před větrem. POZOR: spaní ve volné přírodě je ve Švýcarsku zakázané - takže bivakování je na vlastní nebezpečí. Legální možností je přespání na chatě Täsch Hütte, kde vám připraví i teplou večeři.
 

Vrcholy

Z vrcholu Alphubelu 4 206 m n. m.. lze vidět téměř všechny vrcholy Walliských Alp v okolí Zermattu - Allalinhorn 4 027 m n. m., masiv Monte Rosy s jejím nejvyšším bodem Dufourspitze 4 634 m n. m., Lyskamm 4 527 m n. m., Castor 4 228 m n. m., Breithorn 4 164 m n. m., Matterhorn 4 478 m n. m., Weisshorn 4 505 m n. m. a spoustu dalších.
 

Nebezpečí

Hlavním nebezpečným úsekem je výšvih těsně před vrcholem Alphubelu 4 206 m n. m. Jedná se o strmý svah 45° (cca 100 výškových metrů), který je ráno často zledovatělý. Je zde nutno maximální obezřetnosti a kompletní ledovcové vybavení - mačky, cepín, lano, přilba. "Sklouznout" z tohoto svahu lze celkem hluboko s vážnými následky. Rozhodně by se do tohoto výstupu neměli pouštět lidé, kterým exponovaná místa nedělají dobře. Dalším nebezpečím mohou být trhliny v ledovci Feegletscher při sestupové trase z Alphubelu. Zde je nutné dodržovat zásady bezpečného pohybu po ledovci s odpovídajícím vybavením.
 

Vybavení

Pro výstup na Albhubel je nutné standardní ledovcové vybavení - mačky, cepín, lano pro navázání do družstev, přilba. Samozřejmostí jsou pak kvalitní nepromokavé kotníčkové boty, na které lze připevnit mačky a nepromokavá bunda. Jestliže chcete také bivakovat nad chatou Täsch Hütte (pozor - ve švýcarsku není spaní ve volné přírodě povolené), tak samozřejmě také stan, spacák, karimatka, vařič a zásoby jídla na jeden den.
 

Jídlo

Jídlo lze na této túře řešit jak vlastními zásobami, které lze dokoupit ve vesnici Täsch, nebo pak na chatě Täsch Hütte. My jsme si teplé jídlo vařili jen večer 15. 8. v místě bivaku nad chatou Täsch Hütte před výstupovým dnem. Jinak jsme stravu řešili svačinami, tyčinkami a čokoládkou.
 

Zajímavosti

Asi 5km od vesnice Täsch, nástupního místa této túry, se nachází světoznámé středisko horské turistiky Zermatt. Lze sem z Täsche dojet pouze vláčkem, který jezdí pravidelně každých 20 minut. V samotném Zermattu se pak naskýtá opravdu mnoho možností turistického vyžití. Od možnosti lanovek na velikány Klein Matterhorn 3 883 m n. m. nebo Testa Grigia 3 480 m n. m., přes půjčovnu horských kol, bohaté možnosti lezení po skalách, přes klasickou horskou turistiku nebo v zimě lyžování. Více informací o možnostech vyžití v Zermattu najdete na www.zermatt.ch

Vloženo: 13. 03. 2017
Autor:
Karel
Profil autora